My Favorite Movies


  eboneerose's Rating My Rating
1
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
Under the Tuscan Sun
Made me want to visit Italy. (smile)
2
Bagdad Cafe 1987,  PG)
Bagdad Cafe
This is one of my all time favorite movies...
3
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
A CLASSIC
4
John Q 2001,  PG-13)
John Q
Denzel should have received an Oscar for this movie....
5
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
The movie and Sam should have won Oscars. THIS IS A GREAT MOVIE
6
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
I love this movie...
7
Down in the Delta 1998,  PG-13)
Down in the Delta
Five stars....
8
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
Beautiful.
9
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
Must Love Dogs
I love this movie.
10
Love Story 1970,  PG)
11
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
12
Imitation of Life 1958,  Unrated)
Imitation of Life
One of my all time favorites
13
Training Day 2001,  R)
14
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
WOW !!!
A must SEE
15
Tears of the Sun 2003,  R)
Tears of the Sun
I cried most of the movie.
A must see.
16
Sometimes in April 2005,  R)
Sometimes in April
A MUST SEE
17
A Home of Our Own 1993,  PG)
18
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
I love this movie...
19
Baby Boom 1987,  PG)
20
Something's Gotta Give 2003,  PG-13)
21
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
Fried Green Tomatoes
One of my all time favorites
22
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Loved it
23
Crazy in Alabama 1999,  PG-13)
24
Eve's Bayou 1997,  R)
25
Crooklyn 1994,  PG-13)
Crooklyn
This movie brings back memories of my childhood of growing up in the 70's...

I love it
26
Home for the Holidays 1995,  PG-13)
Home for the Holidays
The aunt in this movie is a nut...
I love this movie.
27
A Raisin in the Sun 1961,  PG)
28
Cabin in the Sky 1943,  Unrated)
29
Uncle Tom's Cabin 1928,  Unrated)
30
The Wiz 1978,  G)
The Wiz
I still enjoy watching this...
31
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
32
Something New 2006,  PG-13)
Something New
Sweet love story...
33
Waiting to Exhale 1995,  R)
Waiting to Exhale
I love it.
34
Drumline 2002,  PG-13)
35
Biker Boyz 2003,  PG-13)
36
Four Brothers 2005,  R)
37
Set It Off 1996,  R)
38
Boyz n the Hood 1991,  R)
Boyz n the Hood
A MUST SEE
39
Poetic Justice 1993,  R)
40
Deliver Us from Eva 2003,  R)
41
The Preacher's Wife 1996,  PG)
42
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
43
The Green Mile 1999,  R)
44
Cry Freedom 1987,  PG)
45
Green Card 1990,  PG-13)
46
The Mighty 1998,  PG-13)
47
Jurassic Park 1993,  PG-13)
Jurassic Park
I still enjoy this movie
48
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
The Lost World - Jurassic Park
Love it
49
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
Jurassic Park III
I love it.
50
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
Didnt think I would like this one...But I loved it.
51
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Left me wanting to see more...
52
The Breakfast Club 1985,  R)
53
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
54
Cry, the Beloved Country 1995,  PG-13)
55
Amistad 1997,  R)
56
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
57
The Joy Luck Club 1993,  R)
58
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
59
Misery 1990,  R)
60
Beyond Borders 2003,  R)
61
Rent 2005,  PG-13)
62
Collateral 2004,  R)
63
Ray 2004,  PG-13)
Ray
Jamie was GREAT
64
Our Song 2000,  R)
Our Song
A great coming of age story
65
'Night Mother 1986,  PG-13)
66
Crimes of the Heart 1986,  PG-13)
67
In America 2003,  PG-13)
In America
I loved it.
68
Passion Fish 1992,  R)
69
Two Can Play That Game 2001,  R)
70
The Brothers 2001,  R)
71
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
72
I Can Do Bad All By Myself 2009,  PG-13)
73
Meet the Browns 2004,  Unrated)
74
Madea's Class Reunion 2003,  Unrated)
75
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
76
The Gospel 2005,  PG)
The Gospel
I enjoyed the music...
77
Flightplan 2005,  PG-13)
Flightplan
Jody does what she does best....Act her butt off.
I love this movie.
78
Panic Room 2002,  R)
79
Foxes 1980,  R)
Foxes
I still love this movie.
80
The Accused 1988,  R)
81
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
82
Napoleon and Samantha 1972,  G)
83
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
84
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
85
Shall We Dance 2004,  PG-13)
Shall We Dance
A beautiful experience.
86
Basic 2003,  R)
87
Sideways 2004,  R)
88
My Girl 1991,  PG)
89
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
I couldn't believe how much I enjoyed this movie.
90
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
91
Léon (The Professional) 1994,  R)
92
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
A MUST SEE.
93
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
A beautiful love story.
This will be a CLASSIC
94
The Five Heartbeats 1991,  R)
The Five Heartbeats
This is a MUST SEE...
You will laugh and cry with the Heartbeats.
95
Beloved 1998,  R)
96
Out of Africa 1985,  PG)
97
Silkwood 1983,  R)
98
Hustle & Flow 2004,  R)
99
The Sweetest Thing 2002,  R)
The Sweetest Thing
The scene of them singing the Aerosmith song is wild.
100
The Big Chill 1983,  R)
101
The Stepford Wives 2004,  PG-13)
102
On Golden Pond 1981,  PG)
103
City of Angels 1998,  PG-13)
City of Angels
Now that's love...
104
You've Got Mail 1998,  PG)
105
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
106
When Harry Met Sally 1989,  R)
107
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
I still watch this movie today.
I love old musicals...
108
The King and I 1956,  G)
109
The Sound of Music 1965,  G)
110
The Ten Commandments 1956,  G)
111
Thelma & Louise 1991,  R)
112
School Daze 1988,  R)
113
Raising Helen 2004,  PG-13)
Raising Helen
Sweet
114
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
115
My Cousin Vinny 1992,  R)
116
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
The Perfect Storm
Great Special Effects
117
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
An adventure.
118
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
I was surprised that I liked this movie.
119
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
120
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
121
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
122
Inventing the Abbotts 1997,  R)
123
Seven Minutes in Heaven 1986,  PG-13)
124
Secondhand Lions 2003,  PG)
Secondhand Lions
A treasure.
125
Pay It Forward 2000,  PG-13)
Pay It Forward
Beautiful...
126
Gigli 2003,  R)
Gigli
Hey I liked the movie...What can I say?
127
Jersey Girl 2004,  PG-13)
128
Enough 2002,  PG-13)
Enough
This is one of Jennifer's best performances.
129
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
130
Lady Sings the Blues 1972,  R)
131
Bad Boys 1995,  R)
132
Bad Boys II 2003,  R)
133
Enemy of the State 1998,  R)
134
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
135
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
136
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
My sister made me watch this and I must say I enjoyed it.
137
Jungle Fever 1991,  R)
138
Practical Magic 1998,  PG-13)
139
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
One of the best and one of my all time favorites
140
Casualties of War 1989,  R)
141
Coach Carter 2005,  PG-13)
142
Soul Food 1997,  R)
143
Cujo 1983,  R)
144
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
145
An Unfinished Life 2005,  PG-13)
An Unfinished Life
I was surprised as to how much I like this movie.
146
Eye For An Eye 1995,  R)
147
Crash 2005,  R)
Crash
A MUST SEE and A MUST HAVE for your movie collection
148
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
Great movie...

And the line everyone remembers from this movie is "Squeal like a pig."
149
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
150
Not Without My Daughter 1990,  PG-13)
151
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
152
Dominick and Eugene 1988,  PG-13)
Dominick and Eugene
I love tihis movie.
I wish people would stop calling people with disabilites "retarded".
153
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
154
Ladder 49 2004,  PG-13)
155
Summer of Sam 1999,  R)
156
Woman Thou Art Loosed 2004,  R)
157
Extremities 1986,  R)
158
The Burning Bed 1985,  Unrated)
159
The Last of the Mohicans 1992,  R)
160
What's Cooking? 2000,  PG-13)
What's Cooking?
I enjoyed this...
161
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
Rabbit-Proof Fence
This is one "powerful" movie
162
Little Darlings 1980,  R)
Little Darlings
This is one of my all time favorite movies.
163
Just the Way You Are 1984,  PG)
164
Off the Map 2003,  PG-13)
Off the Map
I loved this movie.
165
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
A touching story.
I loved it

Comments (3)


Post a comment

Recent Comments

  1. mehdired52
    mehdired52 posted 4 years ago

    hi to all

  2. mehdired52
    mehdired52 posted 4 years ago

    hi to all

  3. alishalozaine
    alishalozaine posted 3 years ago

    hola