My Favorite Movies


  1. effixc
  2. EffixC

My Favorite Movies,here they come!

  effixc's Rating My Rating
1
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Needs any word to say?This is the best movie Luc Besson's made so far!!And Jean Reno is as cool as he could be!!The ending is depressing anyway,but I think that's gone be a reason.Leon's dead,meanwhile Mathilda's live...
2
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
Oh...I'll rate it as the best animation movie ever made!
3
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Run Lola!Run for her boyfriend's life!!Awesome!
4
Shrek 2001,  PG)
Shrek
All the anti-fairy-tale legend begins here...Who says ugly one can't marry a princess?Even,the princess becomes ugly as him at the end of the story~
5
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Funny...and the ending is surpring still.Let's wait for the third time of Shrek's advanture!
6
Over the Hedge 2006,  PG)
Over the Hedge
Bruce Willis now is a racoon...?Is it ... really?Yes!And,very funny!
7
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
If ocean was as wonderful as the movie describes!Like Nemo,Gill,and that big whale!
8
Madagascar 2005,  PG)
Madagascar
When 'HELP' became 'HELL',I know this IS a Dreamworks' film,love that lion Alex,'cos he's stupid and selflish.
9
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
Oh my god,you can just tell the name of the voice talent by looking at the character's face,before you're informed!
10
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
A Tim Burton Fariy Tale now brings me the warm chocolate feeling...Love it!
11
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
Fresh air brought by Blue Sky Studio,when I'm boring with other Pixar or Dreamworks type animations,it surprised me.
12
A Bug's Life 1998,  G)
A Bug's Life
'It's a bug-eat-bug world.'I like this script by Hooper.What a bug world!Fav character is that ladybug...haha
13
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Beautiful fariy tale...Johnny in this movie is so sad and cute...the ending made me cry a river...
14
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
Tim Burton style,dark and humor,you can laugh,but you should think after watching it.
15
Mission To Mars 2000,  PG)
Mission To Mars
I watched this movie when I was a high school student,maybe because of that youth taste,I just felt in love with every character and every scene in it.Now through internet,I've learned much,its rating is not so high,its box office is just so so,and its fans are less to count...but,well,choose my fav,leave it to others!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments