My Favorite Movies


  EGOIDEAL's Rating My Rating
1
The Hidden Fortress (kakushi-toride No San-akunin) 1958,  Unrated)
2
The Sword of Doom 1967,  Unrated)
3
Scarface 1983,  R)
4
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
5
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
6
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
7
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
8
Aliens 1986,  R)
9
Alien 1979,  R)
10
The Thing 1982,  R)
11
Friday 1995,  R)
12
Grindhouse 2007,  R)
13
The Goonies 1985,  PG)
14
Back to the Future 1985,  PG)
15
Back to the Future Part III 1990,  PG)
16
Back to the Future Part II 1989,  PG)
17
Willow 1988,  PG)
18
Which Way Is Up? 1977,  R)
19
Trading Places 1983,  R)
20
Harlem Nights 1989,  R)
21
Platoon 1986,  R)
22
The Running Man 1987,  R)
23
Total Recall 1990,  R)
24
The Shining 1980,  R)
25
From Russia With Love 1963,  PG)
26
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
27
Ninja Scroll 1986,  Unrated)
28
Spirited Away 2001,  PG)
29
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
30
The Transformers - The Movie 1986,  PG)
31
GoodFellas 1990,  R)
32
Casino 1995,  R)
33
Blow 2001,  R)
34
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
35
Interview with the Vampire 1994,  R)
36
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Più) 1965,  R)
37
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
38
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
39
High Plains Drifter 1973,  R)
40
Unforgiven 1992,  R)
41
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
42
The Wild Bunch 1969,  R)
43
Glory 1989,  R)
44
The Exorcist 1973,  R)
45
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
46
Raging Bull 1980,  R)
47
Pulp Fiction 1994,  R)
48
Jackie Brown 1997,  R)
49
Desperado 1995,  R)
50
Creepshow 1982,  R)
51
Creepshow 2 1987,  R)
52
Phantasm 1979,  R)
53
Phantasm II 1988,  R)
54
Night of the Creeps 1986,  R)
55
Cooley High 1975,  PG)
56
They Live 1988,  R)
57
The Lost Boys 1987,  R)
58
Full Metal Jacket 1987,  R)
59
Fight Club 1999,  R)
60
The Golden Child 1986,  PG-13)
61
Ghostbusters 1984,  PG)
62
Stripes 1981,  R)
63
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
64
Moving 1988,  R)
65
What About Bob? 1991,  PG)
66
The Great Outdoors 1988,  PG)
67
Back to School 1986,  PG-13)
68
Easy Money 1983,  R)
69
The Breakfast Club 1985,  R)
70
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
71
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
72
Sin City 2005,  R)
73
Blade Runner 1982,  R)
74
The Princess Bride 1987,  PG)
75
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
76
Man on Fire 2004,  R)
77
Elf 2003,  PG)
78
Rush Hour 1998,  PG-13)
79
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
80
The Killer (Dip huet seung hung) 1989,  R)
81
Iron Monkey 1993,  PG-13)
82
Du shen (God of Gamblers) 1989,  Unrated)
83
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
84
Dragons Forever (Fei lung mang jeung) (Cyclone Z) 1988,  Unrated)
85
Enter the Dragon 1973,  R)
86
Lat sau san taam (Hard-Boiled) 1992,  R)
87
A Better Tomorrow 2010,  R)
88
A Better Tomorrow II 1988,  Unrated)
89
Sik san (God of Cookery) 1997,  Unrated)
90
Shaolin Soccer 2001,  PG-13)
91
Kung Fu Hustle 2004,  R)
92
Sat sau ji wong (Hitman) (King of Assassins) (The Contract Killer) 1998,  R)
93
Hong Wending san po bai lian jiao (Fists of the White Lotus) (Clan of the White Lotus) 1981,  Unrated)
94
Five Deadly Venoms 1978,  R)
95
The Godfather 1972,  R)
96
The Godfather, Part II 1974,  R)
97
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
98
Godzilla Vs Mechagodzilla 1974 1974,  PG)
99
Godzilla Vs. Monster Zero 1965,  G)
100
Godzilla vs. King Ghidorah (Gojira tai Kingu Gidorâ) 2003,  Unrated)
101
Predator 1987,  R)
102
Predator 2 1990,  R)
103
The Five Heartbeats 1991,  R)
104
Boomerang 1992,  R)
105
Cobra 1986,  R)
106
Why Do Fools Fall In Love 1998,  R)
107
Pumpkinhead 1988,  R)
108
Spaceballs 1987,  PG)
109
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
110
Fletch 1985,  PG)
111
Fletch Lives 1989,  PG)
112
Overboard 1987,  PG)
113
Clue 1985,  PG)
114
Armed and Dangerous 1986,  PG-13)
115
Remember the Titans 2000,  PG)
116
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
117
The Abyss 1989,  PG-13)
118
Invasion of the Body Snatchers 1978,  PG)
119
The 7th Voyage of Sinbad 1958,  G)
120
Running Scared 1986,  R)
121
Running Scared 2005,  R)
122
Hoffa 1992,  R)
123
Reservoir Dogs 1992,  R)
124
The Boondock Saints 2000,  R)
125
Rosemary's Baby 1968,  R)
126
Lone Wolf and Cub - Baby Cart in the Land of Demons (Kozure Ôkami: Meifumadô) (Shogun Assassin 4: Five Fistfuls of Gold) 1973,  Unrated)
127
Lone Wolf and Cub - Baby Cart at the River Styx (Kozure Ôkami: Sanzu no kawa no ubaguruma) (Shogun Assassin) 1972,  Unrated)
128
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
129
Rocky 1976,  PG)
Rocky
http://www.flixster.com/static/images/done.gif
130
Rocky III 1982,  PG)
131
Rocky II 1979,  PG)
132
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
133
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
134
The Golden Voyage of Sinbad 1973,  G)
135
Clash of the Titans 1981,  PG)
136
Jason and the Argonauts 1963,  G)
137
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
138
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
139
Dead Leaves 2004,  Unrated)
140
Akira 1988,  R)
141
Tango & Cash 1989,  R)
142
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
143
The Return of the Living Dead 1985,  R)
144
Return of the Living Dead Part II 1988,  R)
145
Bad Boys 1995,  R)
146
Big Momma's House 2000,  PG-13)
147
Carlito's Way 1993,  R)
148
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
149
CB4 - The Movie 1993,  R)
150
Uptown Saturday Night 1974,  PG)
151
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
152
Old School 2003,  R)
153
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
154
Young Guns 1988,  R)
155
Tombstone 1993,  R)
156
The Blob 1988,  R)
157
The Incredibles 2004,  PG)
158
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
159
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
160
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
161
Let's Do It Again 1975,  PG)
162
Foxy Brown 1974,  R)
163
Hollywood Shuffle 1987,  R)
164
Beverly Hills Cop 1984,  R)
165
Ghost in the Shell 1996,  R)
166
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
167
Lady Snowblood (Lady Snowblood: Blizzard from the Netherworld) (Shurayukihime) 1973,  R)
168
The Terminator 1984,  R)
169
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
170
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
171
Wayne's World 1992,  PG-13)
172
Heat 1995,  R)
173
A Bronx Tale 1993,  R)
174
There's Something About Mary 1998,  R)
175
The Players Club 1998,  R)
176
The Neverending Story 1984,  PG)
177
Wildcats 1986,  R)
178
Master of the Flying Guillotine 1975,  R)
179
Seabiscuit 2003,  PG-13)
180
Groundhog Day 1993,  PG)
181
Meatballs 1979,  PG)
182
Bedazzled 1968,  PG-13)
183
Devil in a Blue Dress 1995,  R)
184
Malcolm X 1992,  PG)
185
Scrooged 1988,  PG-13)
186
Caddyshack 1980,  R)
187
The Fugitive 1993,  PG-13)
188
Coffy 1973,  R)
189
The Ring 2002,  PG-13)
190
Beetlejuice 1988,  PG)
191
Die Hard 1988,  R)
192
Disorderlies 1987,  PG)
193
The Color Purple 1985,  PG-13)
194
Field of Dreams 1989,  PG)
195
Pet Sematary 1989,  R)
196
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
197
The Money Pit 1986,  PG)
198
The Gate 1987,  PG-13)
199
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
200
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
201
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
202
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
203
Porky's 1981,  R)
204
Remo Williams - The Adventure Begins 1985,  PG-13)
205
Revenge of the Nerds 1984,  R)
206
Stand by Me 1986,  R)
207
Strange Brew 1988,  R)
208
Weird Science 1985,  PG-13)
209
Loverboy 1989,  PG-13)
210
Krull 1983,  PG)
211
Who's Harry Crumb? 1989,  PG-13)
212
Innerspace 1987,  PG)
213
The Fly 1986,  R)
214
Firestarter 1984,  R)
215
Better Off Dead 1985,  PG)
216
18 Again! 1988,  PG)
217
Step Brothers 2008,  R)
218
Superbad 2007,  R)
219
Pineapple Express 2008,  R)
220
A Clockwork Orange 1971,  R)
221
Chocolate 2008,  R)
222
The Hangover 2009,  R)
223
Eyes Wide Shut 1999,  R)
224
Barry Lyndon 1975,  PG)
225
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
226
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
227
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964,  Unrated)
228
Vertigo 1958,  PG)
229
Rear Window 1954,  PG)
230
Inception 2010,  PG-13)
231
Sin Nombre 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments