Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  earnishere's Rating My Rating
1
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
i don't like NFL but i love this film
2
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
two thumbs up
3
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
the first one is the most enjoyable
4
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
the second romantic movie i love
5
The Departed 2006,  R)
The Departed
really deserves oscars
6
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
love Jack Black
7
The Grudge 2 2006,  PG-13)
8
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
love Adam Sandler and dolphins
9
Click 2006,  PG-13)
Click
one of my favorite comedy movies
10
The Hot Chick 2002,  PG-13)
11
Night at the Museum 2006,  PG)
12
Black Hawk Down 2001,  R)
Black Hawk Down
full of stars
13
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
don't remember how the story goes but certainly like it
14
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
15
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
classic
16
Dawn of the Dead 2004,  R)
17
Land of the Dead 2005,  R)
18
The Messengers 2007,  PG-13)
19
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
i really enjoyed it
20
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
The Hills Have Eyes 2
full of guts and gores that's what i like
21
300 2007,  R)
300
cool scenes
22
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
love Jude Law
23
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
the best film of the century
24
Only You 1994,  PG)
Only You
my first favorite romantic movie
25
Chances Are 1989,  PG)
Chances Are
only one bad thing about it is the ending
26
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
13 Going on 30 (Suddenly 30)
one of few romantic movies i like
27
Mean Girls 2004,  PG-13)
28
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
what a lovely animation
29
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
a movie for family
30
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
32
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
little darker
33
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
too many special fx
34
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
darker than the last 4
35
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
i love hollywood version more than japanese
36
The Ring Two 2005,  PG-13)
The Ring Two
simple ending
37
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
crap but funny
38
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
crap but still funny
39
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
still crap but still funny
40
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
Scary Movie 4
i like this one better
41
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
hilarious

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments