My Favorite Movies
| ecristin89's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Dirty Dancing 1987, PG-13) |
|
| 2 |
Grease 1978, PG) |
|
| 3 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 4 |
Meet the Parents 2000, PG-13) |
|
| 5 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 6 |
The Shining 1980, R) |
|
| 7 |
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008, PG-13) |
|
| 8 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 9 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 10 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 11 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 12 |
Alien 1979, R) |
|
| 13 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 14 |
Sweet November 2001, PG-13) |
|
| 15 |
Taxi 2 2000, Unrated) |
|
| 16 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 17 |
Scary Movie 2 2001, R) |
|
| 18 |
True Lies 1994, R)
The secret agent Harry Tasker has been happily married with his wife, the legal secretary Helen, for many years living in the suburbs and having a teenager daughter, Dana. Helen does not suspect that Harry has a double life, and she believes he is a computer salesman. After a top-secret mission, Harry finds evidences that Helen is having an affair with Simon, an used cars salesman that seduced Helen with the glamour and excitement of his fake life, telling her that he is a spy. Harry forces his partner Albert Gibson to use the resources of their agency to follow Simon and Helen; they abduct Helen wearing masks and later they assign a pseudo mission for her. However, a group of terrorists kidnap Helen and Harry and the couple gets involved with a dangerous group that possesses an atomic bomb ready to be exploded in Florida. |
|
| 19 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 20 |
Twilight 2008, PG-13) |



















