My Favorite Movies


  eddieinmotown's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
My favorite all-time horror movie!
2
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
My favorite Christmas film ever! I watch it every year. It's become a holiday tradition with my friends and family.
3
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
Hands down, it's a 5 star film!! It is in my top 5 all-time favorites.
4
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
"Gone With The Wind" is truly as good as the critics claim; including me. I saw this film on TV when I was just a kid and didn't come to truly appreciate it until I saw it uncut on video in the 1980s. In 1998 I saw the remastered version in a movie theater--it was great to see this legendary film on the big screen. I just can't say enough good things about this masterpiece. I, like so many others highly suggest this film to anyone who hasn't viewed it.
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
One Jack's best overall performances.
6
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
I just saw this one this past week for the first time. It's a great movie with intrigue and a love story surrounding WWII and the Nazis. It was well worth the wait and I would highly recommend this classic film.
7
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Can't quite give it 5 stars because it took me a couple of times to truly appreciate this film. I've suggested it to others and they have learned to appreciate this classic too. It would be in my all-time favorite top 10.
8
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
Willy Wonka and the Chocolate Factory
One of my all-time favorites as a child and adult.
9
The Breakfast Club 1985,  R)
10
Top Gun 1986,  PG)
11
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
One of my all-time favorties.
12
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Tyler Durden Rules!! EXCELLENT MOVIE!
13
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
Although I would rate it as one of my top 15 favorites, I wouldn't go as high as AFI and rate it the best film ever. It is a very good film well worth seeing.
14
Crash 2005,  R)
Crash
One of the best movies I saw in 2005!
15
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A masterpiece.
16
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Excellent!
17
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
The best of the three--hands down!
18
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
A laugh your ass off movie that fans will still be raving over next year, as it nears it's 10th anniversary. Great acting by Stiller and Diaz.
19
Ghostbusters 1984,  PG)
20
Friday the 13th 1980,  R)
21
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Awesome!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments