My Favorite Movies
my favorite movies (mostly not in any particular order, my top 10 all time favorites are in order though)
| elinacarlsson's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 2 |
Twilight 2008, PG-13)
it's been a while since I saw the movie now, and I think my obsession with Twilight has come to an end. |
|
| 3 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 4 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 5 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 6 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 7 |
Slumdog Millionaire 2008, R)
this is my new favourite movie, I absolutely loved Slumdog Millionaire! it was truly worth every one of the nominations and awards it received, maybe even more. after watching this I just wanted to ran back in to the cinema and watch it again, and maybe a third time the next day. it is a beautiful movie, and to describe it with one word: Perfect! |
|
| 8 |
Mamma Mia! 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 10 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 11 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 12 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 14 |
The Departed 2006, R) |
|
| 15 |
The Prestige 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Catch Me If You Can 2002, PG-13) |
|
| 17 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 18 |
Ocean's Twelve 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Ocean's Thirteen 2007, PG-13) |
|
| 20 |
O Brother, Where Art Thou? 2000, PG-13) |
|
| 21 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 22 |
About a Boy 2002, PG-13) |
|
| 23 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |























