My Favorite Movies
My favorite movies !
| elibro1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Atonement 2007, R) |
|
| 2 |
The Boondock Saints 2000, R) |
|
| 3 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 4 |
Some Like It Hot 1959, Unrated) |
|
| 5 |
Notting Hill 1999, PG-13) |
|
| 6 |
While You Were Sleeping 1995, PG) |
|
| 7 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 8 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 9 |
Starter for 10 2006, PG-13) |
|
| 10 |
Primal Fear 1996, R) |
|
| 11 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 12 |
American History X 1998, R) |
|
| 13 |
Four Weddings and a Funeral 1994, R) |
|
| 14 |
Love Actually 2003, R)
I love this movie, it is a feelgood movie. You follow several different people in their persuit of love. It takes place around christmas in the UK. My favorite story is the writer who goes abroad when his wife cheating on him with his brother.Abroad he falls inlove with his housekeeper, neither of them speaks the same language. Romantic! |
|
| 15 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 16 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 17 |
The Disappearance of Finbar 1996, Unrated) |
|
| 18 |
Moonstruck 1987, PG) |
|
| 19 |
Arn - Tempelriddaren (Arn: The Knight Templar) 2007, R) |
|
| 20 |
Keeping the Faith 2000, PG-13) |
|
| 21 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 22 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 24 |
21 2008, PG-13) |
|
| 25 |
Rounders 1998, R) |
|
| 26 |
Fracture 2007, R) |
|
| 27 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 28 |
Mamma Mia! 2008, PG-13) |
|
| 29 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 30 |
Bridget Jones's Diary 2001, R) |
|
| 31 |
Patrik 1,5, (Patrik Age 1.5) 2010, PG) |
|
| 32 |
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007, R) |
|
| 33 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 34 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 35 |
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008, PG) |
|
| 36 |
Gone Baby Gone 2007, R) |
|
| 37 |
E.T. The Extra-Terrestrial 1982, PG) |
|
| 38 |
RocknRolla 2008, R) |
|
| 39 |
The Girl with the Dragon Tattoo 2009, R) |
|
| 40 |
Jägarna (The Hunters) 1996, Unrated) |








































