My Favorite Movies


  Emaginary's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
i can wait to see this movie!!
2
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
When I first saw this movie on TV I loved it immediately, especially Dracula ^_^ I really like Hugh Jackman who plays Van Helsing but i love Richard Roxburg who plays the only and one Count Dracula Also Elena Anaya who plays Aleera is a very good actress and Kate Beckinsale aka Anna Valerious is Good actress too
3
Underworld 2003,  R)
Underworld
i like vampires and werewolf's!!!
And i like the way how Kate Beckinsale plays Selene and Scott Speedman is also a very good actor.
i like this movie so much that i have bought him.;p
4
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
i like this movie bc there is mutch more this movie is mutch better then the 1st one more action. love it. and then when Selene killed Marcus. very cool. i hope they are gonna make a 3th movie of underworld.^_^ vampire rules
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
i really love this movie. I'm so glad finely have it on dvd 2 disc edition!!! it's much different then the other movies. i hated when sirius died but his killer is so cool. and that battle between Voldemort and dumbledore was very cool. but the clothes of the new teacher were so...pink, i really don't like it so don't ask me to wear it i will never put it on. i do like pink but not that mutch. Hermione was also different i mean hermione who things that it's exithing to break the rules? well why not. but i didn't expected that Ginny was that strong i mean on the hall of Prophecy then i really was suprised of her power. so now, i can't wait to see the next movie.
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
This movie is Bloody Good!! it's amazing how Sweeney kills al those people and how they make pies of them. i really luved it and at the end that Sweeney was killed by the little Toby after he killed his wife, Tuppin and Mrs Lovett
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i Love Draco Malfoy in this movie(and in the others to)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
like the hair of Daniel Radcliffe in this movie.i think it's special.
9
Twilight 2008,  PG-13)
10
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
11
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
i really like this movie ;p
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I had hoped that there was more action in this movie.
13
From Hell 2001,  R)
From Hell
nice movie
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
i like the story of it
15
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
it's a great movie. mutch beter than the first one
16
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
this is the best lotr movie
17
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
really nice movie
18
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
and again the bad guys are the cute guys
19
Hannibal Rising 2007,  R)
20
The Aviator 2004,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
this is one of my favourit films
22
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
it's not really a carry movie
23
Sl8n8 (Slaughter Night) 2006,  Unrated)
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
i love this movie
25
Poseidon 2006,  PG-13)
26
White Chicks 2004,  PG-13)
27
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
28
Secret Window 2004,  PG-13)
29
Spider-Man 2002,  PG-13)
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
nice movie
31
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
i only like it because of the story.
32
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
i like that actor
33
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
34
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
i loved this movie it's so beautifull and i really like kate beckinsale in this movie.
35
Garfield - The Movie 2004,  PG)
Garfield - The Movie
i like this movie bc it's so funny:p
36
Troy 2004,  R)
Troy
i really like Orlando in this film.
37
King Arthur 2004,  PG-13)
38
Johnny English 2003,  PG)
39
Scary Movie 2000,  R)
40
Scary Movie 2 2001,  R)
41
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
42
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
43
Mean Girls 2004,  PG-13)
44
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
love the passion and action
45
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
46
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
you can eat everything in this movie(if you know what i mean)
47
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
i like the story
48
Who Am I? ,  PG-13)
49
House of Wax 2005,  R)
50
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
Nice underwair,Orlando
51
Benny & Joon 1993,  PG)
52
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
very romantic
53
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
i love the books and i hope that this movie will be better then the previous ones.
54
Chocolat 2000,  PG-13)
55
Ed Wood 1994,  R)
56
The Astronaut's Wife 1999,  R)
57
Finding Neverland 2004,  PG)
58
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
59
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
60
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
61
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
62
Eragon 2006,  PG)
Eragon
nice movie
63
Catwoman 2004,  PG-13)
64
Thirteen 2002,  R)
65
Step Up 2006,  PG-13)
66
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments