Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  eisham's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Independence Day 1996,  PG-13)
3
Jurassic Park 1993,  PG-13)
4
The New Guy 2002,  PG-13)
5
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
the best WWII movie of all time, its sick, its fantastic, its tom hanks + steven spielberg brilliant idea and no other WWII movie yet! can compare with this one! i give it 5!!
6
Die Hard 1988,  R)
7
Bowling for Columbine 2002,  R)
8
Sicko 2007,  PG-13)
9
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
10
Transformers 2007,  PG-13)
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
12
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
13
Liar Liar 1997,  PG-13)
14
Armageddon 1998,  PG-13)
15
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
16
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
17
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
18
Back to the Future 1985,  PG)
19
Back to the Future Part II 1989,  PG)
20
Back to the Future Part III 1990,  PG)
21
Beetlejuice 1988,  PG)
22
Blade 1998,  R)
23
Blade: Trinity 2004,  R)
24
Blade II 2002,  R)
25
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
26
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
27
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
28
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
29
Forrest Gump 1994,  PG-13)
30
Ghostbusters 1984,  PG)
31
Gladiator 2000,  R)
32
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
33
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
34
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
35
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
36
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
37
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
38
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
39
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
40
Interview with the Vampire 1994,  R)
41
Jackass - The Movie 2002,  R)
42
Jackass: Number Two 2006,  R)
43
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
44
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
45
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
46
Minority Report 2002,  PG-13)
47
Monsters, Inc. 2001,  G)
48
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
49
Mulan 1998,  G)
50
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
51
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
52
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
53
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
54
Ray 2004,  PG-13)
55
Resident Evil 2002,  R)
56
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
57
Rush Hour 1998,  PG-13)
58
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
59
Scarface 1983,  R)
60
Shrek 2 2004,  PG)
61
Shrek the Third 2007,  PG)
62
Sin City 2005,  R)
63
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
64
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
65
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
66
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
67
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
68
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
69
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
70
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
71
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
72
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
73
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
74
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
75
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
76
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
77
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
78
The Godfather 1972,  R)
79
The Godfather, Part II 1974,  R)
80
The Godfather, Part III 1990,  R)
81
The Green Mile 1999,  R)
82
The Italian Job 2003,  PG-13)
83
The Last Samurai 2003,  R)
84
The Lion King 1994,  G)
85
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
86
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
87
The Lost Boys 1987,  R)
88
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
89
The Mask 1994,  PG-13)
90
The Matrix Revolutions 2003,  R)
91
The Mummy 1999,  PG-13)
92
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
93
The Pianist 2002,  R)
94
The Rock 1996,  R)
95
The Truman Show 1998,  PG)
96
There's Something About Mary 1998,  R)
97
The Wizard of Oz 1939,  G)
98
Toy Story 1995,  G)
99
V for Vendetta 2006,  R)
100
War of the Worlds 2005,  PG-13)
101
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
10,000 B.C.
The storyline was too straight forward, i expect more dinasour to be shown. This movie wasn't that impressive as its previous movie. Bit disappointed..
102
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
This time, the batman movie was going more darker than ever, the joker character that was psycho all minutes in the movie bring out an excellent movie story, plus two-face that did a great job in the movie also. Double thumbs up and a must see movie! why so serious?
103
This Is England 2006,  Unrated)
This Is England
A great movie that shows how racist are dangerous, poor milky..
104
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
The movie was great! Harrison Ford manage to star back the character Indiana Jones perfectly like the other previous movies. Great graphics and whole fun adventorous plot along the movie. A must see movie!
105
The Incredible Hulk 2008,  PG-13)
The Incredible Hulk
An another great Hulk movie, kinda slow in some scene but the action and CGI was totally awesome! Plus++ there's Tony stark in it at the end of the movie, an 'Avengers' movie after this i guess?
106
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
It was a great movie, storyline, effects, and almost everything! Damn! it was a great movie.. Crusoe was awesome! And i also like the scottish accent in this movie. LOL
107
Iron Man 2008,  PG-13)
Iron Man
Almost perfect, i truly enjoy the movie. One of my fav Marvel comics superhero, as always.. the first one was a little slow.. i hope the sequel would be more excellent! Thumbs up Jon Favreau & Stan Lee!! :)
108
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
Cloverfield its like Blair Witch Project movie, only this time it involves monster. For the truth, i'm lil bit dissapointed with the movie. I expect it will be much cooler than previous Godzilla movie. But i think, the main hero in this movie is... the camcorder itself!! What model did they use anyway?? ;p
109
CJ7 2008,  G)
CJ7
Still.. Stephen Chow not putting himself as the main character in this movie. But the movie was still funny and had a great storyline. Plus+ the alien was damn cute also.. 4 stars!
110
Jumper 2008,  PG-13)
Jumper
Interesting movie to watch, although the storyline was a bit ermmmm... slow? and some part are extremely fast! LOL.. I think there will be Jumper 2 in the future. We can only hope.. ;)
111
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2)
At first i thought the movie will be so horror, then i realize it was so much same as Aliens movie.. *sigh
112
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Not quite horror as i expected, but hey its cool man.. The zombies are like bunch of Imhotep from The Mummy.. The message was quite nice, i like it.. Overall, i think better buy a DVD or something.. ;p

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments