My Favorite Movies


  ehenry71's Rating My Rating
1
Instinct 1999,  R)
Instinct
This was a very powerful movie - The relationship between the two men revealed that with trust, we can free ourselves of painful things we lock away deep within us. Understanding and compassion makes this movie!!
2
Notorious 1946,  Unrated)
Notorious
Not only is he handsome and loves her, but he rescues her! What more could a girl want??
3
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
I love this movie even more with each time I watch it. It is the classic love story.
4
The Mambo Kings 1992,  R)
The Mambo Kings
The music is great - Tito Puente, Celia Cruz... then again, Armand is the ultimate "eye candy," especially when he bears his hairy chest.
5
The Odyssey 1997,  PG-13)
The Odyssey
I love Greek Mythology and Armand Assante is one of the sexiest actors around...
6
When Nietzsche Wept 2007,  PG-13)
When Nietzsche Wept
This was a remarkable movie. It introduced me to the man behand Nietzche's philosophy and the nascent world of pyschoanalysis.
7
Belizaire the Cajun 1986,  PG-13)
8
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
I think this is Denzel at his "coldest - bad dude" self. He is more fierce here than in Training Day!
9
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
I really dig the time warping concept thing. And, hey, it's Denzel!
10
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
A Powerful evolution of compassion.
11
John Q 2001,  PG-13)
12
Crimson Tide 1995,  R)
13
The Siege 1998,  R)
14
Malcolm X 1992,  PG)
15
The Hurricane 1999,  R)
16
He Got Game 1998,  R)
17
The Preacher's Wife 1996,  PG)
18
Mo' Better Blues 1990,  R)
19
Cry Freedom 1987,  PG)
20
A Soldier's Story 1984,  PG)
21
The Mighty Quinn 1989,  R)
22
Roman Holiday 1953,  Unrated)
Roman Holiday
Light hearted fun!
23
Gentleman's Agreement 1947,  PG)
24
The Big Country 1958,  Unrated)
The Big Country
Gregory Peck portrays my favorite type of man - strong, confident and self-aware.
25
The Man in the Gray Flannel Suit 1956,  Unrated)
26
The Snows of Kilimanjaro 1952,  G)
27
The Fighting Seabees 1944,  Unrated)
28
I Want to Live! 1958,  Unrated)
29
I'll Cry Tomorrow 1955,  PG)
30
All About Eve 1950,  PG)
31
Now, Voyager 1942,  Unrated)
32
Dark Victory 1939,  Unrated)
33
Three on a Match 1932,  Unrated)
34
The Virgin Queen 1955,  Unrated)
35
Sabrina 1954,  Unrated)
36
The African Queen 1952,  Unrated)
37
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Oooo, the only thing better than the unleashing of evil is to see it taken down. Yea for the good guy!!!
38
Guarding Tess 1994,  PG-13)
39
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
Captain Corelli's Mandolin
Tender and romantic!
40
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Very romantic and a little moralistic. Imagine, to love someone so much that you sacrifice your immortality to be with them, only to have to pay the ultimate price for going against the Will of God. Is it possible to have too much happiness?
41
Tombstone 1993,  R)
42
Elizabeth: The Golden Age 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments