close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ehmandehm's Rating My Rating
1
Black Swan 2010,  R)
Black Swan
A MASTERPIECE! A monumental cinematic achievement. There have been rare occasions that at the end of watching a movie I practically gasped & quietly said "wow" to myself! This is one. Absolutely awe inspiring film making!

Simply put, this is a work of genius. The film is suspense, it is horror, it is dripping with a psychosexual delirium & may be the most uncomfortable film I have ever seen and I loved every frame of it! Black Swan is truly a piece of art & it is what great cinema aspires to be & very rarely actually achieves.

Black Swan is truly a masterpiece in every way.

Natalie Portman's performance is completely deserving of her Academy Award for Best Actress with every gesture, body movement she delivers perfection. This is a near impossible role from some perspectives but with absolute precision Portman delivers on every note. She is supported by an extremely strong film team and a talented group of actors.

The cinematography in this film is brilliant! Absolutely brilliant with it's constant tight positioning of shots in relation to the actors always creating and unbridled tension & an uncomfortable intimacy that drives the thrilling pace & the gloriously uncomfortable feel this film evokes with each successive scene driving a delirious pace towards it's climax like no other film I have ever seen.

Darren Aronofsky should have won for best director by a long ways with his absolutely masterful work of genius. This is directing at such a high level he has created a new stratosphere for directors to aspire too. The directing is that good.

An absolutely awe inspiring film. It doesn't get any better than this.... Black Swan LOVED IT!
2
Magnolia 1999,  R)
Magnolia
A Masterpiece!

I believe Roger Ebert called this film "a masterpiece" and he would be correct. Simply put, this film is one of the greatest films I have ever scene. The movie starts out at a uncanny high pace & never lets the foot up. Through suicide attempts, death bed confessions, child genius, fame, pain, anguish, enlightenment and a myriad of humanities experiences. This film is a force and a work of a master.

If you love brilliant acting then this is the film for you. Tom Cruise deserved an Academy Award for his role ad T.J. Mackey. Cruise was nothing short of brilliant in delivering one of the most memorable performances in movie history! He was that good!
Julianne Moore who is also no stranger to great performances delivers once again in this absolutely gut wrenchingly powerful performance.

Melora Walters is captivating as the screwed up, drug addicted mess of a girl. Melora is simply brilliant in this performance that again could have got an Oscar nod. Brilliant!

John C. Reilly is absolutely spot on as the idealistic simple cop. Tremendous performance!

Phillip Seymour Hoffman does it again! Fantastic!

and the list of brilliant performances by almost every actor goes on.

This is an actors showcase! What a joy to watch this piece of art!

I cannot recommend this film enough. I think it's best to go into this film not knowing much about the plot or much else. Just sit back a be prepared to be awed!
3
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
This is arguably the greatest film ever made. The grand scale of this legendary film is awe inspiring. This film is excellent in every way and delivers completely in every way it sets out to do.

The best film ever!
4
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
A wildly imaginative & beautifully crafted film with a whole new take on love & breakups.
Based on an extremely strong script & great directing Carry & Winslet deliver powerful performances. The rest of cast is strong as well.

Perhaps one of the best romantic films of all time and certainly very unique one. Joel (Jim Carrey) after finding out his ex love Clementine (Kate Winslet) has had a bizarre procedure done to erase any memory of their former life together he impulsively decides to do the same.

During the procedure to erase his memory of his relationship with Clementine he begins to break through the memory erasure procedure with interesting results. As memories are being erased he looses the reasons why he & Clementine were wrong for each other & rediscovers why they were originally drawn to one another & fell in love. And he begins to try & beat the erasure procedure & find his way back to her and the love they once shared.

An EXCELLENT FILM!
5
Little Children 2006,  R)
6
The Natural 1984,  PG)
The Natural
This is the quintessential story of the phnom. The magic of a magnificently gifted athlete who's dreams of glory are finally realized once he becomes the long shot for all of us to cheer to a legendary status. This movie captures the dreams of young girls & boys, to score the overtime winning goal in game seven of the Stanley cup playoffs. Or to dunk a buzzer beater for the NBA championship or with the bases loaded to knock it outta of the park to win the world series.

This movie encapsulates those dreams & realizes them in it's main character Roy Hobbs. An athlete that only comes along once every hundred years or so. His road however to legendary status is side tracked along the way but is finally realized as he enters the big leagues at a time when many would be hanging it up. He was once a young phnom but now is a man of mystery who is a long shot to realize any of those dreams of youth he once had. To be the "greatest that ever was" as he put it.

This film finds it's spirit in those dreams of glory and for me is one of the best films ever made. This is one of my favourite movies as I was once one of those kids dreaming of knocking it outta the park and this film captures that magical feeling like no other.

Robert Redford is brilliant as Roy Hobbs, Robert Duvall delivers a memorable performance as newspaper man Max Mercy and Wilford Brimley is perfect as Pop Fisher.

This is an extremely great film and one to sit back, remember those days of dreams of glory and to let these film makers knock this one outta the park
7
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
A masterpiece of a film. Saving Private Ryan is as gut-wrenching & sobering as they come. A film that is so mesmerizing, so gripping from it's opening scenes to the final sad conclusion that one cannot have been changed by the sacrifice military men made on all of our behalves during WWII. The utter senselessness of it all is staggering. The loss of lives, the pain & despair are center stage in this unflinching film about the true horrors of war. Saving Private Ryan is likely the most realistic film ever made about this or perhaps any war. Spielberg so meticulously recreates what it is to be at war that you cannot have been changed forever after watching this film. This is one of those required films you must see as a human being. Spielberg is at his absolute finest here and has made a film worthy of all those who gave so much.

Saving Private Ryan is a masterpiece of a film.
8
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
It's a gloriously gory, car porn carnage revenge flick with hot chicks fast cars and a masterfully twisted director at the helm. Death Proof is a superbly made film with trade mark brilliant Tarantino scenes that just make his movies so much fun to watch.

This film is clearly a homage to films of yesteryear and with them as inspiration Tarantino takes this film to a masterful new high.

Loved this film & would highly recommend it. Like most Tarantino films it's not for everyone and it is pretty violent as usual but what a ride.
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
For the kid in all of us a magical thrill ride to a galaxy far far away. Star Wars is one of the best films ever made and it changed the movie experience for ever. It captured my imagination when I was a boy and made me believe that any thing was possible.

The classic story of good and evil propelled with wildly creative imagery and thoroughly enjoyable characters. This film was like a lake of fresh water after a child filled with what seemed like a desert of creativity in media at the time. TV & movies were lame to this kid who dreamed of alien space ships, far away places and what's out there in the galaxy and along came this. Star Wars was a revelation.

A work of genius that changed movies for ever and changed that little boy too!
11
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
What! An intelligent comedy? They really do exist and this is the intelligent romantic comedy at it's very finest! The humour and situations are extremely witty and laugh out loud funny with a warmth and charm that is unmatched.
After sitting through toilet & bodily embarrassment comedic bits that adorn just about every witless comedy of today this is an oasis of what can be great about comedy.

It's funny, heartfelt & poetic with a dash of class. When Harry Met Sally is bliss for a person desperately wanting to see intelligent observational humour.

An excellent film!
12
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
The grooviest, dudeist, most far out, most beloved cult film of all time!

Yah... and "that's just like your opinion man".

The Big Lebowski is a film that seems to require multiple viewings to unveil it's brilliance to most of us. With each successive viewing of this charmer of a film it reveals it's subtle genius while revealing another layer of it's quirky comedic bliss.

The Big Lebowski is a unique and special film that gets better the more times you have the pleasure of viewing it & the more you view it the funnier it gets.

Jeff Bridges delivers his best performance ever in this role. "I'm the Dude, so that's what you call me. That or his Dudeness... or Duder..or ah ... you know, El Duderino if you're not into the whole brevity thing." Bridges comedic genius is as good as you will see ever.

The script is an absolute work of genius and the cast is stellar across the board with each one of them turning in some of the most memorable performances caught on film.

The Big Lebowski is one of the most quoted films of this generation and has become it's biggest cult film.

What a pure joy to see a work of genius such as this one!
13
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Like another Coen brothers classic, The Big Lebowski took several viewings to really grow on me. I have come to love this film. With each successive viewing the brilliance of this film has more deeply revealed itself.
Javier Bardem is absolutely fantastic as Anton, the terminator-like character of old men and Josh Brolin certainly is perfect for the role of Llewelyn a hunter who finds a case full of money & a host of dead bodies at a drug deal gone wrong. He gets more than he bargained for when Bardem's psychopathic-like character is hot on his trail.
Even though the movies plot tends to focus on Brolin & Bardem's characters I think the center of this film is with Tommy Lee Jones character and his observations. Like other Coen Brothers films they have a unique take on things that sometimes requires several viewings to better understand.

This is a fantastic film and even better if you are willing to invest in seeing the seemingly hidden brilliance that lies just beneath it's surface.
14
Run Lola Run (Lola rennt) 1999,  R)
15
The Matrix 1999,  R)
16
House of Sand and Fog 2003,  R)
House of Sand and Fog
Brilliant! Powerhouse performances and a touch of Greek tragedy ta boot. A story of the American dream and a film that portrays it's tragically flawed characters without a sense of taking sides and allows the viewer to make their own judgements & draw their own conclusions. The story is straight forward but you can't help but be drawn into the ever revealing flaws of all of it's characters driving relentlessly forward to it's tragic & dramatic conclusion.

Jennifer Connely is truly mesmerizing in this film and along with Ben Kingsley and a stellar cast House of Sand & Fog delves into the lives of these flawed characters & takes us deep into this fascinating character study of the circumstance and the play of situations on the weaknesses of humans in a remarkably refreshing way.

A very good film, one of my favourites.
17
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
A Grand and sweeping epic that attempts & succeeds in telling the natives story through the eyes of an adventuresome idealistic soldier.

This is a classic!

Dances with wolves is truly inspirational film making at it's best. One of the great movies of all time. The landscapes are enormous and breathtaking. The pace is deliberate & reflects the pace of it's subject matter. This is a movie that takes it's time to build unforgettable images & characters. To maybe remind us of a time long since passed. Of enormous Buffalo herds cutting a swath across the prairies. Of a way of life and a peoples proud heritage.

Dances with Wolves is one of those movies that everyone must see. It is a pieces of history as well as a piece of art.
18
Boys Don't Cry 1999,  R)
Boys Don't Cry
WHAT A PERFORMANCE!

Hilary Swank's performance is worth seeing this disturbing and very powerful film. Certainly one of the best performances I have ever scene and a very important film.
19
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
A fabulous screen play & a searing performance from Robert De Niro are just two of the reasons this is a must-see film. Perhaps director Martin Scorsese's best film and that is certainly arguable. Having said that this is one of the greatest films made.

A compelling and important film.
20
Contact 1997,  PG)
Contact
A fantastic layered picture with grand ideas and scope. A masterfully crafted tail of faith, science and big ideas. Loved this film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments