My Favorite Movies


  edwardebenezer's Rating My Rating
1
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
2
Finding Nemo 2003,  G)
3
Schindler's List 1993,  R)
4
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
5
Pulp Fiction 1994,  R)
6
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
7
Star Wars: Clone Wars - Volume 1 2003,  G)
8
The Godfather, Part II 1974,  R)
9
Brutti, Sporchi e Cattivi (Ugly, Dirty and Bad) (Down and Dirty) 1976,  Unrated)
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings 1978,  PG)
12
Star Wars: Revelations 2005,  PG)
13
Nayakan (Hero) 2010,  Unrated)
14
GoodFellas 1990,  R)
15
Unforgiven 1992,  R)
16
Casablanca 1942,  PG)
17
300 2007,  R)
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
21
The Departed 2006,  R)
22
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
23
The Shawshank Redemption 1994,  R)
24
Gladiator 2000,  R)
25
Pretty Woman 1990,  R)
26
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
27
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
28
Braveheart 1995,  R)
29
Shrek 2001,  PG)
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
31
Ring Around the Rosie 2006,  R)
32
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
33
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
34
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
35
Saving Private Ryan 1998,  R)
36
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
37
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
38
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
39
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
40
The Bourne Identity 1988,  Unrated)
41
The Usual Suspects 1995,  R)
42
The Silence of the Lambs 1991,  R)
43
The Green Mile 1999,  R)
44
The Lion King 1994,  G)
45
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
46
Shrek 2 2004,  PG)
47
Ratatouille 2007,  G)
48
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
49
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
50
Die Hard 1988,  R)
51
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
52
Atonement 2007,  R)
53
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
54
It's a Wonderful Life 1946,  G)
55
Pride and Prejudice 2005,  PG)
56
Notebook 2006,  Unrated)
57
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
58
Platoon 1986,  R)
59
Scarface 1932,  PG)
60
Rain Man 1988,  R)
61
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
62
Aliens 1986,  R)
63
Aliens of the Deep 2005,  G)
64
The Untouchables 1987,  R)
65
The Breakfast Club 1985,  R)
66
Ghostbusters 1984,  PG)
67
A Room With A View 1986,  PG)
68
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
69
The Terminator 1984,  R)
70
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
71
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
72
Terminator Salvation 2009,  PG-13)
73
Lethal Weapon 1987,  R)
74
Mississippi Burning 1988,  R)
75
Good Will Hunting 1997,  R)
76
Seven (Se7en) 1995,  R)
77
The Fugitive 1948,  Unrated)
78
The Hunt for Red October 1990,  PG)
79
Rocky Balboa 2006,  PG)
80
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
81
The Invasion 2007,  PG-13)
82
The Namesake 2006,  PG-13)
83
Blades of Glory 2007,  PG-13)
84
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
85
This Christmas 2007,  PG-13)
86
Beowulf 2007,  PG-13)
87
Fantastic Four 2005,  PG-13)
88
Smokin' Aces 2007,  R)
89
The Heartbreak Kid 2007,  R)
90
Wild Hogs 2007,  PG-13)
91
Blood Diamond 2006,  R)
92
The Marine 2006,  PG-13)
93
Scent of a Woman 1992,  R)
94
Frankie & Johnny 1991,  R)
95
Carlito's Way 1993,  R)
96
Carlito's Way: Rise to Power 2005,  R)
97
Heat 1995,  R)
98
The Devil's Advocate 1997,  R)
99
Donnie Brasco 1997,  R)
100
The Recruit 2003,  PG-13)
101
Two For the Money 2005,  R)
102
88 Minutes 2007,  R)
103
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
104
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
105
Serpico 1973,  R)
106
Dog Day Afternoon 1975,  R)
107
Grease 2 1982,  PG)
108
Grease 1978,  PG)
109
Married to the Mob 1988,  R)
110
Tequila Sunrise 1988,  R)
111
Dangerous Liaisons 1988,  R)
112
Wolf 1994,  R)
113
Dangerous Minds 1995,  R)
114
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
115
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
116
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
117
Into the Night 1985,  R)
118
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
119
The Pelican Brief 1993,  PG-13)
120
Conspiracy Theory 1997,  R)
121
Notting Hill 1999,  PG-13)
122
Erin Brockovich 2000,  R)
123
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
124
Philadelphia 1993,  PG-13)
125
You've Got Mail 1998,  PG)
126
Cast Away 2000,  PG-13)
127
Road to Perdition 2002,  R)
128
Catch Me If You Can 1989,  R)
129
The Terminal 2004,  PG-13)
130
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
131
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
132
Birdy 1984,  R)
133
Raising Arizona 1987,  PG-13)
134
Moonstruck 1987,  PG)
135
Honeymoon in Vegas 1992,  PG-13)
136
Guarding Tess 1994,  PG-13)
137
Leaving Las Vegas 1995,  R)
138
The Rock 1996,  R)
139
Con Air 1997,  R)
140
Face/Off 1997,  R)
141
City of Angels 1998,  PG-13)
142
8MM 1999,  R)
143
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
144
Windtalkers 2002,  R)
145
National Treasure 2004,  PG)
146
World Trade Center 2006,  PG-13)
147
Ghost Rider 2007,  PG-13)
148
Gladiator 1992,  R)
149
Proof of Life 2000,  R)
150
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
151
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
152
White Oleander 2002,  PG-13)
153
Malena 2000,  R)
154
Unfaithful 2002,  R)
155
Flightplan 2005,  PG-13)
156
Panic Room 2002,  R)
157
Shakespeare in Love 1998,  R)
158
Dead Man Walking 1995,  R)
159
Trainspotting 1996,  R)
160
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
161
Seabiscuit 2003,  PG-13)
162
The Italian Job 2003,  PG-13)
163
The Italian Job 1969,  PG)
164
The Matrix 1999,  R)
165
The Matrix Reloaded 2003,  R)
166
The Matrix Revolutions 2003,  R)
167
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
168
Black Hawk Down 2001,  R)
169
Thelma & Louise 1991,  R)
170
A River Runs Through It 1992,  PG)
171
Interview with the Vampire 1994,  R)
172
Troy 2004,  R)
173
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
174
The General's Daughter 1999,  R)
175
Phenomenon 1996,  PG)
176
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
177
Saturday Night Fever 1977,  R)
178
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
179
Patriot Games 1992,  R)
180
Air Force One 1997,  R)
181
The Polar Express 2004,  G)
182
Toy Story 2 1999,  G)
183
Anger Management 2003,  PG-13)
184
Indecent Proposal 1993,  R)
185
White Men Can't Jump 1992,  R)
186
Enemy of the State 1998,  R)
187
The Birdcage 1996,  R)
188
Crimson Tide 1995,  R)
189
Runaway Jury 2003,  PG-13)
190
Hannibal 2001,  R)
191
Hannibal 1960,  Unrated)
192
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
193
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
194
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
195
Analyze This 1999,  R)
196
Runaway Bride 1999,  PG)
197
Shall We Dance 2004,  PG-13)
198
Shall We Dance 1937,  Unrated)
199
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
200
The Graduate 1967,  PG)
201
The Incredibles 2004,  PG)
202
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
203
Wedding Crashers 2005,  R)
204
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
205
Twister 1996,  PG-13)
206
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
207
What Women Want 2000,  PG-13)
208
Pay It Forward 2000,  PG-13)
209
I Am Legend 2007,  PG-13)
210
Vertigo 1958,  PG)
211
Gone With the Wind 1939,  G)
212
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments