My Favorite Movies


  eame32's Rating My Rating
1
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
i love this movie soo much
2
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
I love Clouds bike and sword!!
3
Serenity 2005,  PG-13)
4
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
This has got to be the best martial arts movie ever!
5
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
6
The Princess Bride 1987,  PG)
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
8
A Walk to Remember 2002,  PG)
9
The Guardian 2006,  PG-13)
The Guardian
This movie is sooo depressing.
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
13
X-Men 2000,  PG-13)
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I love Hugh Jackman!
15
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
16
Scoop 2006,  PG-13)
Scoop
Boo Yuah! Another Hugh Jackman movie!!
17
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Very cool! I love all James Bond movies, it doesn't matter who is acting the part!
18
Jurassic Park 1993,  PG-13)
19
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
20
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
21
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
23
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
24
Aeon Flux 2005,  PG-13)
25
Eragon 2006,  PG)
26
The One 2001,  PG-13)
The One
Jet Li is sooo awesome. I love his martial arts movies!
27
Underworld 2003,  R)
28
Underworld: Evolution 2006,  R)
29
Children of Dune ,  Unrated)
30
Dune 2002,  Unrated)
31
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
32
Stick It 2006,  PG)
33
Step Up 2006,  PG-13)
34
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
FUNNY!
35
The Longest Yard 2005,  PG-13)
36
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
37
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
Really FunnY!
38
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
39
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
40
She's the Man 2006,  PG-13)
41
King Kong 2005,  PG-13)
42
Hellboy 2004,  PG-13)
43
Take the Lead 2006,  PG-13)
44
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
45
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
46
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
47
Man of the Year 2006,  PG)
48
Batman Returns 1992,  PG-13)
49
Wedding Crashers 2005,  R)
50
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
51
She's All That 1999,  PG-13)
52
The Covenant 2006,  PG-13)
53
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
54
Cruel Intentions 1999,  R)
55
Spaceballs 1987,  PG)
56
Big Fish 2004,  PG-13)
57
Runaway Bride 1999,  PG)
58
The Legend of Zorro 2005,  PG)
59
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
60
Big Daddy 1999,  PG-13)
61
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
The movie was kinda cheesey but still cool!
62
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
63
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
64
Failure to Launch 2006,  PG-13)
65
Raise Your Voice 2004,  PG)
66
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
67
What a Girl Wants 2003,  PG)
68
Grease 1978,  PG)
69
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
70
Bring It On 2000,  PG-13)
71
The Hot Chick 2002,  PG-13)
72
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
73
Rent 2005,  PG-13)
74
In Her Shoes 2005,  PG-13)
75
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
76
Epic Movie 2007,  PG-13)
Epic Movie
Really dumb yet funny!
77
8 Mile 2002,  R)
78
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
79
The Notebook 2004,  PG-13)
80
Pretty Woman 1990,  R)
81
Mean Girls 2004,  PG-13)
82
50 First Dates 2004,  PG-13)
83
Hitch 2005,  PG-13)
84
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
85
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
86
School of Rock 2003,  PG-13)
87
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
88
Troy 2004,  R)
89
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
90
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
91
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments