My Favorite Movies


  dwdirector's Rating My Rating
1
1408 2007,  PG-13)
2
Accepted 2006,  PG-13)
3
Airplane! 1980,  PG)
4
American Pie 2 2001,  R)
5
American Wedding 2003,  R)
6
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
7
BASEketball 1998,  R)
8
Basket Case 1982,  R)
9
Being John Malkovich 1999,  R)
10
Big Fish 2004,  PG-13)
11
The Big Lebowski 1998,  R)
12
Big Nothing 2006,  R)
13
The Blues Brothers 1980,  R)
14
Blue Velvet 1986,  R)
15
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
16
Bowling for Columbine 2002,  R)
17
The Breakfast Club 1985,  R)
18
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
19
Broken Flowers 2005,  R)
20
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
21
Chicken Run 2000,  G)
22
Clerks 1994,  R)
23
Clerks II 2006,  R)
24
A Clockwork Orange 1971,  R)
25
The Commitments 1991,  R)
26
Control 2007,  R)
27
The Cottage 2008,  R)
28
The Short Films of David Lynch 2002,  Unrated)
The Short Films of David Lynch
If you love surrealist short films and like getting scared then this is the DVD for you. It'll give you nightmares...
29
28 Days Later 2002,  R)
30
Death at a Funeral 2007,  R)
31
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
32
Death Proof 2007,  R)
33
Dirty Sanchez: The Movie 2007,  R)
34
Dogma 1999,  R)
35
Donnie Darko 2001,  R)
36
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
37
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
38
Ed Wood 1994,  R)
39
Empire Records 1995,  PG-13)
40
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
Favourite film...ever!
41
This Is England 2006,  Unrated)
42
Eurotrip 2004,  R)
43
Road Trip 2000,  R)
44
The Evil Dead 1981,  R)
45
Evil Dead 2 1987,  R)
46
Army of Darkness 1993,  R)
47
Fahrenheit 9/11 2004,  R)
48
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
49
Forrest Gump 1994,  PG-13)
50
The Goonies 1985,  PG)
51
Grease 1978,  PG)
52
The Green Mile 1999,  R)
53
Groundhog Day 1993,  PG)
54
Guest House Paradiso 1999,  R)
55
Haggard 2002,  R)
56
Hard Candy 2005,  R)
57
Home Alone 1990,  PG)
58
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
59
Hot Fuzz 2006,  R)
60
The Incredibles 2004,  PG)
61
Inland Empire 2006,  R)
62
I Want Candy 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments