My Favorite Movies


  EinsamerHirte's Rating My Rating
1
Shaun of the Dead 2004,  R)
2
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
3
Der Mann, der Sherlock Holmes war (The Man Who Was Sherlock Holmes)(Two Merry Adventurers) 1937,  Unrated)
4
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
5
Lammbock 2001,  Unrated)
6
The Man Who Could Walk Through Walls (Ein Mann geht durch die Wand) 1959,  Unrated)
7
Abbott and Costello Meet the Invisible Man 1959,  Unrated)
8
Abbott and Costello Meet Frankenstein 1948,  Unrated)
9
Africa Screams! 1949,  Unrated)
10
Snow Day 2000,  PG)
11
Das Spukschloß im Spessart (The Haunted Castle) 1960,  Unrated)
12
Memoirs of an Invisible Man 1992,  PG-13)
13
Nothing But Trouble 1991,  PG-13)
14
Fletch Lives 1989,  PG)
15
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
16
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
17
Under the Rainbow 1981,  PG)
18
Modern Problems 1981,  PG)
19
The Cassandra Crossing 1976,  R)
20
The Klansman 1974,  R)
21
Le jumeau (The Twin) 1984,  Unrated)
22
Student Bodies 1981,  R)
23
Summertime Blues: Lemon Popsicle VIII 1988,  R)
24
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
25
Who's Minding the Store? 1963,  Unrated)
26
The Geisha Boy 1958,  Unrated)
27
A Bronx Tale 1993,  R)
28
Capricorn One 1978,  R)
29
The Girl Next Door 2004,  R)
30
Abbott and Costello Meet Captain Kidd 1952,  Unrated)
31
The Man Who Sued God 2001,  R)
32
12:01 1993,  PG-13)
33
Let's Go To Prison 2006,  R)
34
Murder She Said, (Agatha Christie's 'Murder, She Said'),(Meet Miss Marple) 1962,  PG)
35
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
36
Faites sauter la banque! (Rob the Bank) 1964,  Unrated)
37
Night of the Seagulls (La Noche de las gaviotas) 1975,  R)
38
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
39
Gone Fishin' 1997,  PG)
40
The Midnight Hour 1986,  Unrated)
41
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
42
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
43
Repossessed 1990,  PG-13)
44
It's a Wonderful Life 1946,  G)
45
Malcolm X 1992,  PG)
46
Explorers 1985,  PG)
47
Flesh & Blood (Flesh+Blood) (The Rose and the Sword) 1985,  R)
48
Ghost Dad 1990,  PG)
49
Hellphone 2007,  Unrated)
50
Die Nacht der lebenden Loser (Night of the Living Dorks) 2005,  Unrated)
51
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
52
Masters of the Universe 1987,  PG)
53
Selbstgespräche (Come in and Burn Out) 2007,  Unrated)
54
Mr. Peabody and the Mermaid 1948,  Unrated)
55
The Stuff 1985,  R)
56
Swingers 1996,  R)
57
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
58
Up! 1976,  NC-17)
59
Brewster's Millions 1985,  PG)
60
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
61
Return to Me 2000,  PG)
62
The Undertaker's Wedding 1997,  R)
63
Little Monsters 1989,  PG)
64
The Pianist 2002,  R)
65
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
66
Die Wolke (The Cloud) 2006,  Unrated)
67
Groundhog Day 1993,  PG)
68
UHF 1989,  PG-13)
69
Driving Me Crazy 1991,  PG)
70
1 1/2 Ritter - Auf der Suche nach der hinreißenden Herzelinde 2008,  PG)
71
What About Bob? 1991,  PG)
72
Apt Pupil 1998,  R)
73
After the Truth (Nichts als die Wahrheit) 1999,  Unrated)
74
Teenage Exorcist 1991,  Unrated)
75
Dawn of the Dead 1978,  R)
76
Idle Hands 1999,  R)
77
Giant Spider Invasion 1975,  PG)
78
The Matchmaker 1997,  R)
79
Water for Canitoga (Wasser für Canitoga) 1939,  Unrated)
80
Black Knight 2001,  PG-13)
81
The Chamber 1996,  R)
82
Quick Change 1990,  R)
83
The Cheap Detective 1978,  PG)
84
Mad Dog and Glory 1993,  R)
85
Night of the Twisters 1996,  PG)
86
NYC: Tornado Terror 2008,  Unrated)
87
The White Balloon (Badkonake sefid) 1995,  Unrated)
88
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
89
Cloak & Dagger 1984,  PG)
90
Grün ist die Heide (The Heath Is Green) 1972,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments