My Favorite Movies
| elle0helle's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Singin' in the Rain 1952, G) |
|
| 2 |
The Band Wagon 1953, Unrated) |
|
| 3 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 4 |
It Happened One Night 1934, Unrated) |
|
| 5 |
Slumdog Millionaire 2008, R) |
|
| 6 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 7 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 8 |
(500) Days of Summer 2009, PG-13) |
|
| 9 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 10 |
The Sting 1973, PG) |
|
| 11 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 12 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 13 |
Double Indemnity 1944, Unrated) |
|
| 14 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 15 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 16 |
All About Eve 1950, PG) |
|
| 17 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 18 |
Star Trek 2009, PG-13) |
|
| 19 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 20 |
How to Lose a Guy in 10 Days 2003, PG-13) |
|
| 21 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 22 |
Clueless 1995, PG-13) |






















