My Favorite Movies


  EdajSmyth's Rating My Rating
1
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
O MY GOD saw it yesterday sooooo amazing Zac Efron is soo cute in this everyone in this movie is sooo talented
2
Twister 1996,  PG-13)
Twister
love it this film is amazing love story and horrible weather twister special effects great
3
The X-Files - Fight the Future 1998,  PG-13)
The X-Files - Fight the Future
this is great i love it it is as great as the series but i still think the series is better : )
4
Evolution 2001,  PG-13)
Evolution
i love it i saw it ages ago but i forgot wat it was called i have been looked for like 5 years for it then i find out one of my favourite actors are in it. go david duchovny woo-hoo! : )
5
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
been hearing about it for ages but all i can see for ages and all i can say is WOW go julie andrews. brigitta's the best child in it though marta comes close second =D
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
love it one of my favourite films sad but great
7
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma! 1999,  Unrated)
Rodgers and Hammerstein's Oklahoma!
kl not everybodys favourite but i think its a classic and with hugh jackman as lead thay just cant go wrong GO hugh jackman YEY leather trousers WOW
8
Kim Possible: So the Drama 2005,  G)
9
Final Destination 2 2003,  R)
10
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
not something i usually watch but this was great i loved it im defenateley gonna watch it again and again daniel craig is great as 00 before the other films def the best bond yet
11
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
great live action remake of the j.m.barry book
12
Annie 1999,  Unrated)
13
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
15
The Mummy 1999,  PG-13)
16
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
17
Shrek 2 2004,  PG)
18
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Pixel Perfect 2004,  Unrated)
21
Independence Day 1996,  PG-13)
22
The Lion King 1994,  G)
23
Grease 1978,  PG)
24
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
25
Armageddon 1998,  PG-13)
26
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
jack black is so cool in this film its great
27
Final Destination 3 2006,  R)
28
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
my favourite things in 1 teens, music, romance, dance and beating mean girls way cool
29
Ella Enchanted 2004,  PG)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Ice Age 2002,  PG)
32
Final Destination 2000,  R)
33
Footloose 1984,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments