My Favorite Movies


  elianadbr75's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
Almost Famous 2000,  R)
3
Big Fish 2004,  PG-13)
4
Chocolat 2000,  PG-13)
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
6
Dogma 1999,  R)
7
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
8
Fargo 1996,  R)
9
Girl, Interrupted 1999,  R)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
11
Grease 1978,  PG)
12
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
13
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
15
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
16
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
17
Labyrinth 1986,  PG)
18
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
19
Little Miss Sunshine 2006,  R)
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
21
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
22
Memento 2000,  R)
23
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
24
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
25
Pulp Fiction 1994,  R)
26
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
27
Rushmore 1998,  R)
28
Seven (Se7en) 1995,  R)
29
Stand by Me 1986,  R)
30
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
31
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
32
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
33
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
34
The Color Purple 1985,  PG-13)
35
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
36
The Lion King 1994,  G)
37
The Matrix 1999,  R)
38
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
39
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
40
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
41
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
42
The Princess Bride 1987,  PG)
43
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
44
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
45
The Shawshank Redemption 1994,  R)
46
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
47
The Truman Show 1998,  PG)
48
True Romance 1993,  R)
49
V for Vendetta 2006,  R)
50
Vanilla Sky 2001,  R)
51
Walk the Line 2005,  PG-13)
52
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
53
When Harry Met Sally 1989,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments