My Favorite Movies


  efranco14's Rating My Rating
1
A Shot in the Dark 1964,  PG)
A Shot in the Dark
Inspecteur Le Mieux!







Inspecteur Le Mieux!















Inspecteur Le Mieux!
2
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo) 1970,  R)
Carry on Up the Jungle (Carry on Up the Congo)
Whatever you do, avoid them big black pots!
3
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion) 1967,  Unrated)
Carry On... Follow That Camel (Carry on in the Legion)
Rumpa-rumpa! How about a rumba?







Rumpa-rumpa?
4
Carry on Doctor 1968,  PG)
Carry on Doctor
Yeah right!
5
Carry On... Up the Khyber 1968,  Unrated)
Carry On... Up the Khyber
May God light up your life...







May God light up your life...
6
Carry on Spying (Agent Oooh!) 1964,  Unrated)
Carry on Spying (Agent Oooh!)
oh oh, ooh, ooooh!
And ocean eleven too...
7
Carry On Screaming! 1966,  Unrated)
Carry On Screaming!
Let's see that ring again. Oh, it's a coil!







If a junior-high-schooler found this funny (at the time it was released), so should you!
8
Crash 2005,  R)
Crash
Everyone should see this. No one is always a (dark) star, but everyone is always valuable!
9
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
Very faithful to the book! Want to see it again, and keep a DVD copy!!!
10
A Good Man in Africa 1993,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments