My Favorite Movies


  1. DwightWard
  2. Dwight

action horror

  DwightWard's Rating My Rating
1
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Being a fan of director James Cameron, i was extremely disappointed when he stopped directing features, after helming the masterpiece "Titanic". Now more then ten years on, he has returned to the industry with what can only be describe as a sensational comeback. Avatar does what countless Hollywood blockbusters have tried and failed to do, it picks you up and carries you on a three hour ride, never once letting go. The story mixes action with drama, showing an indigenous culture, like that of our own American Indians, and portraying the battle to protect that which is pure from the technologically advanced humans. There are parts in the story that hinted on slow or repetitive, but where the script drops a notch the directing picks up. The graphics are unmatched by any film I've seen, and I've seen them all. The explosiveness seen through 3d brings you into the world of Pandora and it's abundant wildlife.

Sam Worthington proves to be an extremely talented actor and i hope to view many more roles with him in the future. Sigourney Weaver who I've missed since the Ali1en series, embodies her character and turns her fully dimensional. The supporting actors and voice actors, all do impressively in their individual roles and cause the film to become even more real.

The film in plain English is amazing and i couldn't imagine a more enjoyable way to spend the evening. James Cameron is back and I'm eternally grateful to god for making him. And when at last the three hours faded away and the credits rolled in I slowly came down from the high which is Avatar.
2
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
I love the comic more than any comic or book I have ever read. For the last 30 years a small number of producers have wanted to make this film, but everyone else said "it was impossible and unfilmable." But its finally been done by none other then Zach Snyder, the genius behind 300.

So let me start by saying, it is the most stunningly beautiful film you will ever see. The cinematography alone is beyond anything previously made. As for the movie, it pays perfect homage to the graphic novel, taking the material and changing it just enough to work with film. Looking at the source however, I'm truly surprised it came out so good and am certain it will offend quite a number of people for its gore and content.

I watched it in Imax on the night of it's release, 12:00 in the morning and walked out of the cinema 3 hours later breathing the night's air and wishing it wasn't over. This is not a movie for idiots, superhero fan's, or people looking for a simple plot. This is a move for someone looking for a rich and deep portrayal of humans, with an added dose of violence to appease your dark side. And for what it is no one could have done better. Also I agree with Zach, I hope Alan Moore will one day watch it, he'll realize it does justice to his comic....

So in closing I urge you to watch the Watchmen, you will not be disappointed.
3
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
Twelve Monkeys (12 Monkeys)
I never cry at movies! but i did with this one, not just because it's sad, but because it's a masterpiece, a film that only comes along once a decade, a movie that pulls you along. And sweeps you off your feet!
4
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino did it, he made a film that's not just original in every aspect, but one that is amazing as well, with the best scripted dialogue ever heard. It does not disappoint!!!
5
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I saw this movie first when i was 12 then twice more, let me say, it fucking changed my life, brilliant, beautiful, and beyond!!!!!
6
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Holy shit, how this ever got such a low rating as 7 on imdb i'll never know. Who the fuck could hate this? Not just a beautiful romance but a beautiful movie, it deserves to be the highest grossing film of all times. I'll watch it again and again and never get bored. With great directing, acting, cinematography, and music score, you will love this movie!
7
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
This is the story of boy meets girl, but it is not a love story that will unfurl. Instead a story about loves reactions, caused by two peoples juvenile actions


A little rhyme I wrote in honor of this years funniest and most delightful film. In January 2009 I was able to attend the Sundance Film Festival where I viewed a number of superb movies but none so genius as this one. Unable to buy or book any tickets for the original showings I sadly set my thoughts on other films, till the last day. I had changed plans and went to the ticket office to exchange one movie ticket for another. It was then that I discovered they planned to screen another showing of 500 Days of Summer, due to such immense popularity. Immediately getting a ticket I found myself in the theater a few hours after awaiting with batted breath. I looked around me and watched as Joseph Gorden Levitt took a seat in the row behind, smiling and shaking hands with a number of fans. Although I too was a great fan I couldn't bring myself to go over there, instead I stayed in my seat and the movie was started.


An hour and a half later, I was standing up and applauding for all I was worth. In fact the whole cinema was, with every single audience member whistling, clapping and laughing at the brilliance of it all. Then Joseph Gorden Levitt, (the only cast member of the film who showed) got up on stage and started answering questions. Bubbling with enthusiasm he jumped around, laughing and yelling and keeping the lot of us entertained. He answered the straight questions with straight answers and the silly questions with straight out of hell silly answers. And at the end ran up and down the stage filming us all with a camcorder, saying he'd remember the day forever, I sure do.


Then he went back to his seat and as everyone exited the cinema I swallowed my pride, walked up and shook his hand saying, "Amazing performance, you're an inspiration." Then it was over, I found myself being shuffled with the crowd out of the theater and into the cold outside. But even though I was in a sweatshirt, I couldn't feel a thing, being instead caught up in the entertainment and thoughts of a vibrant funny film.


A film that scores high in all the boxes and one I will certainly see again.
8
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
I'm appalled by the numerous attacks this film has garnered by both critics and more importantly film idiots. Due to these biased and unimaginative comments, i went into the film with a sense of separation, and left it feeling fully immersed. As a fan of all Peter Jackson's pictures including but not limited to: "Bad Taste, Meet the Feebles, and Braindead." I was hardly surprised at the level of artistic taste this movie carried. But what is a movie without a good script, and that is where i believe it shines.

The story begins simply, a child reminiscing about her past and what it means to her. From there she carries on her life only to be snatched away and murdered by a reclusive psychopath. Within the first twenty minutes of this film, the emotions garnered in the audience are enough to satisfy most features. However in a movie of this capacity it is perfectly reasonable in expecting to be pulled on a roller coaster of emotions. I won't go into detail about the later portion of this film, except for saying it had me gripping the seat, wildly cheering for the protagonists.

What a wonderful idea to mix so many elements in the story, a dose of thriller here, one of supernatural there, and adding my personal favorite, a real bastard to hate.

I never read the book and begin to wonder if the bad comments weren't written by the illiterate fan's of Alice Sebold's novel. I say illiterate for lack of a better word and in no way am I disrespecting the aforementioned writer. I'm simply unsure where they went to school, because this movie seems to attract the hate of idiots. Even me, a seventeen year old, knows the difference between where and were. But alas i don't want to take up the page with my verbal abuse. So I'll spend just a little more time giving credit where it is due.

To Saoirse Ronan, my sincere congratulations in pulling off such an extraordinary performance. My only hope is to see you more often in upcoming films.

Mark Wahlberg who many say can't act, proves them wrong in his role as a father torn by grief and anger.

But perhaps my greatest nod should go to Stanley Tucci, who whether through accident or design, embodies a truly evil man. Someone who gave up bitterness for his wrongdoings long ago, and in turn entered a new stage of rotten. In a film such as this, it is crucial for the antagonist to be an actor of considerable prowess, and i believe we have such a character in Mr Tucci.

And of course a round of applause to the other amazing actors that bring this film to fruition, without you it would've been an empty spectacle.

Peter Jackson, please continue wowing us with your vibe and creativity. Proving that dreams can come true, even if they are started as an eight year old boy.

Once more for any late comers, I despise the rude comments on this title, I enjoyed it deeply even plan to view it again, and finally would love to see it's ratings improved.

Thank you very much, and wishing you all a long and happy life.....
9
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
Disturbing in the best way possible, does justice to the comic. I LOVED IT!!!!
10
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
amazing! movie magic
11
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
extremly good
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
My all time favorite stop motion film. From the mind of a genious (Tim Burton) and Henry Selick, comes a nightmare of a comedy.
13
American Pie 1999,  R)
American Pie
the best comedy ever made
14
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
amazingly evan better then shuan of the dead. the best
15
28 Days Later 2002,  R)
28 Days Later
the best zombie movie ive ever seen
16
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
the coolest british film besides snatch
17
Grease 1978,  PG)
Grease
the best musical ever. timeless
18
Jaws 1975,  PG)
Jaws
You'll never swim again.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments