My Favorite Movies


  elvlado's Rating My Rating
1
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
Displays the hardships the Russian people endured in WWII. Excellent meaning and cinema.
2
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Beautiful love and war movie. Makes one really see what life is about =)
3
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
Funny as hell. jackie chans mega awesome kung fu - A bloody classic this is=)
4
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
Funny, smart and good story, but not as funny as no.1 =)
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Meaning is over the roof. Watch this movie for the first time, and walk away with heaps of meaning.
6
Troy 2004,  R)
Troy
Excellent Trojan film about the war. Based on Homer's Illiad, excellent story on courage, honour and bravery.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
A sad but beautiful love movie. First I didn't want to watch it, I was like "Not another love movie!". It's not just love this movie, its much more.
8
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Nicely made movie. Meaning galore. Meaning is what I love in movies, and this one shows plenty metaphors.
9
Flags of Our Fathers 2006,  R)
Flags of Our Fathers
Watch It. Read the title. Doesn't that already say what a paragraph couldn't?
10
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Insanely funny and stupid. I give it 4 stars because of weird scenes (i.e. fat guy naked fighting on bed !?) WHAT THE HELL PEOPLE!
11
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
Kung Pow! Enter the Fist
Funny as hell laugh your guts out. If you can't laugh at this then you most probably cannot laugh LOL!
12
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
Very inspiring and moving move about the old samurai's of Japan. It is a very good movie.
13
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
Love the movie. Will Smith is always up himself but what can you do about that? I hear from my friends he threw his breakfast once at a maid!?!
14
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Bad Boys, Bad Boys, Watcha gonna do, watcha gonna do when they come for you!
15
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
The possibility that we're the only people in the univese is 10 to the power of 1 234 534 236. Think about it.
16
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
Funny, crazy, insane. All for a good comedy.
17
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
Star Wars: Clone Wars - Volume 2
MMMM smart is yoda, watching you for long time I have. MMM, Yoda senses a force break in the.
18
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
19
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Curse the evil empire!!! IT reminds me of both Nazi Germany and the USA.
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Loved it; shows the incorruptable young boy in the starting of it all. Enjoyable movie especially if you like Star Wars. And nothing can beat R2D2 and C3PO!!
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
As thus shows dont clone, just do. I mean come on! Cloning for an army is unfair, unethical and of course you're going to have a war over it
22
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
CONCENTRATE FIRE ON THE DEATH STAR ;)
23
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
Drunken Master (Jui kuen)
Jackie Chan in his peak baby. Martial arts galore, and pure kung fu with no strings attached.
24
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan)
Mr Nice guy! This movie has so many characteristics that lead back to myself. Nice guys finish last according to a song i once heard
25
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
Shanghai Knights
Shanghai Knights! Helarious and the action is quite awesomeness
26
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
Shanghai Noon
Helarious and you can't beat Jackie Chan!
27
The Legend of Drunken Master (Jui kuen II) (Drunken Fist II) 1994,  R)
28
Jackie Chan's Project A2 ('A' gai wak juk jap) (Project A, Part II) 1987,  PG-13)
29
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
30
Police Story 2 (Ging chaat goo si juk jaap) (Police Force II) 1987,  PG-13)
31
The Medallion 2003,  PG-13)
32
The Tuxedo 2002,  PG-13)
33
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
34
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
35
Die Hard 1988,  R)
36
The Fifth Element 1997,  PG-13)
37
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
Love transcends all material boundaries according to this movie, and its true :)
38
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
39
Tears of the Sun 2003,  R)
40
Mercury Rising 1998,  R)
41
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
A love movie, where a low class bloke falls in love with a fairy dairy 1st class gal and leaves her husband to be until the ship starts sinking. My favourite part is the chaos of the ship sinking!
42
End of Days 1999,  R)
43
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
44
The 6th Day 2000,  PG-13)
45
Conan the Destroyer 1984,  PG)
46
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
47
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
48
The Running Man 1987,  R)
49
The Terminator 1984,  R)
50
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
Pretty awesome, but pretty gory. Quite alot of meaning
51
Junior 1994,  PG-13)
52
Collateral Damage 2002,  R)
53
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
The Crusades; the time of history when they believed god actually justified war. Nevertheless this movie is a good representation of history of it, and it shows Saladin and others in a new light. One wonders how ice survived in the desert? Answer that, and you get a cookie!

Comments (2)


Post a comment

Recent Comments

  1. elvlado
    elvlado posted 3 years ago

    Most of this is quite OLD and needs updating ;)

  2. elvlado
    elvlado posted 3 years ago

    Will be done in the near future