My Favorite Movies


  elcalebo's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
"gentlemen, you can't fight in here, this is the war room"
2
Natural Born Killers 1994,  R)
Natural Born Killers
I love it. Most movies are lucky to have one really memorable performance: this has 8. Awesome style. Caustic and hilarious and beautiful and subtle and blatant and romantic and disgusting... it's a wild ride. Great soundtrack is the icing on the cake.
3
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
4
The Third Man 1949,  Unrated)
5
A Clockwork Orange 1971,  R)
6
On the Waterfront 1954,  Unrated)
7
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
words cannot express.
8
The Science of Sleep 2006,  R)
9
Touch of Evil 1958,  PG-13)
10
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
one of the funniest movies i've ever seen
11
Rope 1948,  PG)
12
Pulp Fiction 1994,  R)
13
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
As it says on its Flixster page, it is "a truly perfect movie". Also, Pearl Harbour tries to rip it off.
14
The Lady from Shanghai 1948,  Unrated)
The Lady from Shanghai
so cool! orson welles is the man.and i now understand what the big deal about rita hayworth is
15
Citizen Kane 1941,  PG)
16
Vertigo 1958,  PG)
17
Psycho 1960,  R)
18
Shadow of a Doubt 1943,  PG)
19
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
20
Paths of Glory 1957,  Unrated)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Walk the Line 2005,  PG-13)
23
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
24
The Lady Vanishes 1938,  PG)
The Lady Vanishes
Charters and Caldicott are great
25
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
26
1984 (Nineteen Eighty-Four) 1984,  R)
27
Fight Club 1999,  R)
28
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
29
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
30
Garden State 2004,  R)
31
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
32
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
33
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
34
Black Gold 2006,  Unrated)
35
His Girl Friday 1940,  Unrated)
His Girl Friday
great! how to describe... noir romantic comedy? apparently the term is "screwball comedy". anyway it's hilarious.
36
The Godfather 1972,  R)
37
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
The Grapes of Wrath
A story of poverty, corruption, capitalism, anarchism and activism, but mostly the story of a family struggling to survive and stick together in depression-era United States.
38
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
So funny! "Water polo, isn't that terribly dangerous?" "I'll say, I've had two ponies drowned under me."
39
Gone With the Wind 1939,  G)
40
The Corporation 2003,  Unrated)
41
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise)
Beautiful

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments