My Favorite Movies
| easyoars's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 2 |
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997, PG-13) |
|
| 3 |
Gandhi 1982, PG) |
|
| 4 |
Scarface 1983, R) |
|
| 5 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 6 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 7 |
Blood Diamond 2006, R) |
|
| 8 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 9 |
Road to Perdition 2002, R) |
|
| 10 |
Philadelphia 1993, PG-13) |
|
| 11 |
Shrek 2001, PG) |
|
| 12 |
Shrek 2 2004, PG) |
|
| 13 |
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999, R) |
|
| 14 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 15 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 17 |
The Pianist 2002, R) |
|
| 18 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 19 |
Nayakan (Hero) 2010, Unrated) |
|
| 20 |
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006, R) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 22 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 23 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 24 |
The Blind Side 2009, PG-13) |
|
| 25 |
Hotel Rwanda 2004, PG-13) |
|
| 26 |
Anbe Sivam 2003, Unrated) |
|
| 27 |
Nayagan 1987, Unrated) |
|
| 28 |
Good Will Hunting 1997, R) |
|
| 29 |
The Departed 2006, R) |





























