My Favorite Movies


  edgewaterz's Rating My Rating
1
Happiness 1998,  NC-17)
2
Fargo 1996,  R)
3
Harold and Maude 1971,  PG)
4
Pelle Erobreren (Pelle the Conqueror) 1988,  PG-13)
5
Noi the Albino (Nói albínói) 2003,  PG-13)
6
Snatch 2001,  R)
Snatch
"I don't fink I'll slow down. I fink I'll speed up!"
7
Superbad 2007,  R)
8
The Incredibles 2004,  PG)
9
Galaxy Quest 1999,  PG)
10
Underworld: Evolution 2006,  R)
11
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
12
Reign of Fire 2002,  PG-13)
13
Buffalo 66 1998,  R)
14
Seven (Se7en) 1995,  R)
15
Spy Game 2001,  R)
16
Ronin 1998,  R)
17
The Game 1997,  R)
18
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
19
Heat 1995,  R)
20
The Dark Knight 2008,  PG-13)
21
Léon (The Professional) 1994,  R)
22
The Host (Gwoemul) 2006,  R)
The Host (Gwoemul)
This is what the Godzilla remake should have been.
23
Series 7: The Contenders 2001,  R)
24
Gummo 1997,  R)
Gummo
This movie depicts the first 18 years of my life growing up in the wasteland of Central Florida. It's practically a documentary.
25
Spanking the Monkey 1994,  Unrated)
26
Avalon 2001,  R)
27
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
28
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
29
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments