My Favorite Movies


  efstathia's Rating My Rating
1
Dogville 2003,  R)
Dogville
Excellent,meaningful and couldn't be better.Lars von Trier gave his best.With no walls and doors it leaves you alone with the characters...
2
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
Excellent,excellent,excellent!!!
3
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
interesting,moving and so so great!what can be said about it?!
4
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
a really good movie for everyone who likes almodovar!!
5
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
Bad Education (La Mala educación)
Such a clever and interesting film and it could surprise you until its end.Gael had to face three different roles and I believe he was great.There are a few things to say about Almodovar who is one of my favorite directors.It is one of his best films..
6
Volver 2006,  R)
Volver
A great performance by penelope cruz and another great film by almodovar ,which is worth watching...however he still has much better films!
7
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
very good!!
8
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
such a great Ralph Fiennes,such a great story.
9
2046 2004,  R)
2046
A really good movie with a great soundtrack!!!
10
The Flower of My Secret (La Flor de mi secreto) 1995,  R)
11
Blue (Trois Couleurs: Bleu) ,  R)
12
Three Colors: White (Trois Couleurs: Blanc) 2003,  R)
13
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge)
kieslowski is one of my favorite directors and this movie as well as the other two colors prove why.everyone should watch this movie..
14
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout) 2002,  PG-13)
He Loves Me, He Loves Me Not (À la folie... pas du tout)
the middle movie seems to be a usual story of love with nothing special....however you see the difference in the second part...Just amazing...
15
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
I like it very much and I think i'ts one of the best of its kind
16
Onegin 1999,  R)
17
Much Ado About Nothing 1993,  PG-13)
Much Ado About Nothing
Really good cast,good adaption from William Shakespeare's book made an interesting film
18
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
Pink Floyd - The Wall
We don't need no education!!!!!!
for Pink Floyd's fans only
19
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
very very good!!!I would really like to watch it again!
20
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
cute,smart and good animations.
21
The Scarlet Letter 1995,  R)
The Scarlet Letter
Gary Oldman for ever!!!!Can't say the same for Demy moore...
22
Trauma 2003,  R)
Trauma
really good psychological thriller and a great Colin's interpretation!!
23
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
What could be said about this film?!Liam Neeson and Ralph fiennes act greatly in one of the best films about World War II.
24
Good Bye, Lenin 2002,  R)
25
Valmont 1989,  R)
Valmont
Colin is so young in this movie!!!It was quite good and Anette Bening was great in this role..
26
Wuthering Heights 1992,  PG)
27
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
I really enjoy watching this great film(I have already watched it three times.It is a good adaption of Victor Hugo's book and Liam Neeson is just great..........
28
Shizukanaru ketto (The Quiet Duel) (A Silent Duel) 1949,  Unrated)
Shizukanaru ketto (The Quiet Duel) (A Silent Duel)
It is a suburb film and Toshiro mifune acts wonderfully.He is a young doctor that contacts syphilis during a surgery.A very interesting and moving movie
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I enjoyed watching this film.However I believe that Colin Firth is a far better Darcy.I liked keira Knightley but I think that Mathiew MacFadyen is not appropriate for this role.I still prefer the series of BBC with Colin Firth...
30
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
Undoubtedly one of the best films I have ever watched.Indeed great!
31
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
It is a great adaptation of Jane Austin's book and I really enjoyed watching Colin.He is the perfect actor to act Mr Darcy...
32
Le Couperet 2005,  Unrated)
Le Couperet
A suburb film about the difficulties that people noadays have to face in finding a job that can either led them to madness.I really enjoyed the end of the film,as well...
33
The Remains of the Day 1993,  PG)
The Remains of the Day
I love this great film and I think that Anthony Hopkins and Emma Thomson give their best.It is moving but is also very interesting.
34
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra) 2002,  PG)
Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre (Asterix and Obelix Meet Cleopatra)
It is such an entertaining movie with very good actors and a greaq production.I really enjoy watching Jamel Debbouze,Gerald Depardieu and Alain Chabat.
35
Le Dernier Métro (The Last Metro) 1980,  PG)
Le Dernier Métro (The Last Metro)
good,really good movie by Francois Truffaut.
36
Cyrano De Bergerac 1990,  PG)
Cyrano De Bergerac
certainly one of my favorite films.Gerald acts very well indeed!!!
37
Hamlet 1990,  PG)
Hamlet
I was a bit surprised realizing how well Mel Gibson acts.A good adaptation of Shakespeare's play and a movie that certainly worths watching ..
38
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
Los Olvidados (The Young and the Damned)
Just a great social film that shows the living conditions of the poor in Mexico city.Unfortunately not much has changed..
39
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom) 1974,  R)
Le Fantôme de la Liberté (The Phantom of Liberty) (The Specter of Freedom)
A surreal film that depicts with a great sense of humor the life of the rich and the indifference of people today.
40
Manslaughter (Drabet) 2005,  Unrated)
Manslaughter (Drabet)
the film is about the love of a fifty-year-old teacher with a young woman which leads him to a personal tragedy.A shocking dramatic film with a great plot and a multi layered film.
41
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
It was perfect.It shows with great humor the situation in Vietnam and the censorship faced by a man who really wants to tell the truth.Robin Williams should certainly gain an Oscar for his performance,but it was difficult because of what is mentioned in the movie about americans!!!
42
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
Just a wonderful movie with a great plot and the scenery with the mountains around the monks' hermitage is so beautiful!!!Just great..
43
Nanny McPhee 2006,  PG)
Nanny McPhee
It is good film for both kids and adults and personally I love watching Colin in his white shirt!!
44
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
I like watching films adapted by books of Jane Austin and this is one of my favorites.It has a great cast and a beautiful scenery.
45
Après vous (After You) 2003,  R)
Après vous (After You)
I like french films and this is great.Daniel Auteuil is one of my favorite French actors.I really enjoyed this film.
46
Music Box 1989,  PG-13)
Music Box
a brilliant film with great plot and actors
47
Amen 2002,  PG)
Amen
In my opinion,the greatest film about the pure violence used by the Germans during the World War II.Mathieu Kassovitz acts greatly.
48
The Silence of the Lambs 1991,  R)
49
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
One more Great film by Tim Burton...
50
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique)
One of my favorite movies!a great soundtrack and one of the best films on Kieslowski
51
La Vie en Rose (La Mome) 2007,  PG-13)
La Vie en Rose (La Mome)
really really good!!!!Great soundtrack,Marion Cotillard acts wonderfully and this is one of my favorite French movies!!!!!!
52
Casablanca 1942,  PG)
53
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
epic film,it was really long and i was a bit tired but I really had to wait for the wonderful ending "I don't give a damn"...i love that phrase!!!
54
Before Night Falls 2001,  R)
Before Night Falls
Very good.Javier acts greatly for one more time!!
55
Goya's Ghosts 2006,  R)
56
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within)
Excellent!!!javier's performance is brilliant.One more great film by Alejandro Amenabar
57
Live Flesh (Carne trémula) 1997,  R)
Live Flesh (Carne trémula)
A very mature film by Almodovar who is one of the best directors of these days.
58
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
I liked Gary Oldman very much in this movie!!!It was really good despite the violence.
59
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
William Shakespeare's The Merchant of Venice
Al Pacino,Jeremy Irons and Joseph fiennes were really great!!!
60
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow)
One more great Roberto Benigni's film!Excellent acting by both Roberto and Jean Reno!
61
Rashômon (Rashomon) (In the Woods) 1951,  Unrated)
Rashômon (Rashomon) (In the Woods)
Excellent,excellent...the best film I have ever watched
62
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
great acting by Gael Garcia Bernal and a really good movie!!!
63
Electra 1962,  Unrated)
Electra
A masterpiece!!
64
To Koritsi me ta mavra (A Girl in Black) 1956,  Unrated)
To Koritsi me ta mavra (A Girl in Black)
just an excellent and remarkable greek movie by a famous greek director!can't be missed
65
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
A great adaptation from Oscar Wilde's book and Colin is excellent!!!!
66
Awakenings 1990,  PG-13)
Awakenings
excellent performance and a great film
67
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Shrek is a really good animation film and I really enjoy watching it.I'm looking forward to the third one!!!
68
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Excellent!!!!!!one of my favorite movies of all times!!
69
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Roberto Benigni is one of my favorite artists and this movie was really moving and combines a love story with social issues....just perfect!!!
70
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
Love in the Time of Cholera
Pretty good acting by Bardem .I want to reed the book and judge the adaptation as well.
71
Hakuchi (The Idiot) 1951,  Unrated)
Hakuchi (The Idiot)
Excellent interpretations and direction by Akira Kurosawa!!!
72
Fast Food Nation 2006,  R)
Fast Food Nation
a really good film and I will certainly try to stop eating junk food from now on!!
73
Land of the Blind 2006,  R)
Land of the Blind
Excellent acting by both Ralph Fiennes and Donald Sutherland,and a film full of meanings.the fact that the country the story takes place and the time are not mentioned show how this story talks about every society.can't be missed!!
74
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
a smart film against war with great acting by Donald Sutherland.
75
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
one of the best animation films ever.I laughed alot with those great penguins
76
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Gary Oldman is an excellent dracula under the direction of Coppola and creates a scary and charming dracula,as he also tries another different accent.Winona Ryder was not that good......
77
Requiem for a Dream 2000,  R)
78
Dead Again 1991,  R)
Dead Again
A very good movie,indeed!I founded quite interesting and I would recommend it to anyone.
79
Nazarín 1958,  Unrated)
Nazarín
An excellent movie about religion and how a man tried to live according to his own principles.
80
Shrek 2001,  PG)
Shrek
It was great!!!I'm looking forward for the third one!!
81
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello) 1952,  Unrated)
The Tragedy of Othello: The Moor of Venice (Othello)
great,great,great!!
82
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Just excellent.I can't say anything more....
83
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
certainly not a thriller,but still a very interesting film about crime investigation!very good performances.I really liked it even though I don't like films of this kind!
84
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
AN EXCELLENT MOVIE FULL OF MEANINGS AND REALLY GOOD PERFORMANCES.CAN'T BE MISSED!
85
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I just watched it and I think it's great!!wonderful music and a really good Tim Burton-style film...
86
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
A very very good film!It combines a fairy tail with antifascist messages.It certainly has something to give.great acting and cinematography.
87
Angel-A 2005,  R)
Angel-A
excellent! I love french films of this kind and specially those of Luc Besson!Jamel DebBouze acts wonderfully.
88
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
just excellent!!!
89
Frankie & Johnny 1991,  R)
90
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
excellent film.Nothing to say about Al Pacino.Nothing would be enough.
91
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
It was pretty good!I didn't expect it to be that good.I was afraid that Brad Pitt wouldn't act well,but He actually acts well.There's nothing to say about Edward Norton.Excellent as always!
92
Breaking the Waves 1996,  R)
Breaking the Waves
what a great film!!!splendid acting!a film full of meanings!
93
Efter repetitionen (After the Rehearsal) 1984,  R)
Efter repetitionen (After the Rehearsal)
Bergman is definitely my favorite director!this film is simply excellent!
94
Nostalghia 1983,  Unrated)
Nostalghia
Excellent!Maybe my favorite film!
95
Persepolis 2007,  PG-13)
Persepolis
great,just great!can't be missed!
96
Atonement 2007,  R)
Atonement
an excellent film from an excellnt book!gret performances!I loved it as well as the book!
97
The Unbearable Lightness of Being 1988,  R)
The Unbearable Lightness of Being
this was certainly a very good film.It's a pity that many remember it only for the sex scenes.Full of meanings,good direction,a travel between beautiful Prague and Swiss.
98
Serpico 1973,  R)
Serpico
Ok,what could I say about Al Pacino and this wonderful film?Simply perfect!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments