My Favorite Movies


  edelmiraamuna's Rating My Rating
1
Imitation of Life 1934,  Unrated)
2
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
Almost as good as the original. This is an excellent film.
3
The Five Heartbeats 1991,  R)
The Five Heartbeats
You will laugh,cry,sing along while watching this wonderful film
4
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
Great,funny,feel-good,family oriented(except for a couple of scenes)movie
5
The Color Purple 1985,  PG-13)
6
The Toy 1982,  PG)
7
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
8
Gone With the Wind 1939,  G)
9
Crooklyn 1994,  PG-13)
10
A Raisin in the Sun 1989,  R)
11
The Joy Luck Club 1993,  R)
12
The Snapper 1993,  R)
13
Moonstruck 1987,  PG)
14
Lady Sings the Blues 1972,  R)
15
Asunder 1999,  R)
Asunder
Full of suspense. A wake-up call for those with cheatin' hearts
16
Endless Love 1981,  R)
17
Sixteen Candles 1984,  PG)
18
The Breakfast Club 1985,  R)
19
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
20
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
21
For Keeps 1988,  PG-13)
22
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Everytime I watch this movie, I discover something that I missed when I saw it earlier.
23
Jackie Brown 1997,  R)
24
Foxy Brown 1974,  R)
25
Coffy 1973,  R)
26
Sheba, Baby 1975,  PG)
27
Black Mama, White Mama 1973,  R)
28
Saturday Night Fever 1977,  R)
29
Romeo Must Die 2000,  R)
30
A Dry White Season 1989,  R)
31
Ghosts of Mississippi 1996,  PG-13)
32
Beloved 1998,  R)
33
Mississippi Masala 1991,  R)
34
Kingdom Come 2001,  PG)
Kingdom Come
Except for a few over the top scenes this is a funny family oriented movie.
35
With Or Without You 2005,  R)
36
The Best Man 1999,  R)
37
Waiting to Exhale 1995,  R)
38
Love Jones 1997,  R)
39
Jason's Lyric 1994,  R)
40
Mo' Better Blues 1990,  R)
41
Jungle Fever 1991,  R)
42
Hollywood Shuffle 1987,  R)
43
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
44
CB4 - The Movie 1993,  R)
45
I Think I Love My Wife 2007,  R)
46
Shaft 2000,  R)
47
Superfly 1972,  R)
48
Cotton Comes to Harlem 1970,  R)
49
Hell Up In Harlem 1973,  R)
50
Harlem Nights 1989,  R)
51
A Bronx Tale 1993,  R)
52
Hoodlum 1997,  R)
Hoodlum
This film was excellent. However the violence was a bit graphic.
53
The Cotton Club 1984,  R)
54
Hamlet 1990,  PG)
55
Eve's Bayou 1997,  R)
Eve's Bayou
This was a hanging off the edge of your seat excellent movie
56
Shaft 1971,  R)
57
Die Hard 1988,  R)
58
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
59
Kiss of the Dragon 2001,  R)
60
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
61
The King and I 1999,  G)
62
The Brothers 2001,  R)
63
Boyz n the Hood 1991,  R)
64
Set It Off 1996,  R)
65
The Inkwell 1994,  R)
66
The Parent Trap 1961,  G)
67
Body of Evidence 1993,  R)
Body of Evidence
This is Madonna's best film. The writing and directing in the movie deserved some awards too
68
A Time to Kill 1996,  R)
69
Fools Rush In 1997,  PG-13)
70
Bopha 1993,  PG-13)
71
Mandela 1987,  Unrated)
72
Malcolm X 1992,  PG)
73
Claudine 1974,  PG)
Claudine
Excellent,film. Great acting. Wonderful soundtrack. Who could ask for more?
74
On Golden Pond 1981,  PG)
75
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
76
To Sir, With Love 1967,  Unrated)
77
Buck and the Preacher 1972,  PG)
78
Let's Do It Again 1975,  PG)
79
A Piece of the Action 1977,  PG)
80
Car Wash 1976,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments