My Favorite Movies
| ekp85's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 2 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 3 |
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001, R) |
|
| 4 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 5 |
Evil (Ondskan) 2006, G) |
|
| 6 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 7 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 8 |
The English Patient 1996, R) |
|
| 9 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 10 |
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004, PG-13) |
|
| 11 |
My Life in Pink (Ma Vie en Rose) 1997, R) |
|
| 12 |
My Life Without Me 2003, R) |
|
| 13 |
Dogville 2003, R) |
|
| 14 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Elsa y Fred 2005, PG) |
|
| 16 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 17 |
Closer 2004, R) |
|
| 18 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 19 |
Big Fish 2004, PG-13) |
|
| 20 |
Sophie's Choice 1982, R) |
|
| 21 |
The House of the Spirits 1993, R) |
|
| 22 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 23 |
The Story of Us 1999, R) |
|
| 24 |
The Method (El Metodo) 2005, Unrated) |
|
| 25 |
Match Point 2005, R) |
|
| 26 |
Átame! (Tie Me Up! Tie Me Down!) 1990, NC-17) |
|
| 27 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 28 |
Monster 2003, R) |
|
| 29 |
Notting Hill 1999, PG-13) |





























