My Favorite Movies


  Egcl's Rating My Rating
1
Cloverfield 2008,  PG-13)
2
Heat 1995,  R)
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
4
Juno 2007,  PG-13)
5
Hitman 2007,  R)
6
There Will Be Blood 2007,  R)
7
No Country for Old Men 2007,  R)
8
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
9
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
10
Ed Wood 1994,  R)
11
Donnie Brasco 1997,  R)
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
15
Sin City 2005,  R)
16
King Kong 2005,  PG-13)
17
American Pie 1999,  R)
18
Finding Nemo 2003,  G)
19
White Chicks 2004,  PG-13)
20
The Matrix 1999,  R)
21
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
22
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
23
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
24
Fight Club 1999,  R)
25
The Wizard of Oz 1939,  G)
26
8 Mile 2002,  R)
27
Akira 1988,  R)
28
Persepolis 2007,  PG-13)
29
Trainspotting 1996,  R)
30
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
31
Requiem for a Dream 2000,  R)
32
Babel 2006,  R)
33
The Fountain 2006,  PG-13)
34
The Kite Runner 2007,  PG-13)
35
The Bank Job 2008,  R)
36
Elephant 2003,  R)
37
Jumper 2008,  PG-13)
38
Semi-Pro 2008,  R)
39
Street Kings 2008,  R)
40
Vantage Point 2008,  PG-13)
41
Untraceable 2008,  R)
42
Speed Racer 2008,  PG)
43
National Treasure 2004,  PG)
44
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
45
Chaos Theory 2007,  PG-13)
46
The Bucket List 2007,  PG-13)
47
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
48
Dear Frankie 2004,  PG-13)
49
Definitely, Maybe 2008,  PG-13)
50
Kataude mashin gâru (The Machine Girl) 2007,  Unrated)
51
Kung Fu Panda 2008,  PG)
52
Meet the Spartans 2008,  PG-13)
53
WALL-E 2008,  G)
54
Hancock 2008,  PG-13)
55
Manda Bala (Send a Bullet) 2007,  Unrated)
56
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
57
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
58
Get Smart 2008,  PG-13)
59
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
60
Crank 2006,  R)
61
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
62
Hellboy 2004,  PG-13)
63
The Dark Knight 2008,  PG-13)
64
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
65
Scarecrow 1973,  R)
66
The Godfather 1972,  R)
67
The Godfather, Part II 1974,  R)
68
The Godfather, Part III 1990,  R)
69
Superhero Movie 2008,  PG-13)
70
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
71
Brewster's Millions 1985,  PG)
72
Casino Royale 2006,  PG-13)
73
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
74
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
75
Dead Space: Downfall 2008,  Unrated)
76
Porky's 1981,  R)
77
Max Payne 2008,  PG-13)
78
Tropic Thunder 2008,  R)
79
Star Wars: The Clone Wars 2008,  PG)
80
Camille Claudel 1988,  R)
81
Zoolander 2001,  PG-13)
82
Scarface 1983,  R)
83
Léon (The Professional) 1994,  R)
84
Cape Fear 1991,  R)
85
Gran Torino 2008,  R)
86
Gomorrah (Gomorra) 2008,  Unrated)
87
Seven Pounds 2008,  PG-13)
88
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
89
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
90
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
91
Blindness 2008,  R)
92
RocknRolla 2008,  R)
93
The Island 2005,  PG-13)
94
Slumdog Millionaire 2008,  R)
95
Yes Man 2008,  PG-13)
96
The Wrestler 2008,  R)
97
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
98
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
99
The Spirit 2008,  PG-13)
100
Marley & Me 2008,  PG)
101
Fast & Furious 2009,  PG-13)
102
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
103
Milk 2008,  R)
104
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
105
Donnie Darko 2001,  R)
106
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
107
Scary Movie 2000,  R)
108
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
109
Hitch 2005,  PG-13)
110
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
111
Saw II 2005,  R)
112
School of Rock 2003,  PG-13)
113
Spider-Man 2002,  PG-13)
114
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
115
Coraline 2009,  PG)
116
Night at the Museum 2006,  PG)
117
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
118
Monsters vs. Aliens 2009,  PG)
119
Star Trek 2009,  PG-13)
120
Up 2009,  PG)
121
Dragonball Evolution 2009,  PG)
122
Bedtime Stories 2008,  PG)
123
Night at the Museum 2: Battle of the Smithsonian 2009,  PG)
124
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
125
Angels & Demons 2009,  PG-13)
126
Les Miserables 1998,  PG-13)
127
Bee Movie 2007,  PG)
128
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
129
The Incredibles 2004,  PG)
130
Racing Stripes 2005,  PG)
131
Brüno (Bruno) 2009,  R)
132
Ice Age 2002,  PG)
133
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
134
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
135
G-Force 2009,  PG)
136
Green Lantern: First Flight 2009,  PG-13)
137
Waltz with Bashir 2008,  R)
138
I Love You, Man 2009,  R)
139
District 9 2009,  R)
140
Pineapple Express 2008,  R)
141
The Hangover 2009,  R)
142
Death Race 2008,  R)
143
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG)
144
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
145
Year One 2009,  PG-13)
146
9 2009,  PG-13)
147
G.I. Joe: Rise of Cobra 2009,  PG-13)
148
Surrogates 2009,  PG-13)
149
Pulp Fiction 1994,  R)
150
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
151
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
152
Religulous 2008,  R)
153
Zombieland 2009,  R)
154
Inglourious Basterds 2009,  R)
155
Lesbian Vampire Killers 2008,  R)
156
2012 2009,  PG-13)
157
Superman/Batman: Public Enemies 2009,  PG-13)
158
A Mulher Invisível 2009,  Unrated)
159
Paranormal Activity 2007,  R)
160
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
161
Public Enemies 2009,  R)
162
Twilight 2008,  PG-13)
163
Funny People 2009,  R)
164
Planet 51 2009,  PG)
165
Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans 2009,  R)
166
Deck Dogz 2004,  Unrated)
167
Saw VI 2009,  R)
168
Julie & Julia 2009,  PG-13)
169
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
170
Little Miss Sunshine 2006,  R)
171
The Proposal 2009,  PG-13)
172
Death Defying Acts 2007,  PG)
173
Os Normais (So Normal) 2003,  Unrated)
174
Os Normais 2 - A Noite Mais Maluca de Todas 2009,  Unrated)
175
Blood Diamond 2006,  R)
176
Che: Part Two (Guerrilla) 2008,  R)
177
Avatar 2009,  PG-13)
178
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
179
Rain Man 1988,  R)
180
The Last King of Scotland 2006,  R)
181
Armored 2009,  PG-13)
182
American Pie Presents: Book of Love 2009,  R)
183
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
184
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
185
Daybreakers 2009,  R)
186
Smokin' Aces 2: Assassin's Ball 2009,  R)
187
Taxi Driver 1976,  R)
188
GoodFellas 1990,  R)
189
Casino 1995,  R)
190
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
191
Raging Bull 1980,  R)
192
Eragon 2006,  PG)
193
Annapolis 2006,  PG-13)
194
Up in the Air 2009,  R)
195
Cloudy With a Chance of Meatballs 2009,  PG)
196
Fantastic Mr. Fox 2009,  PG)
197
The Princess and the Frog 2009,  G)
198
Sherlock Holmes 2009,  PG-13)
199
The Men Who Stare at Goats 2009,  R)
200
Law Abiding Citizen 2009,  R)
201
Superman Returns 2006,  PG-13)
202
The Hurt Locker 2008,  R)
203
The Green Mile 1999,  R)
204
Legion 2010,  R)
205
Sky High 2005,  PG)
206
Dorian Gray 2009,  R)
207
Jennifer's Body 2009,  R)
208
Sorority Row 2009,  R)
209
A Serious Man 2009,  R)
210
The Tooth Fairy 2010,  PG)
211
Old Dogs 2009,  PG)
212
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
213
From Paris with Love 2010,  R)
214
Alice in Wonderland 2010,  PG)
215
Disney's A Christmas Carol 2009,  PG)
216
Shutter Island 2010,  R)
217
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009,  R)
218
Perfect Stranger 2007,  R)
219
Justice League: Crisis On Two Earths 2009,  PG-13)
220
How to Train Your Dragon 2010,  PG)
221
Clash of the Titans 2010,  PG-13)
222
The Crazies 2010,  R)
223
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
224
The Book of Eli 2010,  R)
225
Dear John 2010,  PG-13)
226
Kick-Ass 2010,  R)
227
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
228
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel 2009,  PG)
229
The Wolfman 2010,  R)
230
Man on the Moon 1999,  R)
231
The Jacket 2005,  R)
232
The Road 2009,  R)
233
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  PG)
234
Shrek 2001,  PG)
235
Shrek 2 2004,  PG)
236
Shrek the Third 2007,  PG)
237
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
238
Capitalism: A Love Story 2009,  R)
239
Iron Man 2008,  PG-13)
240
Iron Man 2 2010,  PG-13)
241
Green Zone 2010,  R)
242
I Love You Phillip Morris 2009,  R)
243
Robin Hood 2010,  PG-13)
244
She's Out of My League 2010,  R)
245
Triage 2009,  R)
246
Toy Story 1995,  G)
247
Toy Story 2 1999,  G)
248
Toy Story 3 2010,  G)
249
Silent Hill 2006,  R)
250
Youth in Revolt 2010,  R)
251
Hot Tub Time Machine 2010,  R)
252
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
253
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
254
My Neighbor Totoro 1988,  G)
255
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
256
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
257
The A-Team 2010,  PG-13)
258
Yu Yu Hakusho: The Movie 1996,  Unrated)
259
The Last Station 2009,  R)
260
Ponyo 2008,  G)
261
Grown Ups 2010,  PG-13)
262
The Karate Kid 2010,  PG)
263
The Shawshank Redemption 1994,  R)
264
The Warriors 1979,  R)
265
Footloose 1984,  PG)
266
Predators 2010,  R)
267
Predator 1987,  R)
268
Predator 2 1990,  R)
269
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
270
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
271
Alien 1979,  R)
272
Alien3 1992,  R)
273
Alien Resurrection 1997,  R)
274
Aliens 1986,  R)
275
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
276
Yu Yu Hakusho: The Movie - Poltergeist Report 1994,  PG-13)
277
It's All Gone Pete Tong 2004,  R)
278
Chico Xavier 2010,  Unrated)
279
Tekken 2010,  R)
280
Death Note: The Last Name (Desu nôto 2) 2007,  Unrated)
281
Death Note (Desu nôto) 2006,  Unrated)
282
Death Note: L: Change the WorLd 2008,  Unrated)
283
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
284
Black Death 2010,  R)
285
Centurion 2010,  R)
286
Metropia 2009,  Unrated)
287
Inception 2010,  PG-13)
288
The Expendables 2010,  R)
289
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
290
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
291
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
292
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
293
The Last Airbender 2010,  PG)
294
Jean Charles 2009,  Unrated)
295
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
296
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
297
Underdog 2007,  PG)
298
HALO Legends 2010,  PG-13)
299
Ninja Assassin 2009,  R)
300
Superman/Batman: Apocalypse 2010,  PG-13)
301
Four Lions 2010,  R)
302
The Losers 2010,  PG-13)
303
Madagascar: Escape 2 Africa 2008,  PG)
304
Madagascar 2005,  PG)
305
Machete 2010,  R)
306
Snatch 2001,  R)
307
Memento 2000,  R)
308
Boy 2010,  Unrated)
309
Insomnia 2002,  R)
310
Piranha 3-D 2010,  R)
311
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole 2010,  PG)
312
Elvira's Haunted Hills 2001,  PG-13)
313
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005,  PG)
314
The Tortured 2010,  Unrated)
315
Scott Pilgrim vs. the World 2010,  PG-13)
316
Wall Street 1987,  R)
317
Wall Street: Money Never Sleeps 2010,  PG-13)
318
[Rec] 2 2009,  R)
319
[Rec] 2007,  R)
320
Solomon Kane 2010,  Unrated)
321
Van Helsing 2004,  PG-13)
322
Taken 2008,  PG-13)
323
The Kids Are All Right 2010,  R)
324
Mr. Holland's Opus 1995,  PG)
325
Planet Hulk 2010,  Unrated)
326
TRON 1982,  PG)
327
Tron Legacy 2010,  PG)
328
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
329
Megamind 2010,  PG)
330
Black Swan 2010,  R)
331
Exit Through The Gift Shop 2010,  R)
332
The Machinist 2003,  R)
333
127 Hours 2010,  R)
334
Gulliver's Travels 2010,  PG)
335
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
336
True Grit 2010,  PG-13)
337
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
338
Lord of War 2005,  R)
339
Pi 1998,  R)
340
The Hot Chick 2002,  PG-13)
341
Tangled 2010,  PG)
342
Eastern Promises 2007,  R)
343
The Fighter 2010,  R)
344
The King's Speech 2010,  PG-13)
345
Yogi Bear 2010,  PG)
346
Sanctum 2011,  R)
347
The Way Back 2010,  PG-13)
348
Source Code 2011,  PG-13)
349
HULK VS. 2009,  PG-13)
350
The Next Three Days 2010,  PG-13)
351
The Green Hornet 2011,  PG-13)
352
Gnomeo and Juliet 2011,  G)
353
Just Go with It 2011,  PG-13)
354
The Social Network 2010,  PG-13)
355
Paul 2011,  R)
356
Senna 2010,  PG-13)
357
GasLand 2010,  Unrated)
358
The Adjustment Bureau 2011,  PG-13)
359
Kung Fu Panda 2 2011,  PG)
360
Rango 2011,  PG)
361
Sucker Punch 2011,  PG-13)
362
The Mechanic 2011,  R)
363
Thor 2011,  PG-13)
364
Unknown 2011,  PG-13)
365
Jackass 3-D 2010,  R)
366
Hall Pass 2011,  R)
367
Super 8 2011,  PG-13)
368
Green Lantern 2011,  PG-13)
369
X-Men: First Class 2011,  PG-13)
370
Cherry Tree Lane 2010,  Unrated)
371
Ray 2004,  PG-13)
372
Transformers: Dark of the Moon 2011,  PG-13)
373
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
374
Transformers 2007,  PG-13)
375
Bird 1988,  R)
376
Fast Five 2011,  PG-13)
377
Cowboys & Aliens 2011,  PG-13)
378
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
379
Rio 2011,  G)
380
Mr. Popper's Penguins 2011,  PG)
381
The Boy in the Striped Pajamas (The Boy in the Striped Pyjamas) 2008,  PG-13)
382
Attack the Block 2011,  R)
383
Batman: Year One 2011,  PG-13)
384
Zookeeper 2011,  PG)
385
Captain America: The First Avenger 2011,  PG-13)
386
Cars 2 2011,  G)
387
Setup 2011,  R)
388
The Animatrix 2003,  Unrated)
389
Limitless 2011,  PG-13)
390
Conan the Barbarian 2011,  R)
391
The Hangover Part II 2011,  R)
392
Bridesmaids 2011,  R)
393
George Harrison: Living In The Material World 2011,  Unrated)
394
The Guard 2011,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments