Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  elhorbin's Rating My Rating
1
Billy Madison 1995,  PG-13)
2
Wedding Crashers 2005,  R)
3
Donnie Darko 2001,  R)
4
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
This is one of my favorite movies. I especially like the message that with the power of will and the mind we can overcome anything. Unfortunately, I read Nash's biography and he's not quite the romantic champion the movie makes him out to be.
5
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
This movie was one of those that left me thinking and talking with friends as soon as I left the theater. Peeling back the onion there is SO much to consider in this film, and I feel sorry for the conservatives out there who couldn't get past the tangential story line of old guys and naked cheerleaders. I wish I could actually give this a special bonus 6th star.
6
Dogma 1999,  R)
Dogma
One of my favorites from this crew takes a great stab at the foibles of man-made religion.
7
Braveheart 1995,  R)
8
The Matrix 1999,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments