My Favorite Movies


  elementice5's Rating My Rating
1
Hoot 2006,  PG)
Hoot
i like this movie, really teaches you a lesson.
2
August Rush 2007,  PG)
August Rush
this is probably my favorite movie ever. it is very inspirational, it it is very emotional. you won't regret this, you'll be thinking about it for a long time. watch this.
3
Unaccompanied Minors 2006,  PG)
Unaccompanied Minors
haha, a movie where kids get locked in an airport on christmas eve. i like it.
4
Curious George 2006,  G)
Curious George
funny!! the video game is awesome!
5
Drillbit Taylor 2008,  PG-13)
Drillbit Taylor
this movie is so funny. i cant believe josh peck plays the bully though. very funny.
6
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
i saw this movie today....it so good. haha i cant stop thinking about it, and now im reading it. nice by the whole cast. special effects could be better...but still good.
7
Eagle Eye 2008,  PG-13)
Eagle Eye
Suspenseful, an awesome movie. The mysterious phone calls got me interested. One of my favorites.
8
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
AWESOME MOVIE!
9
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
i watched this like 6 times in one day it is so good!
10
Grind 2003,  PG-13)
Grind
this movie is hilarious. i love it. an awesome skating movie.
11
21 2008,  PG-13)
21
this movie is number one in my book. everything about it is great. one negative thing, it's very confusing. besides that, my favorite movie.
12
Seven Pounds 2008,  PG-13)
Seven Pounds
this movie was one of the most sad movies i've ever seen. i liked it a lot. will smith does great. so confusing in the beginning, you had no idea what was going on. at the end, it comes all clear.
13
Up 2009,  PG)
Up
definately one of the best pixar, or even animated, movies ever. more sad than funny: 75% sad and 25% funny, but still: an excellent movie, and a hilarious movie. you must go see this movie. amazing.
14
17 Again 2009,  PG-13)
17 Again
i thought this movie was amazing. matthew parry and zac efron do great. this is an awesome movie to watch. keep you laughing the whole way through.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments