My Favorite Movies


  edwardgibbs1's Rating My Rating
1
The Matrix 1999,  R)
2
The Matrix Reloaded 2003,  R)
3
The Matrix Revolutions 2003,  R)
4
Lethal Weapon 1987,  R)
5
Lethal Weapon 2 1989,  R)
6
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
Brilliant..the addition of Rene Russo to this trio was legendary...probably the best one so far...Lethal Weapon 4 is as good if not better
7
Lethal Weapon 4 1998,  R)
8
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
12
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
14
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
16
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
17
Murder by Numbers 2002,  R)
Murder by Numbers
If you like murder mystery crossed with beauty and wit then this film is for you
18
X-Men 2000,  PG-13)
19
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
20
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
21
United 93 2006,  R)
United 93
Probably the most thought provoking and emotive film i have ever seen!!!
22
Crash 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments