My Favorite Movies


  eishe's Rating My Rating
1
Repo! The Genetic Opera 2008,  R)
2
The Breakfast Club 1985,  R)
3
The Silence of the Lambs 1991,  R)
4
Hannibal 2001,  R)
5
V for Vendetta 2006,  R)
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
One of the cold war era masterpieces, concerning the possibility of a nuclear war. As a comedy with great characters that also bears a heavy message, this film is truly memorable.
7
Threads 1985,  Unrated)
Threads
In my opinion, every person, who has the ability to push the "big red" button on the Nuclear Bomb launching mechanism should be forced to watch this film. Preferably twice.
Threads paints a haunting image of the beginning, occurrence and aftermath of a nuclear holocaust. It brightly shows the actions of gouvernment and regular people from various social classes when the threads that unite our society together are torn.
Threads isn't a pretty movie, in fact watching this film for the first time froze any emotions I had towards the post-nuclear genre for a week or so. However, after the initial shock was gone, my love for the genre was only intensified.
8
The Mists of Avalon 2001,  Unrated)
9
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
The first time when I saw this movie I was about four and spent half an hour jumping around saying the words "Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice!" over and over again. And I still feel that way. Excluding Edward Scissorhands, no other Tim Burton film has drawn me in so much.
10
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
11
Fight Club 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments