Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  EdwardBrown's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
wankable!!!
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
GAAAANDALLF
3
The Lord of the Rings 1978,  PG)
The Lord of the Rings
This came first & is unique... nowt else!
4
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
5
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
Lord of the Flies
A classic portrayal of leadership given to kids... a blinkin deathmatch lol!
6
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew) 1964,  Unrated)
Il Vangelo Secondo Matteo (The Gospel According to St. Matthew)
Wrong dvd cover n all! i have the original italian version... probably the best film about Jesus on the market... hes actually portrayed as a true man!
7
The Saint 1997,  PG-13)
The Saint
Classic
8
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf) 2001,  R)
Le Pacte des loups (Brotherhood of the Wolf)
THE BEST DAMN GOTHIC FILM EVER...(not the cleche'd gothic... the true gothic!)
9
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
every time i see this film i cry over the same scenes... the last time i saw this was 20/03/07
10
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
blinkin awesome film
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
ha ha ha its not even oout n i know its gonna be a howler lol
12
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
great film
13
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
14
The Pirates of Penzance 1983,  G)
The Pirates of Penzance
lol... its old, pirates may as well be gay... worth a lugh!
15
Pirates of Tortuga 1961,  Unrated)
Pirates of Tortuga
so crap its laughable
16
Hackers 1995,  PG-13)
Hackers
The only film about hacking that teaches you how NOT to hack... load of 80110|<5
17
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
.............THE BEST FILM EVER WITHIN THE GOTHIC GENRE!
18
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
classic
19
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre)
the dracula film that started all the cleche's... clasic
20
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
I still cry at this film to this day!
21
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
The goriest film ever
22
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II) 2003,  Unrated)
Batoru rowaiaru II: Chinkonka (Battle Royale II)
The second most goriest film more gorier than the last!
23
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
come on its a bond film :)
24
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
? dunno why its here not seen it!
25
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
I AM THE FINAL FANTASY 7 GURU... I AM THE MASTER OF THIS GAME... the film is awesome!
26
Last Order: Final Fantasy VII 2005,  Unrated)
Last Order: Final Fantasy VII
Great manga prequel... Basically its set within clouds TRUE flashback of his visit with himself, Sephiroth & Zacks visit ti Nibelhiem with guest stars such as the turks...
27
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 2) 1994,  Unrated)
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 2)
So rare that i the nerd have both!
28
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 1) 1994,  Unrated)
Legend of the Crystals based on Final Fantasy (Volume 1)
So rare that i the nerd have both!
29
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
? sorry lol
30
Final Destination 2 2003,  R)
Final Destination 2
?? dude?
31
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension) 1993,  R)
Highlander III: The Sorcerer (Highlander: The Final Dimension)
classic
32
Highlander 1986,  R)
Highlander
made in the year of my birth!
33
Highlander - Endgame 2000,  R)
Highlander - Endgame
classic
34
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991,  R)
Highlander II: The Quickening (Highlander 2)
classic
35
A View to a Kill 1985,  PG)
A View to a Kill
bond, Bond, BOND
36
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
GORE
37
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
GORE GORE
38
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
Mars Attacks!
HA HA HA
39
Mission To Mars 2000,  PG)
Mission To Mars
CLASSIC
40
Ghosts of Mars 2001,  R)
Ghosts of Mars
GREAT FILM
41
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
THE BEES KNEES
42
Tenacious D in: The Pick of Destiny 2006,  R)
Tenacious D in: The Pick of Destiny
HA HA HA HA HA HA
43
Nacho Libre 2006,  PG)
Nacho Libre
LOL
44
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
AWESOME REMINITION OF THE BOOK
45
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
THE FIRST WAS BETTER!
46
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
Dark Fury - The Chronicles of Riddick
GREAT MANGA REMINITION!
47
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
CRAP PHOTO
48
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
Basically train spotting with a harsher look on Drug addicts lives & how it destroys you over time
49
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
dude awesome
50
A Midsummer Night's Dream 1999,  PG-13)
A Midsummer Night's Dream
A typical thee, thou, thar film
51
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
classic
52
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child
classic
53
Les Miserables - The Dream Cast in Concert 1998,  PG-13)
Les Miserables - The Dream Cast in Concert
The only theatre production I have ever seen that i have cried over! (aged ten... read book before seeing it, couldnt understand french but made me cry!)
54
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
ha ha ha ha ha ha
55
Dead Man 1995,  R)
Dead Man
Great johnny depp film
56
Dead Man on Campus 1998,  R)
Dead Man on Campus
ha ha ha ha ha ha ha ha ha
57
Grease 1978,  PG)
Grease
YOUR THE ONE THAT I WANT OOH OOH OOH HONEY
58
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
LOL
59
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
Koroshiya 1 (Ichi the Killer)
DUDE THE JAPS NEED THERAPY
60
Doom 2005,  R)
Doom
JUST LIKE THE GAME!
61
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
NA NA NANA NA NAN AH
62
Omega Doom 1996,  PG-13)
Omega Doom
LOL
63
El Mariachi 2001,  R)
El Mariachi
GREEAT
64
Desperado 1995,  R)
Desperado
AWESOME
65
Dirty Sanchez: The Movie 2007,  R)
66
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
IVE HAD THE TIME OF MY LIFE
67
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
The Dirty Dozen
LOL
68
The Blair Witch Project 1999,  R)
The Blair Witch Project
DUDE THIS IS AWESOME
69
Cannibal Ferox 1981,  R)
Cannibal Ferox
WATCH THIS IT IS THE BEES KNEES IN GORE
70
Apocalypse Domani (Cannibal Apocalypse) 1980,  R)
Apocalypse Domani (Cannibal Apocalypse)
GOOD GOOD
71
Cannibal Holocaust 1979,  NC-17)
Cannibal Holocaust
THE ORIGINAL BANNED IN 50 COUNTRIES FOR 40 YEARS, DIRECTOR GOT SENT TO COURT FOR MURDER GORE FEST!
72
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
HA HA HA
73
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
F'IN AWESOME!
74
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
HA HA HA TURN ALL PREAYER INTO... POST-ITS LOL!
75
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
HA HA HA HA HA HA HA HA HA HA
76
Little Nicky 2000,  PG-13)
Little Nicky
AAAH AINT NO GEORGE CLOONEY!
77
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
HA HA HA HA
78
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
GREAT FILM...
79
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
COOL
80
Mr. & Mrs. Smith 1941,  Unrated)
Mr. & Mrs. Smith
THE REAL MC-COY!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments