My Favorite Movies


  e591199's Rating My Rating
1
Pan's Labyrinth 2006,  R)
2
Silent Hill 2006,  R)
3
Queen of the Damned 2002,  R)
4
Orphan 2009,  R)
Orphan
Orphan, Orphan, Orphan!
You will not be disappointed.
5
Sin City 2005,  R)
6
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
7
Grindhouse 2007,  R)
8
House of 1000 Corpses 2002,  R)
9
Halloween 1978,  R)
10
Saw 2004,  R)
11
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
12
The Shining 1980,  R)
13
Pumpkinhead 1988,  R)
14
Bride of Chucky 1998,  R)
15
Interview with the Vampire 1994,  R)
16
Tales from the Crypt: Demon Knight 1995,  R)
17
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
18
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
19
Candyman 1992,  R)
20
Night of the Living Dead 1968,  R)
21
Halloween II 1981,  R)
22
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
23
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
24
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
25
Halloween H2O 1998,  R)
26
Halloween - Resurrection 2002,  R)
27
Saw II 2005,  R)
28
Saw III 2006,  R)
29
Puppet Master 1989,  R)
30
Stephen King's Rose Red 2002,  PG-13)
31
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
32
Poltergeist 1982,  PG)
33
Child's Play 1988,  R)
34
The Devil's Rejects 2005,  R)
35
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
36
The Grudge 2004,  PG-13)
37
Carrie 1976,  R)
38
Stephen King's It 1990,  Unrated)
39
Pumpkinhead II: Blood Wings (Pumpkinhead 2: The Demon Returns) 1994,  R)
40
Split Second 1992,  R)
41
Constantine 2005,  R)
42
Legend 1986,  PG)
43
Resident Evil 2002,  R)
44
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
45
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
46
Heavy Metal 1981,  R)
47
Heavy Metal 2000 2000,  R)
48
Pulp Fiction 1994,  R)
49
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
50
Collateral 2004,  R)
51
Pacific Heights 1990,  R)
52
The Matrix 1999,  R)
53
The Matrix Reloaded 2003,  R)
54
The Matrix Revolutions 2003,  R)
55
The Animatrix 2003,  Unrated)
56
Underworld 2003,  R)
57
Underworld: Evolution 2006,  R)
58
Aeon Flux 2005,  PG-13)
59
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
60
The Crow 1994,  R)
61
The Crow: City of Angels 1996,  R)
62
I, Robot 2004,  PG-13)
63
War of the Worlds 2005,  PG-13)
64
The War of the Worlds 1953,  G)
65
A Clockwork Orange 1971,  R)
66
Alien 1979,  R)
67
Aliens 1986,  R)
68
Alien3 1992,  R)
69
Alien Resurrection 1997,  R)
70
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
71
Predator 1987,  R)
72
Predator 2 1990,  R)
73
The Terminator 1984,  R)
74
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
75
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
76
RoboCop 1987,  R)
77
Robocop 2 1990,  R)
78
Robocop 3 1992,  PG-13)
79
The Silence of the Lambs 1991,  R)
80
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
81
El Mariachi 2001,  R)
82
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
83
The Butterfly Effect 2004,  R)
84
Blind Fury 1989,  R)
85
Mad Max 1979,  R)
86
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
87
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
88
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
89
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
90
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
91
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
92
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
93
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
94
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
95
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
96
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
97
Willow 1988,  PG)
98
The Salton Sea 2002,  R)
99
The Punisher 1989,  R)
100
Full Metal Jacket 1987,  R)
101
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
102
The Dark Knight 2008,  PG-13)
103
Hancock 2008,  PG-13)
104
I Am Legend 2007,  PG-13)
105
Vertigo 1958,  PG)
106
Serenity 2005,  PG-13)
107
Fight Club 1999,  R)
108
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
109
Iron Man 2008,  PG-13)
110
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
111
Urban Legend 1998,  R)
112
Kingdom of Heaven 2005,  R)
113
Total Recall 1990,  R)
114
National Treasure 2004,  PG)
115
300 2007,  R)
116
Unbreakable 2000,  PG-13)
117
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
118
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
119
The Patriot 2000,  R)
120
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
121
Die Another Day 2002,  PG-13)
122
Dogma 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments