Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  elepoon's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
2
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Love it! My favourite of the trilogy.
4
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
Million Dollar Baby
Awesome! Great actors, great story. Have a tissue handy.
5
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
If you love romantic movies this is perfect. One of my favourites with an all-star cast.
6
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Excellent!
7
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
8
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
9
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
10
Hostage 2005,  R)
11
S.W.A.T. 2003,  PG-13)
12
The Green Mile 1999,  R)
13
The Wizard of Oz 1939,  G)
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
The best X-Men movie to date.
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
17
White Chicks 2004,  PG-13)
18
A League of Their Own 1992,  PG)
19
The Neverending Story 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments