My Favorite Movies
| EdenEye6's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 2 |
Angela 1995, Unrated) |
|
| 3 |
Awakenings 1990, PG-13) |
|
| 4 |
Bastard out of Carolina 1996, R) |
|
| 5 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 6 |
The Boy In The Plastic Bubble 1976, PG) |
|
| 7 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 8 |
The 'Burbs 1989, PG) |
|
| 9 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 10 |
Camp Nowhere 1994, PG) |
|
| 11 |
Casino 1995, R) |
|
| 12 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 13 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 14 |
Duplex (Our House) 2003, PG-13) |
|
| 15 |
The Exorcist 1973, R) |
|
| 16 |
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005, Unrated) |
|
| 17 |
Girlhood 2003, Unrated) |
|
| 18 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 19 |
Happiness 1998, NC-17) |
|
| 20 |
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004, R) |
|
| 21 |
The Hole 2001, R) |
|
| 22 |
Irreconcilable Differences 1984, PG) |
|
| 23 |
Jesus Camp 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 25 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 26 |
Lolita 1997, R) |
|
| 27 |
Lolita 1962, Unrated) |
|
| 28 |
The Magdalene Sisters 2002, R) |
|
| 29 |
My Flesh and Blood 2002, Unrated) |
|
| 30 |
The Neverending Story 1984, PG) |
|
| 31 |
Nine Lives 2005, R) |
|
| 32 |
Now and Then 1995, PG-13) |
|
| 33 |
Palindromes 2004, Unrated) |
|
| 34 |
Parenthood 1989, PG-13) |
|
| 35 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 36 |
Poison Ivy 1992, R) |
|
| 37 |
Poltergeist 1982, PG) |
|
| 38 |
Poltergeist II: the Other Side 1986, PG-13) |
|
| 39 |
Poltergeist III 1988, PG-13) |
|
| 40 |
The Prince of Tides 1991, R) |
|
| 41 |
Ordinary People 1980, R) |
|
| 42 |
Riding in Cars with Boys 2001, PG-13) |
|
| 43 |
Sleepaway Camp 1983, R) |
|
| 44 |
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988, R) |
|
| 45 |
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989, R) |
|
| 46 |
Speak 2005, PG-13) |
|
| 47 |
Sybil 1976, Unrated) |
|
| 48 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 49 |
Terms of Endearment 1983, PG) |
|
| 50 |
Thirteen 2002, R) |
|
| 51 |
Twelve and Holding (12 and Holding) 2005, R) |
|
| 52 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 53 |
Welcome to the Dollhouse 1995, R) |
|
| 54 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 55 |
Without a Trace (1983) 1983, PG) |
|
| 56 |
The Wizard 1989, PG) |
|
| 57 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 58 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 59 |
A Friend to Die For (Death of a Cheerleader) 1994, Unrated) |
|
| 60 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 61 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 62 |
Bridge to Terabithia 1985, Unrated) |
|
| 63 |
Prozac Nation 2005, R) |
|
| 64 |
Pet Sematary 1989, R) |
|
| 65 |
Pet Sematary Two 1992, R) |
|
| 66 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 67 |
National Lampoon's European Vacation 1985, PG-13) |
|
| 68 |
National Lampoon's Vacation 1983, R) |
|
| 69 |
Vegas Vacation 1997, PG) |
|
| 70 |
Lilo & Stitch 2003, G) |
|
| 71 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 72 |
Misery 1990, R) |
|
| 73 |
Stephen King's It 1990, Unrated) |
|
| 74 |
Stephen King's Cat's Eye 1985, PG-13) |
|
| 75 |
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003, Unrated) |
|
| 76 |
Stephen King's Rose Red 2002, PG-13) |
|
| 77 |
Mean Creek 2003, R) |
|
| 78 |
Ellen DeGeneres: The Beginning 2000, R) |
|
| 79 |
Ellen DeGeneres: Here and Now 2003, PG) |
|
| 80 |
Atlantis - The Lost Empire 2001, PG) |
|
| 81 |
The Brooke Ellison Story 2004, PG) |
|
| 82 |
The Evil Dead 1981, R) |
|
| 83 |
Evil Dead 2 1987, R) |
|
| 84 |
Army of Darkness 1993, R) |
|
| 85 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 86 |
The Squid and the Whale 2006, R) |
|
| 87 |
Stay Tuned 1992, PG) |
|
| 88 |
Storytelling 2001, R) |
|
| 89 |
Super Size Me 2003, PG-13) |
|
| 90 |
This Boy's Life 1993, R) |
|
| 91 |
Tideland 2005, R) |
|
| 92 |
A Time for Dancing 2001, PG-13) |
|
| 93 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 94 |
Toy Story 1995, G) |
|
| 95 |
Toy Story 2 1999, G) |
|
| 96 |
Untamed Heart 1993, PG-13) |
|
| 97 |
Whale Rider 2002, PG-13) |
|
| 98 |
Zathura 2005, PG) |
|
| 99 |
Spellbound 2002, G) |
|
| 100 |
The Sound of Music 1965, G) |
|
| 101 |
Sky High 2005, PG) |
|
| 102 |
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005, PG) |
|
| 103 |
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl in 3-D 2005, PG) |
|
| 104 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 105 |
Scent of a Woman 1992, R) |
|
| 106 |
Scarface 1983, R) |
|
| 107 |
Saw 2004, R) |
|
| 108 |
Saw II 2005, R) |
|
| 109 |
Saw III 2006, R) |
|
| 110 |
Rosemary's Baby 1968, R) |
|
| 111 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 112 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 113 |
The Return of the Living Dead 1985, R) |
|
| 114 |
Return of the Living Dead Part II 1988, R) |
|
| 115 |
Return of the Living Dead 3 1993, R) |
|
| 116 |
Clerks 1994, R) |
|
| 117 |
Real Women Have Curves 2002, PG-13) |
|
| 118 |
Rat Race 2001, PG-13) |
|
| 119 |
Rainbow Brite and the Star Stealer 1985, G) |
|
| 120 |
Problem Child 1990, PG) |
|
| 121 |
Problem Child 2 1991, PG-13) |
|
| 122 |
Paradise Lost - The Child Murders at Robin Hood Hills 1996, Unrated) |
|
| 123 |
Child Star: The Shirley Temple Story 2001, Unrated) |
|
| 124 |
The Princess Diaries 2001, G) |
|
| 125 |
Pretty Persuasion 2005, R) |
|
| 126 |
Pretty Baby 1978, R) |
|
| 127 |
Pleasantville 1998, PG-13) |
|
| 128 |
They Live 1988, R) |
|
| 129 |
Party Monster 2003, R) |
|
| 130 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 131 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 132 |
The Parent Trap 1961, G) |
|
| 133 |
The Parent Trap 1998, PG) |
|
| 134 |
Parent Trap II 1986, G) |
|
| 135 |
Tourist Trap 1979, PG) |
|
| 136 |
Paradise Road 1997, R) |
|
| 137 |
The Pagemaster 1994, G) |
|
| 138 |
The Outsiders 1983, PG) |
|
| 139 |
The Other Sister 1999, PG-13) |
|
| 140 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 141 |
One Magic Christmas 1985, G) |
|
| 142 |
A Christmas Story 1983, PG) |
|
| 143 |
How the Grinch Stole Christmas 1965, Unrated) |
|
| 144 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 145 |
The Omen 2006, R) |
|
| 146 |
Damien: Omen II 1978, R) |
|
| 147 |
Omen III: The Final Conflict 1981, R) |
|
| 148 |
Omen IV - The Awakening 1991, Unrated) |
|
| 149 |
The Omen 1976, R) |
|
| 150 |
Odd Girl Out 2004, PG-13) |
|
| 151 |
Not Without My Daughter 1990, PG-13) |
|
| 152 |
My Life Without Me 2003, R)
This movie moved me to a point that I cannot describe. I can't bear to imagine having the knowledge that I am going to die and being able to cope with that. Let alone not telling my family and children. The Main character, Anne, in this movie was beyond couragious. She took the news of her death in a way I would never have expected. She accepted it and lived her last months for her children. Giving them no knowledge of her fatal illness. She made sure that their last few months with her were full of fun and laughter and love. She knew that if she told her children, that her last few months would be a time of sorrow. Sarah Polley is an incredible actress and this film left a gap in my heart. There's little more that I can say. |
|
| 153 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 154 |
Nightbreed 1990, R) |
|
| 155 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 156 |
Nacho Libre 2006, PG) |
|
| 157 |
The Abandoned 2007, R) |
|
| 158 |
My Summer of Love 2005, R) |
|
| 159 |
My Girl 1991, PG) |
|
| 160 |
My Girl 2 1994, PG) |
|
| 161 |
My Cousin Vinny 1992, R) |
|
| 162 |
Mozart and the Whale 2005, PG-13) |
|
| 163 |
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003, R) |
|
| 164 |
Monster House 2006, PG) |
|
| 165 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 166 |
Monster's Ball 2001, R) |
|
| 167 |
Mommie Dearest 1981, PG) |
|
| 168 |
Dolly Dearest 1992, R) |
|
| 169 |
Mistaken Identity 1999, Unrated) |
|
| 170 |
Identity 2003, R) |
|
| 171 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 172 |
Missing In America 2005, PG-13) |
|
| 173 |
Millions 2004, PG) |
|
| 174 |
Brewster's Millions 1985, PG) |
|
| 175 |
Memoirs of a Geisha 2005, PG-13) |
|
| 176 |
Memento 2000, R) |
|
| 177 |
Mean Streets 1973, R) |
|
| 178 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 179 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 180 |
Mask 1985, PG-13) |
|
| 181 |
The Man Without a Face 1993, PG-13) |
|
| 182 |
Phantasmagoria: The Visions of Lewis Carroll , Unrated) |
|
| 183 |
Guns, God and Government World Tour 2002, Unrated) |
|
| 184 |
Demystifying the Devil: Biography Marilyn Manson 2000, R) |
|
| 185 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 186 |
Mac and Me 1988, PG) |
|
| 187 |
Made in America 1993, PG-13) |
|
| 188 |
Love Story 1970, PG) |
|
| 189 |
Wristcutters - A Love Story 2006, R) |
|
| 190 |
Little Secrets 2002, PG) |
|
| 191 |
Greece: Secrets of the Past 2006, Unrated) |
|
| 192 |
The Secret 2006, R) |
|
| 193 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 194 |
Wal-Mart: The High Cost of Low Price 2005, R) |
|
| 195 |
Is Wal-Mart Good for America 2005, Unrated) |
|
| 196 |
Lord of the Flies 1990, R) |
|
| 197 |
Lord of the Flies 1963, Unrated) |
|
| 198 |
Little Monsters 1989, PG) |
|
| 199 |
Little Manhattan 2005, PG) |
|
| 200 |
Wicked Little Things 2006, R) |
|
| 201 |
Little Children 2006, R) |
|
| 202 |
Little Darlings 1980, R) |
|
| 203 |
Little Giants 1994, PG) |
|
| 204 |
Village of the Damned 1995, R) |
|
| 205 |
Lightning Bug 2004, Unrated) |
|
| 206 |
Liam 2000, R) |
|
| 207 |
A Home of Our Own 1993, PG) |
|
| 208 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 209 |
The Last Unicorn 1982, G) |
|
| 210 |
The Last Starfighter 1984, PG) |
|
| 211 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 212 |
Gummo 1997, R) |
|
| 213 |
Julien Donkey-Boy 1999, R) |
|
| 214 |
Junebug 2005, R) |
|
| 215 |
Jingle All the Way 1996, PG) |
|
| 216 |
Jakob the Liar 1999, PG-13) |
|
| 217 |
In the Realms of the Unreal - The Mystery of Henry Darger 2003, Unrated) |
|
| 218 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 219 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 220 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 221 |
Imaginary Heroes 2004, R) |
|
| 222 |
I'll Be Home for Christmas 1998, PG) |
|
| 223 |
Ice Princess 2005, G) |
|
| 224 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 225 |
Ice Age 2: The Meltdown 2006, PG) |
|
| 226 |
I Am Sam 2001, PG-13) |
|
| 227 |
The Hurricane 1999, R) |
|
| 228 |
House of 1000 Corpses 2002, R) |
|
| 229 |
Last Days 2005, R) |
|
| 230 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 231 |
Whole New Thing 2005, Unrated) |
|
| 232 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 233 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 234 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 235 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 236 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 237 |
The Book of Stars 1999, Unrated) |
|
| 238 |
The Dangerous Lives of Altar Boys 2002, R) |
|
| 239 |
Hope 1997, PG) |
|
| 240 |
Corn 2004, PG-13) |
|
| 241 |
Life as a House 2001, R) |
|
| 242 |
Saved! 2003, PG-13) |
|
| 243 |
Stepmom 1998, PG-13) |
|
| 244 |
Confessions of an American Girl 2002, R) |
|
| 245 |
The Ballad of Lucy Whipple 2001, Unrated) |
|
| 246 |
The United States of Leland 2002, R) |
|
| 247 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 248 |
Dolores Claiborne 1995, R) |
|
| 249 |
Single White Female 1992, R) |
|
| 250 |
Superstar 1999, PG-13) |
|
| 251 |
House Arrest 1996, PG) |
|
| 252 |
Gremlins 1984, PG) |
|
| 253 |
Gremlins 2: The New Batch 1990, PG-13) |
|
| 254 |
Savannah Smiles 1982, PG) |
|
| 255 |
For Keeps 1988, PG-13) |
|
| 256 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |
|
| 257 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 258 |
Pretty in Pink 1986, PG-13) |
|
| 259 |
Gone Fishin' 1997, PG) |
|
| 260 |
The Super 1991, R) |
|
| 261 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 262 |
Home Alone 2: Lost in New York 1992, PG) |
|
| 263 |
Home Alone 1990, PG) |
|
| 264 |
The War of the Roses 1989, R) |
|
| 265 |
Matilda 1996, PG) |
|
| 266 |
Throw Momma from the Train 1987, PG-13) |
|
| 267 |
Deck the Halls 2006, PG) |
|
| 268 |
Relative Strangers 2006, PG-13) |
|
| 269 |
Sherrybaby 2006, R) |
|
| 270 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 271 |
Dark Water 2005, PG-13) |
|
| 272 |
Keeping Up With The Steins 2006, PG-13) |
|
| 273 |
Gaby: A True Story 1987, R) |
|
| 274 |
Hook 1991, PG) |
|
| 275 |
Meet The Fockers 2004, PG-13) |
|
| 276 |
Tootsie 1982, PG) |
|
| 277 |
Freaky Friday 2003, PG) |
|
| 278 |
Freaky Friday 1976, G) |
|
| 279 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 280 |
Her Desperate Choice 1996, Unrated) |
|
| 281 |
Heavyweights (Heavy Weights) 1995, PG) |
|
| 282 |
Harriet the Spy 1996, PG) |
|
| 283 |
Happy Gilmore 1996, PG-13) |
|
| 284 |
Billy Madison 1995, PG-13) |
|
| 285 |
Halloweentown 1998, Unrated) |
|
| 286 |
Halloweentown II: Kalabar's Revenge 2001, PG) |
|
| 287 |
Halloweentown High (Halloweentown III) 2004, Unrated) |
|
| 288 |
Return to Halloweentown (Halloweentown IV) 2006, Unrated) |
|
| 289 |
How the Grinch Stole Christmas 2000, PG) |
|
| 290 |
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991, PG-13) |
|
| 291 |
Mom at Sixteen 2005, Unrated) |
|
| 292 |
Mom and Dad Save the World 1992, PG) |
|
| 293 |
Stop! or My Mom Will Shoot 1992, PG-13) |
|
| 294 |
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988, PG-13) |
|
| 295 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 296 |
The Glass House 2001, PG-13) |
|
| 297 |
The Good Mother (The Glass House 2) 2006, R) |
|
| 298 |
Girls Just Want to Have Fun 1985, PG) |
|
| 299 |
Heathers 1988, R) |
|
| 300 |
Ginger Snaps 2000, R) |
|
| 301 |
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004, R) |
|
| 302 |
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004, R) |
|
| 303 |
Gia 1998, R) |
|
| 304 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 305 |
Ghostbusters 2 1989, PG) |
|
| 306 |
Ghosts of the Abyss 2003, G) |
|
| 307 |
Ghosts of Mississippi 1996, PG-13) |
|
| 308 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 309 |
Flowers in the Attic 1987, PG-13) |
|
| 310 |
Flower & Garnet 2002, Unrated) |
|
| 311 |
Flashdance 1983, R) |
|
| 312 |
Fifteen and Pregnant 1998, Unrated) |
|
| 313 |
Father of the Bride 1991, PG) |
|
| 314 |
Father of the Bride Part II 1995, PG) |
|
| 315 |
Explorers 1985, PG) |
|
| 316 |
Erin Brockovich 2000, R) |
|
| 317 |
Elf 2003, PG) |
|
| 318 |
Kramer vs. Kramer 1979, PG)
This was a very powerful and moving film. The 5 Academy Awards in won were well deserved. This film moved me to tears expecially the park where the father takes his son for a walk and explains to him why they can't be together anymore and why he won't be able to read him bedtime stories anymore. This film portrayed a break-up of a family in a sensitive, very realistic way. I loved it and would recommend it to everyone. |
|
| 319 |
The Bridges of Madison County 1995, PG-13) |
|
| 320 |
The Quiet 2005, R) |
|
| 321 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 322 |
In My Skin (Dans ma peau) 2002, Unrated) |
|
| 323 |
Nancy Drew 2007, PG) |
|
| 324 |
American History X 1998, R) |






























































































































































































































































































































