My Favorite Movies


  elliottness3's Rating My Rating
1
Field of Dreams 1989,  PG)
Field of Dreams
With vintage James Earl Ray and Kevin Costner, this is the type of movie a father and son must see together.

In this magical corn field several life time dreams are forfilled, I believe that in our hearts and mind we would all love to venture there.

The sport of Baseball has survived the times and as America steam rolled through the 20th Century, Professional Baseball was always there.

With the race card out of the mix, player's like Jackie Robnson helped to form a more color friendly MLB League.

But the true story here was the return to Pro Baseball by a man few people know and his name was Shoeless Joe Jackson of the Chicago Whitesocks.

In the years following allegations of team gambling (during the World Series) by the Whitesocks and the llifetime ban from Professional Baseball of several members of the Whitesocks including Shoeless Joe goes to show that not all the best player's are in the Hall of Fame.

And as the story line goes, "IF YOU BUILD IT, HE WILL COME".

My favorite part is the ending watching a "Father" and his "Son" play catch with one another.

PRICELESS and again this movie is a must see........
2
For Love of the Game 1999,  PG-13)
For Love of the Game
This movie talks about more then just a Perfect Game, being thrown by a pitcher at the end of his career.

It talks volumes about this man's career, his mistakes, his passions, his love, his lack of a family and his destiny. No other actor on this planet could have done a better job then Kevin Costner, who is a natural born athlete himself like wa.

For anyone who has ever wondered what is going through a pitcher's mind during such a game, this is a must see and as a former pitcher I can testify to the fact that on that mound you aren't alone.......

A Perfect Game No Hitter is so rare that if a Pitcher can do it, he is a shoe fit into the Pro Baseball Hall of Fame.

During my playing years I threw many quality games an maintained an ERA below 3.0 for over 6 season's as a middle relief pitcher.

The thought of throwing a perfect game 27 batters up 27 batters down is like a dream.

I was always the smoking gun brought in to get a strike out with men on and no outs (all business).

I could just amagine the thill this movie must have been to make for Kevin and the sacrifices he made to make it as real as possible.

This is by far one the the top ten movies ever made about MLB. And again no one could have played a more believable Billy Chapel then Kevin Costner.
3
Any Given Sunday 1999,  R)
Any Given Sunday
This was one of the best smash mouth movies ever produced about Professional Football.

Al Pacino make's a dam good head coach (very old school), in light of what the team ownership was doing they found a way to win with an in-experienced QB (played by Jamie Fox an up and coming star in his own).

But anyone who has ever played Football will tell you, in the trenches real men do battle. This movie not only shows you the trenches, but what happen's inside the meat grinder.

L.T. was my favorite Outside Linebacker growing up, I copied every move he would make in my own play and became an outstanding Defensive Player.

With pro players like T.O. and L.T. and the cast of very good actor's and actresses this is a must see pics for all Pro Football Fans, Oliver Stone dips into his magic bag again.

I sure wish I had a running back like LL Cool J, it might have prolonged my Football Career.

Bottom line is Pro Football is not longer just another game, it's a very competitive business, where people lives spin out of control if they let it.

Money, Women, Drugs, Sex it's all here and as bad as that may sound that is the reality of the NFL.
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
This was an excellent movie about a very tragic event that took the lives of many people.

I have always wondered what happened that faithful night aboard the Titanic and what happened thereafter.

This film hits drama points and their cast was perfectly in tune with the story line.

When this film walked away with almost all the Oscars that year, I said wow this must be a very good movie and it was from start to finish.

It is far to bad that the love of her life had to give his own to allow her to live.

They would have made quiet the couple given his new to be mother in law.....

But she kept that promise she made to him as he was dying in the freezing water's of the North Atlantic Ocean.

In my humble opinion the ending of this movie deserves both thumbs up "PERFECT".
5
Rocky III 1982,  PG)
Rocky III
My favorite of all the Rocky movies and in this one Rocky really has to change his thinking, his bad habits (using his face and flat feet), tactics (blawling, not boxing) to win.

Mr. T gives this movie a great person to hate, but at the same time his treatment of Rocky harden's him into a piece of clay that Apollo Creed then molds into a very deadly weapon.

I grew up with this very poster on my bedroom wall, behind my close door's I would pretend to be him.

A true champion must have the heart to do battle and in this movie Rocky does, as he overcomes the loss of his Manager.

In the end Rocky and Apollo Creed become best friends as they prepare to win back Rocky's Heavyweight Title from Mr. T.

The boxing desplayed in this movie reminds me of classic Mohammad Ali, as he gabbed and danced (a.k.a. stick and move) his way around the ring scoring punch after punch.

Stallone made six (6) Rocky movies, this was by far the best in my expert opinion.

EYE OF THE TIGER
6
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Jaws was a movie that got people's attention and made us clearly aware of what lirks in the water's off of the beaches we all take for granted.

In Jaws, the shark is a "GREAT WHITE" 25 feet worth, anyone who know's anything about sharks know's a GREAT WHITE is a man killer.

When I was a surfer, surfing off the coast of Southern Callifornia I had an experience that took me out of the Pacific for good.

My surfboard was attacked and bitten by a shark about 18 feet in length it's teeth punchered holes into my surf board that were meant for me!

That was the last time I went surfing off California (The Beach was ZUMA BEACH, just North of Paradise Cove).

But I personally have the utmost respect for such a fish, especially when I know he can eat me with two bites..............

But JAWS is an excellent movie to see, if you want to scare the life out of your love or kids.......

This was one of the early films that Steven Speilberg was part of, that's is why in short it was so good, everything the man touches turns to gold trophies.........
7
JFK 1992,  R)
JFK
Oliver Stone vs. the Warren Report, this was one of the only movies about the Assassination of our 35th President of the United States John F. Kennedy that comes close to the truth.

Everyone I've ever spoke to has said that JFK was shot from the right front, as is clearly proven by Oliver Stone in JFK.

Kevin Costner plays the leading role as New Orleans D.A. Jim Garrison as he starts the only real investigation into the Assassination of JFK by a non Federal Government Entity (excluding the corrupt Dallas Police Dept. and D.A.'s Office).

Jim Garrison quickly learns during the scope of his investigation and review of the entire Warren Report that a conspiracy had taken place in New Orleans and in Dallas prior to, on and thereafter the 22nd November 1963.

The Trianulation of Crossfire Theory comes into play, while the "MAGIC BULLET THEORY" put forth by the Warren Commission is thrown out the window for lack of merit.

In the end, Clay L. Shaw walks out of court a free man, but years later it is proven that he was with the CIA and had committed perjury during his trial in 1969.

Olive Stone took a lot of personal heat for making this movie and this movie helped to get legislation passed into law, allowing the public access to the offical JFK Assassination Writings under the Freedom of Information Act.

This is a must see if you are a critic of the Warren Report and the offical version of what I believe was the worse crime ever commit on U.S. soil by our Black Operator's in our CIA Covert Paramilitary Apps. / Special Op's (not including the event's of 9-11).
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
Thirteen Days 2000,  PG-13)
Thirteen Days
One of the best movie ever made about the Missile's of October (a.k.a. The Cuban Missile Crisis of October 1962). Kevin Costner (Kenneth O'Donnell), Bruce Greenwood (John "Jack" F. Kennedy), Steven Culp (Robert "Bobby" F. Kennedy) were outstanding. They brought to life their character's and the entire Kennedy White House during one of the greatest crisis ever faced by the United States or a U.S. President. In October 1962, the Soviets were expanded their influence in many places (Vietnam, Berlin and Cuba). It is my firm belief that the Soviets had plans to eventually force President Kennedy into a trade (Berlin for Cuba), thus motivating them to installed ICBM's and Tactical Nukes (a.k.a. Frogs) therein Cuba just 90 miles off U.S. Soil. President Kennedy's course of action and the offical rules of engagement were tested. With the help of the Kennedy Administration, lead by Sec. of Defense Robert "Bob" McNamara, President Kennedy was eventually able to cut a deal with the Soviets, pledging not to invade or aid other's in invading Cuba and a pledge to withdrawl U.S. Missile's for Turkey. In exchange for a Soviet withdrawl of all offensive nuclear missiles, soviet personnel, bomber's and other aircarft and other potentially threatening military hardware from CUBA. In the end, President Kennedy and the world dodged a bullet that could have ended all life on this small planet and in short this were President Kennedy's finest days in office and that set him apart from any past and any future U.S. President to come. Had President Kennedy ordered an Invasion of Cuba, based on new intelligence reports from D.O.D. the U.S. and or Military Forces would have been attacked with Soviet ICBM's and Tactical Nukes.
12
L.A. Confidential 1997,  R)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
This was a very touching movie, about young love. Manny Moore was excellent, her beautiful voice and courage really made this movie great. It goes to show never judge a book, by it's cover. Never assume a person is one way, until you know better. This is a must see for any High School Student in love, it will leave a lasting impression upon your heart and soul and show you there is much to love. Love as complicated as it is can be a wonderful thing, as so long as you love unconditionally and except your lover as is and never try to change them into something that they aren't. In the end, maybe you can experience the type of love that lasts forever, in your heart, mind and soul.
14
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
15
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
16
Rambo III 1988,  R)
17
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Not as good as the first, but this comes in a close seond. The addition of Sam Elliott and others makes for a more believable story line.
18
Coach Carter 2005,  PG-13)
19
Troy 2004,  R)
20
300 2007,  R)
300
The Movie 300 was a movie that defines the words uncommon valor.

A movie about Greek men of honor, who confronted an enemy many times their own size and utilizing more superior fighting tactics thereby pushing the attacking Persian Forces into the Med.

A traitor shall always sell your skin one short the saying goes.

In combat these brave men worked together to form one shield, as one group, by the shoulder of the other they fought and they died.

Such courage is not something you can instill into a man, he earn's it in battle and through his training and preparations.

Any other fighting tactic would have had deteramental consequences for the people of "SPARTA" and these brave SPARTAN MEN prooved to their people that to save the lives of many a leader must be willing to lay down his first.

Of all the old sytle battle movie's I've seen, not one of them including Brave Heart starring Mel Gibson come close to 300.

5 Stars all the way.................
21
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
This is a movie based on a BEST SELLING NOVEL by Tom Clancy (my favorite writer). At the time that this movie was produced the COLD WAR was still heated, submarine warfare had reached a whole new level and was the most viable threat to National Security of the United States. A silent running Soviet Nuclear Submarine capable of parking itself just off the East Coast United States and taking out target packages from New York to Seattle with it's ICBM's. Really gets a man's attention, especially in the White House and in Moscow. In this movie not only did the Soviets build this sub, they put it to sea. It was designed for only one reason, to launch it's nuclear missiles payload at the United States in time of War. In the end the sub is given to the American's, by it's Captain (who defected to the United States with several key Soviet Naval Officers) with the assistance of the U.S. NAVY and the CIA. If you are a submarine movie fan, this is a great movie and the book is just as good. This is one of my favorite submarine movie's.
22
Run Silent, Run Deep 1958,  Unrated)
Run Silent, Run Deep
My favorite old sub movie.......
23
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
My all time favorite romance movie.......

I wish I could find a dance partner like BABY..........
24
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
The ultimate love story in life and death.....

The music, the actor's and Actresses were outstanding.

Romance was all over this movie and if you can't wath this movie with your special someone, something is wrong in your life.

I love the ending, it was "PERFECT"........
25
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
I loved the new Dino's......
26
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
A good 2nd, I liked when T-Rex goes on his rampage in San Diego paying back INGEN's new CEO.

The new Dino's were good, the scene's interesting, watch out for them Raptor's.........
27
Ali 2001,  R)
Ali
Will Smith was the only man in Hollywood that could pull this off.

Mahammah Ali is a man who commands great respect throughout the world, he was a key figure during the Civil Rights Fight Years 1960's and 1970's.

His stand against the U.S. ARMY and the Vietnam War speaks volumes about this man's character.

Mohammad Ali was one of the greatest Heavyweight Champion's in the History of Professional Boxing and Will Smith do an excellent job selling this movie.

I believe this was one Will Smith's finest movies.
28
Malcolm X 1992,  PG)
Malcolm X
A excellent movie about a man most people considered the most dangerous Civil Rights Advocate of the 1960's.

Malcolm X was not only a leader of many, he drew large crowds wherever he spoke publically.

He rubbed elbows with some of the most powerful Civil Right's Leader's of the 20th Century and will go down in my book as a man who push the envelope and that envelope that ultimately lead to the signing of the 1964 Civil Rights Act. by then U.S. President Lyndon B. Johnson.
29
The Assassin 1993,  Unrated)
The Assassin
not my cup of tea movie, had some good action points.

Pretty Borning
30
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
A great action movie, that goes to show you have to practice what you preach.

In the world of Global Terrorism, anything is a target including Air Force One and the President of the United States.

I love the pod idea, too bad it's all fiction.
31
Predator 1987,  R)
Predator
This was Arnold Schwarzenegger best movie ever, this was an ideal role for Arnold and he nailed it.

Being from California, I'm glad to see one movie were Arnold is the one being hunted and getting his butt kicked.

Carl Weather is so so, but Jessie Vetura steals the show with his choice of weapons and his tabacco issues.......

The Predator was one of the best Aliens ever designed and filmed.

His suit was very realistic as well as his actions, movements and weapons (Watch out for those red lights).

In my opinion Predator was the best of the Predator Movies, in short because the story line, the casting, the realism of being hunted by a skilled and deadly hunter from space.

But the chick in this movie should have been a lot hotter, like Pam Anderson, this actress looked like they found her in the jungle of Guatamala.

This is a must see for all you guys who wish you had arms, charm and guns like that..........
32
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
AVP - Alien Vs. Predator
Come on guys, this movie lost money........
33
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
A good action movie, but no where as good as the first with Arnold, sorry Danny........
34
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
This movie show's a side of the Vietnam War that really hits home, so if you have issues about the War don't watch this movie.
35
Nixon 1995,  R)
Nixon
A excellent movie about a very compicated man.

Richard M. Nixon was more then a President, he was a symbol of all the things that are wrong with the GOP........
36
JFK II: The Bush Connection 2003,  Unrated)
JFK II: The Bush Connection
While this documentary provides interesting opinions and theories, it lacks the real best evidence needed to establish a firm connection between George H. W. Bush and the John F. Kennedy Assassination on November 22, 1963. It is a common fact that George H. W. Bush had connections with O.N.I., C.I.A., F.B.I. during the 1960's, it is also possible that his father (U.S. Senator Prescott Bush) provided George H. W. Bush with the political connections, financial network that lead to his being elected Vice President in 1980, 1984 (under President Ronald Reagan) and President of the United States in 1988. If anyone had the means and ability to execute a Presidential Assassination it was George H. W. Bush. In order to prove this theory you would have to start with a comprehensive investigaton of Allen Dulles, J. Edgar Hoover, E. Howard Hunt, Richard Helms, Richard M. Nixon, Lyndon B. Johnson. Then and only then can you link the F.B.I., C.I.A. Johnson, Nixon and Bush White House to the John F. Kennedy Assassination and it's cover-up.
37
JFK Assassination Files: The Case for Conspiracy 2003,  Unrated)
JFK Assassination Files: The Case for Conspiracy
The member's and supporter's of the Warren Commission should never watch this movie...........
38
Patton 1970,  PG)
Patton
A man who took World War II by the horn's and this movie demonstrates the type of Leader Gen. Patton was.............
39
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
Battle of the Bulge
A great World War II Tank Movie
40
Midway 1976,  PG)
Midway
One of the best movie's ever made about the Battle for Midway Island and the defeat of the Japanese Pacific Fleet...
41
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
A must see if you are a fan of the FBI and their crackdown on Organized Crime.........
42
Tora! Tora! Tora! 1970,  G)
Tora! Tora! Tora!
My favorite Pearl Harbor Movie of all time. Based on the records obtained after World War II from the Japanese, this movie show's the great steps taken by Japan and it's Military Leader's to Attack Pearl Harbor, Hawaii and to inflict as much damage upon the U.S. Pacific Fleet as possible. Adm. Yamamoto was correct about America, this attack woke up a sleeping giant and in less then 4 years the war in the Pacific was over. In the end two atomic bombs were dropped on Japan, resulting in Japan finally surrendering to the United States, thus ending World War II.
43
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
A good drama, but it's lacked good acting by Big "Ben"....

Alex Baldwin plays a very good Col. Doolittle USAC, and had he not become an actor would have become an excellent US NAVAL Pilot.

This movie addresses not only the events of December 7th, 1941, but the lives that were lost and forever changed by it's occurance.

In short, boys who were friends as children, became hardened war hero's as adults.

The Doolittle raid did more for American Moral, then the war itself.............
44
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
A movie every man should watch with his special lady.......
45
Pretty Woman 1990,  R)
46
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
A tough movie to watch if you are an ex-soldier like me...........
47
Platoon 1986,  R)
Platoon
The best movie I've ever seen about the ill affects of the Vietnam War, from the eyes of people who fought and died there........

Another Oliver Stone Gem
48
Click 2006,  PG-13)
Click
I love this movie, it goes to show what can happen when a person's career is placed in front of his family and he loses grip with reality and his family values........
49
The Longest Yard 2005,  PG-13)
50
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978,  G)
Kiss Meets the Phantom of the Park
One of my all-time favorite Hard Rock Groups, rocks the house down at Six Flags Magic Mountain..........
51
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
J Lo. is great, I really think she is a beautiful woman / Latina who possesses the perfect qualities that set her aside from others. This movie shows that no matter who you are you can find love, even a maid can land her man and in this movie she does exactly that. Of course I like the ending, nothing hits home like romanic climax.
52
We Are Marshall 2006,  PG)
We Are Marshall
As a former Football Player, I don't know what I would have done had I lost all my Team Mates do to an airplane crash.

This was a movie about a team, about a college, about a community of people and about what we as human being should remember and do in lite of such a tragic event.

Excellent Movie, a must see if your an ex-Football Player (High School, College or Pro) or just another College Football Fan.

Marshall University went on to have successful season in the years following this tragic accident.

WE ARE MARSHALL should be considered for BEST PICTURE during this years OSCAR'S.
53
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
Friday Night Lights
The most entertaining High School Fototball Movie ever made. As a former Football Player (ROLB, QB), I played many games on Friday Nights. I still remember a speech my old Head Coach made, "this game is a game of inches, during this game you must take those inches. If you play with heart and determination you will prevail, for failure is not an option." Football was one of five sports I played (Football, Baseball, Basketball, Soccer, Hockey), but nothing can match the rush you get running out on the field and seeing your teacher's, class-mates, parents and friends glued onto your every move. This movie shows what a team, school, community can achieve when you believe, winning is not the most important lesson here. It is team work, the love and respect a player has for their team-mates, school, community and for the great game of Football.
54
Varsity Blues 1999,  R)
Varsity Blues
Nothing in the world compares to Texas High School Football.
55
Iron Eagle 1985,  PG-13)
Iron Eagle
One of my favorite Air-Combat Movies............
56
Iron Eagle III - Aces 1992,  R)
Iron Eagle III - Aces
this was fair to ok, but not as good as the first movie....
57
Remember the Titans 2000,  PG)
Remember the Titans
The best High School Football Movie ever made.....
58
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
Gridiron Gang
The Rock is back, this time as a Head Coach of a misfit Football Team.

After teaching these boys the game, he also teaches them how to become men.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments