My Favorite Movies
| earindis's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Alien 1979, R) |
|
| 3 |
Aliens 1986, R) |
|
| 4 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 5 |
The Third Man 1949, Unrated) |
|
| 6 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 7 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 8 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 9 |
Heat 1995, R) |
|
| 10 |
Close Encounters of the Third Kind 1977, PG) |
|
| 11 |
Atonement 2007, R) |
|
| 12 |
The Last of the Mohicans 1992, R) |
|
| 13 |
American Beauty 1999, R) |
|
| 14 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 15 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 16 |
Event Horizon 1997, R) |
|
| 17 |
The Shining 1980, R) |
|
| 18 |
Dances With Wolves 1990, PG-13) |
|
| 19 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 20 |
Magnolia 1999, R) |
|
| 21 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 22 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 23 |
The Bridge on the River Kwai 1957, PG) |
|
| 24 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 25 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 26 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |


























