My Favorite Movies
All time Favourites!
| dylen81's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
It's a Wonderful Life 1946, G) |
|
| 2 |
Raging Bull 1980, R) |
|
| 3 |
North by Northwest 1959, Unrated) |
|
| 4 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 5 |
Jaws 1975, PG)
One of my favourite movies of all time! Admittedly the shark doesn't look great, but take the shark away completely and you still have a great movie. Dreyfuss is amazingly charismatic and funny, Scheider is great as Brody and Shaw is mesmorising 'Black eyes, like a dolls eyes'. A truly great movie and don't let anyone tell you different. |
|
| 6 |
Withnail and I 1987, R) |
|
| 7 |
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975, R) |
|
| 8 |
Rear Window 1954, PG) |
|
| 9 |
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960, Unrated) |
|
| 10 |
Chinatown 1974, R) |










