My Favorite Movies


  Elentari948's Rating My Rating
1
Ravenous 1999,  R)
2
Gekijyouban hagane no renkinjutsushi (Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa) 2005,  PG-13)
3
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
I love this movie, it's beautiful as all hell and the story is really good.
4
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
A complete and total mind fuck. But very very worth watching.
5
Unbreakable 2000,  PG-13)
6
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi) 2003,  R)
Zatôichi (The Blind Swordsman: Zatoichi)
Great action and swordplay. Very satsifying finale as well.
7
Geoul sokeuro (Into the Mirror) 2003,  Unrated)
Geoul sokeuro (Into the Mirror)
I absolutely loved this movie, in that it was a mystery, a sort of slasher film, and a thriller all at once. The little twist at the end is amusing as well (and makes you think).
8
The Last Unicorn 1982,  G)
9
Memento 2000,  R)
Memento
I seriously love this movie, it was like nothing I've ever seen before and it does not disappoint even after repeated viewings. ^_^
10
Equilibrium 2002,  R)
11
Kaubôi Bibappu: Tengoku no Tobira (Cowboy Bebop the Movie: Knockin' on Heaven's Door) 2001,  R)
12
Jin-Roh - The Wolf Brigade 1998,  R)
13
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Holy shit, this was a great movie, quite insightful and very action-oriented. I love the ending (ideas don't die, only the people behind them).
14
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) 2000,  R)
15
Donnie Darko 2001,  R)
16
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
The Order (The Sin Eater)
Sure, it's got a few flaws but the movie's inherently evil, so how can you not like it? :p
17
The Flight of Dragons 1982,  Unrated)
The Flight of Dragons
One of my favorite childhood movies that even now I pull out now and then because it's such an excellent movie. Definitely stands the test of time, in my opinion. ^_^
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Arr! Pirates are great, wonderful! Loved this movie to bits.
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
A fucking kick ass movie. ^_^
21
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles 2003,  Unrated)
Red vs. Blue: The Blood Gulch Chronicles
A fucking amazing series that gets better and better with each episode Rooster Teeth puts out.
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Yea, bitch, I loved this movie! As well as the previous two, J.R.R. Tolkien is a god. :p
25
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW) ,  Unrated)
Death Note (Desu nôto) (TV SHOW)
A fucking kick-ass movie. Go Light! ^_^
26
Magic 1978,  R)
Magic
So evil, so good. In fact after reading the novel this movie was based on, it was damn close to the original story (minus the bits about Corky's past). Some of the terms are a bit outdated though.
27
Daisy 2006,  Unrated)
Daisy
Great movie, I really loved the mood and story and it ended the way I wanted it to (angst galore). Probably one of best Korean movies I've seen, definitely worth watching and would again anytime.
28
Bu neng shuo de. mi mi (Secret) 2007,  Unrated)
Bu neng shuo de. mi mi (Secret)
An amazing romance that had a wonderful pace with actors who really had their parts down. The ending is great and I was cheering for the main couple all the way through. The music was also wonderful, Jay Chou knows how to handle a piano. ^_^
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
I fucking love this movie, damn good music and all the gore a girl could ever want. ^_^
30
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
Absolutely amazing movie, the acting, the story and the visuals were great and I was on the edge of my seat waiting to see how everything turned out. I was right with Uhl at the end as he laughed.
31
The Crow 1994,  R)
32
Puppet Master III: Toulon's Revenge 1991,  R)
Puppet Master III: Toulon's Revenge
Probably the best Puppet Master movie out the series, the story was relatively tight and you couldn't help but cheer for Toulon as he took his revenge. I would have made head Nazi die a little more slowly but that's just me.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments