My Favorite Movies


  dwd1947's Rating My Rating
1
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
2
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
3
Vegas Vacation 1997,  PG)
4
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
5
Uncle Buck 1989,  PG)
6
The Blues Brothers 1980,  R)
7
Stripes 1981,  R)
8
The Great Outdoors 1988,  PG)
9
Cool Runnings 1993,  PG)
10
Summer Rental 1985,  PG)
11
Canadian Bacon 1994,  R)
12
Wagons East! 1994,  PG-13)
13
Only the Lonely 1991,  PG-13)
14
Armed and Dangerous 1986,  PG-13)
15
Volunteers 1985,  R)
16
Brewster's Millions 1985,  PG)
17
Splash 1984,  PG)
18
Delirious 1991,  PG)
19
Who's Harry Crumb? 1989,  PG-13)
20
Saving Private Ryan 1998,  R)
21
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
22
Everytime We Say Goodbye 1986,  PG-13)
23
Cast Away 2000,  PG-13)
24
You've Got Mail 1998,  PG)
25
Big 1988,  PG)
26
A League of Their Own 1992,  PG)
27
The Green Mile 1999,  R)
28
Turner and Hooch 1989,  PG)
29
The Man with One Red Shoe 1985,  PG)
30
Joe Versus the Volcano 1990,  PG)
31
Philadelphia 1993,  PG-13)
32
Punchline 1988,  R)
33
The Terminal 2004,  PG-13)
34
Forrest Gump 1994,  PG-13)
35
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
36
Apollo 13 1995,  PG)
37
Bachelor Party 1984,  R)
38
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
39
Nothing in Common 1986,  PG)
40
Sudden Impact 1983,  R)
41
Unforgiven 1992,  R)
42
Heartbreak Ridge 1986,  R)
43
Space Cowboys 2000,  PG-13)
44
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
45
Play Misty for Me 1971,  R)
46
Firefox 1982,  PG)
47
The Eiger Sanction 1975,  R)
48
The Gauntlet 1977,  R)
49
Tightrope 1984,  R)
50
Where Eagles Dare 1969,  PG)
51
Any Which Way You Can 1980,  PG)
52
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
53
Magnum Force 1973,  R)
54
Escape from Alcatraz 1979,  PG)
55
Coogan's Bluff 1968,  R)
56
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Piů) 1965,  R)
57
Kelly's Heroes 1970,  PG)
58
Hang 'em High 1968,  PG-13)
59
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
60
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
61
The Enforcer 1976,  R)
62
The Dead Pool 1988,  R)
63
Benny & Joon 1993,  PG)
64
The Ninth Gate 1999,  R)
65
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
66
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
67
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
68
Sleepy Hollow 1999,  R)
69
Ed Wood 1994,  R)
70
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
71
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
72
Chocolat 2000,  PG-13)
73
Frantic 1988,  R)
74
K-19: The Widowmaker 2002,  PG-13)
75
The Frisco Kid 1979,  PG)
76
Witness 1985,  R)
77
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
78
Regarding Henry 1991,  PG-13)
79
The Mosquito Coast 1986,  PG)
80
Clear and Present Danger 1994,  PG-13)
81
Patriot Games 1992,  R)
82
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
83
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
84
Working Girl 1988,  R)
85
Air Force One 1997,  R)
86
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
87
The Fugitive 1993,  PG-13)
88
Blade Runner 1982,  R)
89
Jaws 1975,  PG)
90
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
91
The Big Chill 1983,  R)
92
The World According to Garp 1982,  R)
93
The Third Man 1949,  Unrated)
94
Big Jake 1971,  PG-13)
95
The Alamo 1960,  Unrated)
96
The Comancheros 1961,  Unrated)
97
McLintock! 1963,  Unrated)
98
Fort Apache 1948,  Unrated)
99
The Wings of Eagles 1957,  Unrated)
100
Hondo 1953,  Unrated)
101
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
102
Donovan's Reef 1963,  Unrated)
103
Hatari! 1962,  G)
104
True Grit 1969,  G)
105
Rio Bravo 1959,  Unrated)
106
She Wore a Yellow Ribbon 1949,  Unrated)
107
The Sons of Katie Elder 1965,  PG)
108
Sands of Iwo Jima 1949,  Unrated)
109
Chisum 1970,  G)
110
The Undefeated 1969,  G)
111
The Quiet Man 1952,  Unrated)
112
Island In The Sky 1953,  Unrated)
113
The Searchers 1956,  Unrated)
114
In Harm's Way 1965,  Unrated)
115
The Horse Soldiers 1959,  Unrated)
116
North to Alaska 1960,  Unrated)
117
Stagecoach 1939,  Unrated)
118
The Fighting Seabees 1944,  Unrated)
119
McQ 1974,  PG)
120
Brannigan 1975,  R)
121
Cahill U.S. Marshal 1973,  PG)
122
Flying Leathernecks 1951,  Unrated)
123
Rio Lobo 1970,  G)
124
1941 1979,  PG)
125
Tobacco Road 1941,  Unrated)
126
King Kong 1933,  Unrated)
127
King Kong 2005,  PG-13)
128
Enter the Dragon 1973,  R)
129
Jing wu men (Fist of Fury) (The Chinese Connection) 1972,  R)
130
Tang shan da xiong (Fists of Fury) (The Big Boss) 1971,  R)
131
Full Metal Jacket 1987,  R)
132
Game of Death 1978,  R)
133
Return of the Dragon (The Way of the Dragon) 1973,  R)
134
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
135
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
136
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
137
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
138
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
139
Star Trek Generations 1994,  PG)
140
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
141
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
142
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
143
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
144
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
145
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
146
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
147
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
148
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
149
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
150
Three Amigos! 1986,  PG)
151
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
152
My Blue Heaven 1990,  PG-13)
153
Roxanne 1987,  PG)
154
All of Me 1984,  PG)
155
The Lonely Guy 1983,  R)
156
The Man with Two Brains 1983,  R)
157
Housesitter 1992,  PG)
158
The Pink Panther 2006,  PG)
159
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
160
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
161
The Jerk 1979,  R)
162
L.A. Story 1991,  PG-13)
163
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
164
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
165
Medicine Man 1992,  PG-13)
166
Dr. No 1962,  PG)
167
From Russia With Love 1963,  PG)
168
You Only Live Twice 1967,  PG)
169
The Hunt for Red October 1990,  PG)
170
Robin and Marian 1976,  PG)
171
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
172
Outland 1981,  R)
173
Highlander 1986,  R)
174
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
175
The Longest Day 1962,  G)
176
The Rock 1996,  R)
177
Never Say Never Again 1983,  PG)
178
Thunderball 1965,  PG)
179
Finding Forrester 2000,  PG-13)
180
A Bridge Too Far 1977,  R)
181
Goldfinger 1964,  PG)
182
Darby O'Gill and the Little People 1959,  G)
183
The Man Who Would Be King 1975,  PG)
184
The Presidio 1988,  R)
185
Dragonheart 1986,  PG-13)
186
The Untouchables 1987,  R)
187
Pinocchio 1940,  G)
188
Peter Pan 1953,  G)
189
Lady and the Tramp 1955,  G)
190
Snow White 1996,  G)
191
Cinderella 1950,  G)
192
101 Dalmatians 1961,  G)
193
Duck Soup 1933,  Unrated)
194
The Cocoanuts 1929,  Unrated)
195
Room Service 1938,  Unrated)
196
A Night at the Opera 1935,  Unrated)
197
Horse Feathers 1932,  Unrated)
198
A Day at the Races 1937,  Unrated)
199
Animal Crackers 1930,  G)
200
Monkey Business 1931,  Unrated)
201
At the Circus 1939,  Unrated)
202
A Night in Casablanca 1946,  Unrated)
203
Hercules 1959,  G)
204
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
205
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
206
Hercules Unchained 1959,  G)
207
Rear Window 1954,  PG)
208
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
209
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
210
Suspicion 1941,  Unrated)
211
The Trouble With Harry 1955,  PG)
212
Strangers on a Train 1951,  PG)
213
Psycho 1960,  R)
214
Rope 1948,  PG)
215
The 39 Steps 1935,  PG)
216
Saboteur 1942,  PG)
217
The Naked Spur 1953,  Unrated)
218
The Spirit of St. Louis 1957,  PG)
219
Winchester '73 1950,  Unrated)
220
Shenandoah 1965,  Unrated)
221
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
222
Harvey 1950,  Unrated)
223
Mr. Hobbs Takes a Vacation 1962,  G)
224
The Glenn Miller Story 1954,  G)
225
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
226
Bell, Book and Candle 1958,  Unrated)
227
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
228
The Man From Laramie 1955,  Unrated)
229
Anatomy of a Murder 1959,  G)
230
Destry Rides Again 1939,  Unrated)
231
The Rare Breed 1966,  Unrated)
232
Bend Of The River 1952,  Unrated)
233
Vertigo 1958,  PG)
234
The Stratton Story 1949,  Unrated)
235
It's a Wonderful Life 1946,  G)
236
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
237
The Shootist 1976,  PG)
238
Patton 1970,  PG)
239
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
240
2010: The Year We Make Contact 1984,  PG)
241
Blue Thunder 1983,  R)
242
The Blue Max 1966,  PG)
243
Airplane! 1980,  PG)
244
Airplane 2 - The Sequel 1982,  PG)
245
Airport 1970,  G)
246
Airport 1975 1974,  PG)
247
Airport '77 1976,  PG)
248
The Concorde... Airport '79 1979,  PG)
249
Moonraker 1979,  PG)
250
The Cannonball Run 1981,  PG)
251
Live and Let Die 1973,  PG)
252
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
253
For Your Eyes Only 1981,  PG)
254
Octopussy 1983,  PG)
255
A View to a Kill 1985,  PG)
256
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
257
The Sea Wolves 1981,  PG)
258
Snows of Kilimanjaro ,  Unrated)
259
Moby Dick 1956,  Unrated)
260
The Yearling 1946,  G)
261
On the Beach 1959,  Unrated)
262
Other People's Money 1991,  R)
263
The Man in the Gray Flannel Suit 1956,  Unrated)
264
The Boys from Brazil 1978,  R)
265
Pork Chop Hill 1959,  Unrated)
266
Old Gringo 1989,  R)
267
MacArthur 1977,  PG)
268
The Big Country 1958,  Unrated)
269
The Omen 1976,  R)
270
Marooned 1969,  G)
271
Roman Holiday 1953,  Unrated)
272
MacKenna's Gold 1968,  PG)
273
Captain Horatio Hornblower R.N. 1951,  Unrated)
274
Twelve O'Clock High 1949,  Unrated)
275
Spellbound 1945,  Unrated)
276
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
277
The Guns of Navarone 1961,  Unrated)
278
How the West Was Won 1962,  G)
279
Matrimonio all'Italiana (Marriage Italian Style) 1964,  Unrated)
280
The Pride and the Passion 1957,  Unrated)
281
El Cid 2008,  Unrated)
282
Houseboat 1958,  Unrated)
283
Man of La Mancha 1972,  PG)
284
La Ciociara (Two Women) (The Woman from Ciociara) 1960,  Unrated)
285
Yesterday, Today and Tomorrow (Ieri, oggi, domani) 1963,  Unrated)
286
The Cassandra Crossing 1976,  R)
287
Boy on a Dolphin 1957,  Unrated)
288
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
289
Sunflower (I girasoli) 1970,  Unrated)
290
Miracolo a Milano (Miracle in Milan) 1951,  Unrated)
291
Teresa Venerdi 1941,  Unrated)
292
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
293
After the Fox (Caccia alla volpe) 1966,  Unrated)
294
Umberto D. 1952,  Unrated)
295
Max My Love (Max Mon Amour) 1996,  R)
296
I Clowns (The Clowns) 1970,  G)
297
Roma (Fellini's Roma) 1972,  R)
298
8 1/2 1963,  Unrated)
299
Fellini - I'm a Born Liar 2003,  R)
300
La Strada (The Road) 1954,  PG)
301
Amarcord 2009,  R)
302
Orchestra Rehearsal (Prova d'orchestra) 1979,  R)
303
City of Women (La cittŕ delle donne) 1980,  R)
304
Lo sceicco bianco (The White Sheik) 1952,  Unrated)
305
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
306
Ginger e Fred (Ginger and Fred) 1986,  PG-13)
307
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
308
I Vitelloni 1953,  Unrated)
309
Intervista 1987,  Unrated)
310
La Voce della luna (The Voice of the Moon) 1989,  Unrated)
311
The Nine Lives of Fritz the Cat 1974,  R)
312
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
313
The Rose Tattoo 1955,  Unrated)
314
Roma, cittŕ aperta (Open City) 1945,  Unrated)
315
Mamma Roma 1962,  Unrated)
316
Easy Money 1983,  R)
317
Ladybugs 1992,  PG-13)
318
Caddyshack 1980,  R)
319
Rover Dangerfield 1991,  G)
320
Back to School 1986,  PG-13)
321
Cool Hand Luke 1967,  PG)
322
The Verdict 1982,  R)
323
The Hustler 1961,  Unrated)
324
The Color of Money 1986,  R)
325
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
326
Exodus 1960,  Unrated)
327
Nobody's Fool 1994,  R)
328
The Towering Inferno 1974,  PG)
329
Fat Man and Little Boy 1989,  PG-13)
330
Hombre 1967,  Unrated)
331
Hud 1963,  Unrated)
332
Slap Shot 1980,  R)
333
Fort Apache, the Bronx 1981,  R)
334
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
335
The Long, Hot Summer 1958,  Unrated)
336
Sweet Bird of Youth 1962,  R)
337
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
338
The Sting 1973,  PG)
339
Harper (The Moving Target) 1966,  Unrated)
340
Fritz the Cat 1972,  Unrated)
341
Fritz Lang - Circle of Destiny 1998,  Unrated)
342
Fritz Lang's Metropolis and the Wizard of Oz ,  Unrated)
343
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
344
Cat People 1942,  R)
345
Fail-Safe 1963,  Unrated)
346
Ziegfeld Follies 1946,  Unrated)
347
After the Thin Man 1936,  Unrated)
348
The Thin Man 1934,  Unrated)
349
My Man Godfrey 1936,  Unrated)
350
Life with Father 1947,  Unrated)
351
Song of the Thin Man 1947,  Unrated)
352
The Thin Man Goes Home 1944,  Unrated)
353
Another Thin Man (Return of the Thin Man) 1939,  Unrated)
354
Mister Roberts 1955,  Unrated)
355
On Golden Pond 1981,  PG)
356
The Trail of the Lonesome Pine 1936,  Unrated)
357
The Boston Strangler 1968,  R)
358
Midway 1976,  PG)
359
The Grapes of Wrath 1940,  Unrated)
360
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
361
Warlock 1959,  Unrated)
362
My Darling Clementine 1946,  G)
363
Jezebel 1938,  Unrated)
364
The Wrong Man 1956,  Unrated)
365
Drums Along the Mohawk 1939,  Unrated)
366
The Ox-Bow Incident 1943,  Unrated)
367
My Name Is Nobody (Il mio nome č Nessuno) 1974,  PG)
368
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
369
Battle of the Bulge 1966,  Unrated)
370
The Tin Star 1957,  Unrated)
371
Flap 1970,  G)
372
Requiem for a Heavyweight 1962,  Unrated)
373
Lust for Life 1956,  Unrated)
374
Viva Zapata! ,  Unrated)
375
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
376
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
377
Avalon 1990,  PG)
378
Lion of the Desert (Omar Mukhtar) 1981,  PG)
379
Barabba (Barabbas) 1962,  Unrated)
380
Children of Sanchez 2005,  R)
381
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
382
Titan A.E. 2000,  PG)
383
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
384
Firestarter 1984,  R)
385
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
386
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
387
50 First Dates 2004,  PG-13)
388
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
389
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
390
Home Alone 1990,  PG)
391
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
392
Stand by Me 1986,  R)
393
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
394
The Toy 1982,  PG)
395
Jo Jo Dancer, Your Life is Calling 1986,  R)
396
Superman III 1983,  PG)
397
Moving 1988,  R)
398
Greased Lightning 1977,  PG)
399
Blue Collar 1978,  R)
400
Silver Streak 1976,  PG)
401
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
402
Stir Crazy 1980,  R)
403
Another You 1991,  R)
404
Critical Condition 1986,  R)
405
Bustin' Loose 1981,  R)
406
Car Wash 1976,  PG)
407
Harlem Nights 1989,  R)
408
Doctor Dolittle 1967,  G)
409
The Sand Pebbles 1966,  PG-13)
410
Damien: Omen II 1978,  R)
411
Coup de torchon (Clean Slate) 1981,  Unrated)
412
The Golden Child 1986,  PG-13)
413
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
414
Beverly Hills Cop III 1994,  R)
415
Holy Man 1998,  PG)
416
Best Defense 1984,  R)
417
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
418
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
419
Nutty Professor II - The Klumps 2000,  PG-13)
420
Trading Places 1983,  R)
421
Blazing Saddles 1974,  R)
422
History of the World -- Part I 1981,  R)
423
The Godfather 1972,  R)
424
The Godfather, Part II 1974,  R)
425
The Godfather, Part III 1990,  R)
426
Quick Change 1990,  R)
427
Groundhog Day 1993,  PG)
428
Meatballs 1979,  PG)
429
What About Bob? 1991,  PG)
430
Lost In Translation 2003,  R)
431
The Razor's Edge 1984,  PG-13)
432
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
433
Broken Flowers 2005,  R)
434
Ghostbusters 1984,  PG)
435
Ghostbusters 2 1989,  PG)
436
Alien 1979,  R)
437
Aliens 1986,  R)
438
Alien Resurrection 1997,  R)
439
Alien3 1992,  R)
440
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
441
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
442
Alien Nation 1988,  R)
443
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
444
Predator 1987,  R)
445
Predator 2 1990,  R)
446
The Day the Earth Stood Still 1951,  G)
447
The Day the Earth Caught Fire 1961,  Unrated)
448
From the Earth to the Moon 1958,  Unrated)
449
Journey to the Center of the Earth 1988,  PG)
450
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
451
20 Million Miles to Earth 1957,  Unrated)
452
The Man Who Fell to Earth 1976,  R)
453
This Island Earth 1955,  Unrated)
454
The Good Earth 1937,  Unrated)
455
Earth vs. the Flying Saucers 1956,  Unrated)
456
It! The Terror From Beyond Space 1958,  Unrated)
457
The Thing 1982,  R)
458
Them! 1954,  Unrated)
459
The Omen 2006,  R)
460
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
461
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
462
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
463
The Reivers 1969,  PG)
464
Papillon 1973,  PG)
465
The Getaway 1972,  R)
466
The Cincinnati Kid 1965,  Unrated)
467
Tom Horn 1980,  R)
468
The Thomas Crown Affair 1968,  R)
469
On Any Sunday Revisited 2000,  Unrated)
470
The Magnificent Seven 1960,  R)
471
Le Mans 1971,  G)
472
Nevada Smith 1966,  PG-13)
473
Junior Bonner 1972,  PG)
474
Baby the Rain Must Fall 1965,  Unrated)
475
Love with the Proper Stranger 1963,  Unrated)
476
Soldier in the Rain 1963,  Unrated)
477
Martial Law 1998,  R)
478
Bullitt 1968,  PG)
479
The Great Escape 1963,  Unrated)
480
The Blob 1958,  Unrated)
481
Dust to Glory 2004,  PG)
482
Supercross 2005,  PG-13)
483
Murphy's Romance 1985,  PG-13)
484
My Fellow Americans 1996,  PG-13)
485
Maverick 1994,  PG)
486
Tank 1984,  PG)
487
Sunset 1988,  R)
488
Support Your Local Sheriff 1969,  G)
489
Hour of the Gun 1967,  Unrated)
490
Support Your Local Gunfighter 1971,  G)
491
One Little Indian 1973,  G)
492
Grand Prix 1966,  Unrated)
493
Move Over Darling 1963,  Unrated)
494
Marlowe 1969,  PG)
495
Anus Magillicutty 2003,  Unrated)
496
The Big Red One 1980,  PG)
497
Gorky Park 1983,  R)
498
The Delta Force 1986,  R)
499
The Professionals 1966,  PG-13)
500
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
501
Point Blank 1967,  Unrated)
502
Prime Cut 1972,  R)
503
The Killers 1964,  Unrated)
504
Attack 1956,  Unrated)
505
Hell in the Pacific 1968,  G)
506
Emperor of the North Pole (Emperor of the North) 1973,  PG)
507
Cat Ballou 1965,  Unrated)
508
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
509
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
510
His Girl Friday 1940,  Unrated)
511
Suspicion (1941) ,  Unrated)
512
Father Goose 1964,  Unrated)
513
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
514
North by Northwest 1959,  Unrated)
515
Walk, Don't Run 1966,  Unrated)
516
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
517
French Kiss 1995,  PG-13)
518
City of Angels 1998,  PG-13)
519
When a Man Loves a Woman 1994,  R)
520
Innerspace 1987,  PG)
521
A Prelude to a Kiss 1992,  PG-13)
522
Addicted to Love 1997,  R)
523
Kate & Leopold 2001,  PG-13)
524
Courage Under Fire 1996,  R)
525
When Harry Met Sally 1989,  R)
526
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
527
WarGames (War Games) 1983,  PG)
528
Project X 1987,  PG)
529
Godzilla 1998,  PG-13)
530
The Producers 2005,  PG-13)
531
The Producers 1968,  PG)
532
The Freshman 1990,  PG)
533
Clambake 1967,  G)
534
Girl Happy 1965,  Unrated)
535
Follow That Dream 1961,  Unrated)
536
Flaming Star 1960,  PG)
537
King Creole 1958,  PG)
538
Blue Hawaii 1961,  PG)
539
Jailhouse Rock 1957,  Unrated)
540
Love Me Tender 1956,  Unrated)
541
G.I. Blues 1960,  PG)
542
Paradise, Hawaiian Style 1966,  G)
543
Girls! Girls! Girls! 1962,  PG)
544
Fun in Acapulco 1963,  PG)
545
Roustabout 1964,  PG)
546
Speedway 1968,  G)
547
Viva Las Vegas 1964,  PG)
548
Kid Galahad 1962,  Unrated)
549
Spinout 1966,  Unrated)
550
Kissin' Cousins 1964,  PG)
551
Wild in the Country 1961,  PG)
552
Easy Come, Easy Go 1967,  PG)
553
It Happened at the World's Fair 1963,  Unrated)
554
Double Trouble 1967,  G)
555
Send Me No Flowers 1964,  Unrated)
556
Man's Favorite Sport? 1963,  Unrated)
557
Come September 1961,  Unrated)
558
Lover Come Back 1961,  Unrated)
559
Pillow Talk 1959,  Unrated)
560
Giant 1956,  G)
561
Ice Station Zebra 1968,  G)
562
Seconds 1966,  R)
563
All That Heaven Allows 1955,  Unrated)
564
Battle Hymn 1956,  Unrated)
565
Hudson Hawk 1991,  R)
566
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
567
The Story of Us 1999,  R)
568
Unbreakable 2000,  PG-13)
569
Tears of the Sun 2003,  R)
570
Mercury Rising 1998,  R)
571
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
572
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
573
Over the Hedge 2006,  PG)
574
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
575
Armageddon 1998,  PG-13)
576
The Fifth Element 1997,  PG-13)
577
Pulp Fiction 1994,  R)
578
The Bonfire of the Vanities 1990,  R)
579
Hart's War 2002,  R)
580
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
581
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
582
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
583
Sin City 2005,  R)
584
Die Hard 1988,  R)
585
The Kid 2000,  PG)
586
Braveheart 1995,  R)
587
Conspiracy Theory 1997,  R)
588
Forever Young 1992,  PG)
589
Gallipoli 1981,  PG)
590
Mad Max 1979,  R)
591
Air America 1990,  R)
592
The Year of Living Dangerously 1982,  PG)
593
The Patriot 2000,  R)
594
We Were Soldiers 2002,  R)
595
The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother 1975,  PG)
596
The Woman in Red 1984,  PG-13)
597
Young Frankenstein 1974,  PG)
598
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
599
One, Two, Three 1961,  Unrated)
600
The Public Enemy (1931) ,  Unrated)
601
Yankee Doodle Dandy 1942,  G)
602
White Heat 1949,  Unrated)
603
The Public Enemy 1931,  Unrated)
604
What Price Glory 1952,  Unrated)
605
The Strawberry Blonde 1941,  Unrated)
606
Devil Dogs of the Air 1935,  Unrated)
607
Ragtime 1981,  PG)
608
Judgment at Nuremberg 1961,  Unrated)
609
Sorry, Wrong Number 1948,  Unrated)
610
Elmer Gantry 1960,  Unrated)
611
The Train 1965,  Unrated)
612
Gunfight at the O.K. Corral 1957,  Unrated)
613
Rocket Gibraltar 1988,  PG)
614
Vera Cruz 1954,  Unrated)
615
Run Silent, Run Deep 1958,  Unrated)
616
Seven Days in May 1964,  Unrated)
617
The Rainmaker 1956,  Unrated)
618
The Crimson Pirate 1952,  Unrated)
619
Valdez Is Coming 1971,  PG)
620
The Hallelujah Trail 1965,  Unrated)
621
Apache 1954,  Unrated)
622
Twilight's Last Gleaming 1977,  R)
623
Murder by Death 1976,  PG)
624
What's New Pussycat 1965,  Unrated)
625
Being There 1979,  PG)
626
The Pink Panther 1963,  Unrated)
627
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
628
A Shot in the Dark 1964,  PG)
629
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
630
The Party 1968,  PG)
631
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
632
The Mouse That Roared 1959,  Unrated)
633
There's a Girl in My Soup 1970,  R)
634
Trail of the Pink Panther 1982,  PG)
635
Casino Royale 1967,  G)
636
Lolita 1962,  Unrated)
637
The Desert Fox 1951,  Unrated)
638
Murder by Decree 1979,  PG)
639
Lord Jim 2001,  Unrated)
640
20,000 Leagues Under The Sea 1954,  G)
641
The Fall of the Roman Empire 1964,  Unrated)
642
Salem's Lot 1979,  PG)
643
Heaven Can Wait 1978,  PG)
644
Odd Man Out 1947,  Unrated)
645
The MacKintosh Man 1973,  PG)
646
The Prisoner of Zenda 1952,  Unrated)
647
Ivanhoe 1982,  Unrated)
648
King Ralph 1991,  PG)
649
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
650
Venus 2006,  R)
651
My Favorite Year 1982,  PG)
652
The Last Emperor 1987,  PG-13)
653
Caligula 1979,  R)
654
Joan of Arc 1999,  Unrated)
655
Little Big Man 1970,  PG)
656
Kramer vs. Kramer 1979,  PG)
657
Rain Man 1988,  R)
658
American Buffalo 1996,  R)
659
Straw Dogs 1971,  R)
660
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
661
Racing Stripes 2005,  PG)
662
All the President's Men 1976,  PG)
663
Hook 1991,  PG)
664
Tootsie 1982,  PG)
665
Marathon Man 1976,  R)
666
Wag the Dog 1997,  R)
667
The Graduate 1967,  PG)
668
Sphere 1998,  PG-13)
669
Hero (Accidental Hero) 1992,  PG-13)
670
Outbreak 1995,  R)
671
21 Hours at Munich 1976,  Unrated)
672
Streets of Laredo 1949,  Unrated)
673
The Devil's Brigade 1968,  Unrated)
674
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
675
The World of Suzie Wong 1960,  Unrated)
676
Picnic 1956,  PG)
677
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
678
The Bridges at Toko-Ri 1954,  Unrated)
679
Alvarez Kelly 1966,  Unrated)
680
Our Town 1940,  Unrated)
681
Love Is a Many Splendored Thing 1955,  Unrated)
682
Network 1976,  R)
683
Sabrina 1954,  Unrated)
684
The Wild Bunch 1969,  R)
685
Stalag 17 1953,  Unrated)
686
The Fountainhead 1949,  Unrated)
687
Mr. Deeds Goes to Town 1936,  Unrated)
688
Love in the Afternoon 1957,  G)
689
The Pride of the Yankees 1942,  Unrated)
690
Along Came Jones 1945,  Unrated)
691
The Plainsman 1937,  Unrated)
692
Distant Drums 1951,  Unrated)
693
The Court-Martial of Billy Mitchell 1955,  Unrated)
694
Meet John Doe 1941,  Unrated)
695
A Farewell to Arms 1932,  Unrated)
696
Meet John Doe ,  Unrated)
697
Friendly Persuasion 1956,  Unrated)
698
Sergeant York 1941,  Unrated)
699
The Westerner 1940,  Unrated)
700
The Hanging Tree 1959,  Unrated)
701
For Whom the Bell Tolls 1973,  Unrated)
702
High Noon 1952,  Unrated)
703
Breach 2006,  PG-13)
704
Of Mice and Men 1992,  PG-13)
705
Black Stallion ,  Unrated)
706
Return of the Black Stallion ,  Unrated)
707
Boys Town 1938,  Unrated)
708
Love Finds Andy Hardy 1938,  Unrated)
709
National Velvet 2000,  G)
710
Strike Up the Band 1940,  Unrated)
711
Babes in Arms 1939,  Unrated)
712
Captains Courageous 1937,  PG)
713
Pete's Dragon 1977,  G)
714
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World 1963,  G)
715
Andy Hardy Meets Debutante 1940,  Unrated)
716
A Midsummer Night's Dream 1935,  Unrated)
717
The Nutty Professor 1963,  Unrated)
718
The Errand Boy 1961,  Unrated)
719
The Bellboy 1960,  Unrated)
720
The Ladies Man 1961,  Unrated)
721
The Patsy 1964,  Unrated)
722
The Family Jewels 1965,  Unrated)
723
The Geisha Boy 1958,  Unrated)
724
The King of Comedy 1983,  PG)
725
Funny Bones 1995,  R)
726
The Stooge 1952,  Unrated)
727
The Delicate Delinquent 1956,  Unrated)
728
At War with the Army 1950,  G)
729
Who's Minding the Store? 1963,  Unrated)
730
The Caddy 1953,  Unrated)
731
Little Man Tate 1991,  PG)
732
Contact 1997,  PG)
733
Nell 1994,  PG-13)
734
Panic Room 2002,  R)
735
The Accused 1988,  R)
736
The Hotel New Hampshire 1984,  R)
737
Sommersby 1993,  PG-13)
738
The Little Girl Who Lives Down the Lane 1976,  PG)
739
Freaky Friday 1976,  G)
740
Bugsy Malone 1976,  G)
741
Flightplan 2005,  PG-13)
742
Kansas City Bomber 1972,  PG)
743
Anna and the King 1999,  PG-13)
744
Foxes 1980,  R)
745
Taxi Driver 1976,  R)
746
Mark Twain's Tom Sawyer ,  Unrated)
747
Napoleon and Samantha 1972,  G)
748
Candleshoe 1977,  G)
749
Carny 1980,  R)
750
The Silence of the Lambs 1991,  R)
751
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
752
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
753
Tales of Terror 1962,  Unrated)
754
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961,  Unrated)
755
The Abominable Dr. Phibes 1971,  PG-13)
756
The Masque of the Red Death 1989,  R)
757
The Raven 1963,  G)
758
The Invisible Man Returns 1940,  Unrated)
759
The Bat 1959,  PG)
760
House of Wax 1953,  Unrated)
761
The Tingler 1959,  Unrated)
762
House On Haunted Hill 1959,  PG)
763
Dr. Phibes Rises Again! 1972,  PG)
764
Nashville 1975,  R)
765
Gator 1976,  PG)
766
Sharky's Machine 1981,  R)
767
Mystery, Alaska 1999,  R)
768
The Best Little Whorehouse in Texas 1982,  R)
769
Local Hero 1983,  PG)
770
Best Friends 1982,  PG)
771
Cannonball Run II 1984,  PG)
772
Starting Over 1979,  R)
773
The Longest Yard 1974,  R)
774
Hooper 1978,  PG)
775
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
776
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
777
Smokey and the Bandit, Pt. 3 1983,  PG)
778
Gigot 1962,  Unrated)
779
A Hole in the Head 1959,  Unrated)
780
Rat Pack 1999,  Unrated)
781
Suddenly 1954,  Unrated)
782
High Society 2002,  G)
783
Anchors Aweigh 1945,  Unrated)
784
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
785
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
786
Von Ryan's Express 1965,  PG)
787
Robin and the Seven Hoods 1964,  Unrated)
788
Young at Heart 1954,  PG)
789
Pal Joey 1957,  Unrated)
790
Tony Rome 1967,  Unrated)
791
The Man with the Golden Arm 1955,  Unrated)
792
Never So Few 1959,  Unrated)
793
4 for Texas 1963,  Unrated)
794
Lady in Cement 1968,  PG)
795
The Devil at 4 O'clock 1961,  Unrated)
796
Take Me Out to the Ball Game 1949,  Unrated)
797
The First Deadly Sin 1980,  R)
798
Kings Go Forth 1958,  Unrated)
799
The Miracle of the Bells 1948,  Unrated)
800
The List of Adrian Messenger 1963,  Unrated)
801
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
802
The Detective 1968,  Unrated)
803
None But the Brave 1965,  Unrated)
804
Come Blow Your Horn 1963,  Unrated)
805
The Kissing Bandit 1948,  Unrated)
806
Higher and Higher 1944,  G)
807
On the Town 1949,  Unrated)
808
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
809
Sweet Charity 1969,  G)
810
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
811
Irma La Douce 1963,  Unrated)
812
Guarding Tess 1994,  PG-13)
813
The Yellow Rolls-Royce 1964,  Unrated)
814
Two Mules For Sister Sara 1970,  PG)
815
Conan the Barbarian 1982,  R)
816
Conan the Destroyer 1984,  PG)
817
Commando 1985,  R)
818
The Running Man 1987,  R)
819
The Terminator 1984,  R)
820
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
821
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
822
Total Recall 1990,  R)
823
End of Days 1999,  R)
824
Rocky 1976,  PG)
825
Rocky II 1979,  PG)
826
Rocky III 1982,  PG)
827
Rocky IV 1985,  PG)
828
Rocky V 1990,  PG-13)
829
Rocky Balboa 2006,  PG)
830
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
831
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
832
Rambo III 1988,  R)
833
Cop Land 1997,  R)
834
Nighthawks 1981,  R)
835
Tango & Cash 1989,  R)
836
Cobra 1986,  R)
837
Over the Top 1986,  PG)
838
Lock Up 1989,  R)
839
The Lords of Flatbush 1974,  PG)
840
The Specialist 1994,  R)
841
Judge Dredd 1995,  R)
842
Demolition Man 1993,  R)
843
Assassins 1995,  R)
844
Get Carter 2000,  R)
845
Cliffhanger 1993,  R)
846
Victory 1981,  PG)
847
Doc Hollywood 1991,  PG-13)
848
The Secret of My Success 1987,  PG-13)
849
Teen Wolf 1985,  PG)
850
Back to the Future 1985,  PG)
851
Back to the Future Part II 1989,  PG)
852
Back to the Future Part III 1990,  PG)
853
Stuart Little 1999,  PG)
854
Stuart Little 2 2002,  PG)
855
Homeward Bound - The Incredible Journey 1993,  G)
856
The American President 1995,  PG-13)
857
Tough Guys 1986,  PG)
858
The Man from Snowy River 1982,  PG)
859
The Final Countdown 1980,  PG)
860
The Villain (Cactus Jack) 1979,  PG)
861
Spartacus 1960,  PG-13)
862
Paths of Glory 1957,  Unrated)
863
The Vikings 1958,  Unrated)
864
Last Train From Gun Hill 1959,  Unrated)
865
Cast a Giant Shadow 1966,  Unrated)
866
The Fury 1978,  R)
867
Man Without a Star 1955,  Unrated)
868
Lonely are the Brave 1962,  Unrated)
869
Romancing the Stone 1984,  PG)
870
Wall Street 1987,  R)
871
Falling Down 1993,  R)
872
The Jewel of the Nile 1985,  PG)
873
Basic Instinct 1992,  R)
874
An Enemy of the People 1966,  Unrated)
875
Beat the Devil 1953,  R)
876
Sirocco 1951,  Unrated)
877
Across the Pacific 1942,  Unrated)
878
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
879
Casablanca 1942,  PG)
880
The Caine Mutiny 1954,  Unrated)
881
Key Largo 1948,  Unrated)
882
The African Queen 1952,  Unrated)
883
We're No Angels 1955,  Unrated)
884
To Have and Have Not 1944,  Unrated)
885
The Maltese Falcon 1941,  PG)
886
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
887
The Big Sleep 1946,  PG)
888
Sahara 1943,  Unrated)
889
The Petrified Forest 1936,  Unrated)
890
The Harder They Fall 1956,  Unrated)
891
High Sierra 1941,  Unrated)
892
Dark Victory 1939,  Unrated)
893
Dark Passage 1947,  Unrated)
894
The Barefoot Contessa 1954,  Unrated)
895
Dead Reckoning 1947,  Unrated)
896
The Desperate Hours 1955,  Unrated)
897
The Agony and the Ecstasy ,  Unrated)
898
The Mountain Men 1980,  R)
899
The Greatest Show on Earth 1952,  R)
900
Earthquake 1974,  PG)
901
Major Dundee 1974,  PG-13)
902
Soylent Green 1973,  PG)
903
The Omega Man 1971,  PG)
904
Will Penny 1967,  Unrated)
905
The Naked Jungle 1954,  Unrated)
906
Call of the Wild 1972,  R)
907
Ben-Hur 1959,  G)
908
55 Days at Peking 1963,  Unrated)
909
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
910
The Ten Commandments 1956,  G)
911
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
912
Gray Lady Down 1977,  PG)
913
Planet of the Apes 1968,  G)
914
Double Indemnity 1944,  Unrated)
915
Violent Men 1954,  Unrated)
916
Little Caesar 1931,  Unrated)
917
Hidalgo 2004,  PG-13)
918
The Mummy 1999,  PG-13)
919
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
920
Frankenstein 1931,  Unrated)
921
The Mummy 1932,  Unrated)
922
The Curse of the Werewolf 1961,  Unrated)
923
Dracula 1931,  Unrated)
924
The Angry Red Planet 1959,  Unrated)
925
Red Planet 2000,  PG-13)
926
The Phantom Planet 1961,  Unrated)
927
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
928
300 2007,  R)
929
...And Justice For All 1979,  R)
930
Scent of a Woman 1992,  R)
931
Dog Day Afternoon 1975,  R)
932
Scarface 1983,  R)
933
15 Minutes 2001,  R)
934
Stargate 1994,  PG-13)
935
Soldier 1998,  R)
936
The Apple Dumpling Gang 1975,  G)
937
How To Frame a Figg 1971,  G)
938
The Shakiest Gun In The West 1968,  Unrated)
939
The Incredible Mr. Limpet 1964,  G)
940
The Ghost And Mr. Chicken 1966,  Unrated)
941
The Apple Dumpling Gang Rides Again 1979,  G)
942
The Private Eyes 1980,  PG)
943
Herbie Goes to Monte Carlo 1977,  G)
944
Hot Lead and Cold Feet 1978,  G)
945
Gus 1976,  G)
946
The Reluctant Astronaut 1967,  Unrated)
947
No Time for Sergeants 1958,  Unrated)
948
Holiday Inn 1942,  Unrated)
949
The Road to Hong Kong 1962,  Unrated)
950
Road to Utopia 1946,  Unrated)
951
Road to Morocco 1942,  Unrated)
952
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
953
Double or Nothing 1937,  Unrated)
954
We're Not Dressing 1934,  R)
955
Going My Way 1944,  Unrated)
956
White Christmas 1954,  Unrated)
957
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
958
Road to Singapore 1940,  Unrated)
959
Road to Rio 1947,  Unrated)
960
Road to Bali 1953,  G)
961
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court 1949,  Unrated)
962
Blue Skies 1946,  Unrated)
963
Daddy Long Legs 1955,  G)
964
Top Hat 1935,  Unrated)
965
Finian's Rainbow 1968,  G)
966
Funny Face 1957,  Unrated)
967
Swing Time 1936,  Unrated)
968
Broadway Melody of 1940 1940,  Unrated)
969
Silk Stockings 1957,  Unrated)
970
Follow the Fleet 1936,  Unrated)
971
You'll Never Get Rich 1941,  Unrated)
972
Royal Wedding 1951,  PG)
973
The Belle of New York 1952,  Unrated)
974
Let's Dance 1950,  Unrated)
975
Easter Parade 1948,  Unrated)
976
Shall We Dance 1937,  Unrated)
977
Flying Down to Rio 1933,  Unrated)
978
Singin' in the Rain 1952,  G)
979
For Me And My Gal 1942,  Unrated)
980
Brigadoon 1954,  G)
981
An American in Paris 1951,  G)
982
The Three Musketeers 1948,  Unrated)
983
Somewhere in Time 1980,  PG)
984
Deathtrap 1982,  PG)
985
Superman 1978,  PG)
986
Superman II 1981,  PG)
987
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
988
Bat*21 (Bat 21) 1988,  R)
989
Bite the Bullet 1975,  PG)
990
The French Connection 1971,  R)
991
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
992
The French Connection II 1975,  R)
993
The Replacements 2000,  PG-13)
994
Get Shorty 1995,  R)
995
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
996
Welcome To Mooseport 2004,  PG-13)
997
The Firm 1993,  R)
998
Bonnie and Clyde 1967,  R)
999
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
1000
Mississippi Burning 1988,  R)
1001
Pitch Black 2000,  R)
1002
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
1003
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
1004
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
1005
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
1006
The Pacifier 2005,  PG)
1007
XXX 2002,  PG-13)
1008
Lord of War 2005,  R)
1009
Fire Birds 1990,  PG-13)
1010
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
1011
Peggy Sue Got Married 1986,  PG)
1012
The Birds 1963,  PG-13)
1013
Quest for Fire 1982,  R)
1014
Face/Off 1997,  R)
1015
Leaving Las Vegas 1995,  R)
1016
Raising Arizona 1987,  PG-13)
1017
The Weather Man 2005,  R)
1018
The Wicker Man 2006,  PG-13)
1019
The Family Man 2000,  PG-13)
1020
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
1021
8MM 1999,  R)
1022
Captain Corelli's Mandolin 2001,  R)
1023
Con Air 1997,  R)
1024
The General's Daughter 1999,  R)
1025
Rodan 1956,  Unrated)
1026
A Bronx Tale 1993,  R)
1027
GoodFellas 1990,  R)
1028
The Mission 1986,  PG)
1029
Backdraft 1991,  R)
1030
Once Upon a Time in America 1984,  R)
1031
Ronin 1998,  R)
1032
New York, New York 1977,  PG)
1033
Awakenings 1990,  PG-13)
1034
This Boy's Life 1993,  R)
1035
Hide and Seek 2005,  R)
1036
Meet the Parents 2000,  PG-13)
1037
Angel Heart 1987,  R)
1038
Falling in Love 1984,  PG-13)
1039
Raging Bull 1980,  R)
1040
Marvin's Room 1996,  PG-13)
1041
The Fan 1996,  R)
1042
Midnight Run 1988,  R)
1043
Casino 1995,  R)
1044
The Devil's Advocate 1997,  R)
1045
Serpico 1973,  R)
1046
Donnie Brasco 1997,  R)
1047
Heat 1995,  R)
1048
Author! Author! 1982,  PG)
1049
Insomnia 2002,  R)
1050
Carlito's Way 1993,  R)
1051
Two For the Money 2005,  R)
1052
The Recruit 2003,  PG-13)
1053
Sea of Love 1989,  R)
1054
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
1055
Frankie & Johnny 1991,  R)
1056
Revolution 1985,  PG)
1057
Scarecrow 1973,  R)
1058
Any Given Sunday 1999,  R)
1059
Cruising 1980,  R)
1060
Looking for Richard 1996,  PG-13)
1061
Watch Out We're Mad 1974,  Unrated)
1062
Renegade 1987,  PG)
1063
Super Fuzz 1981,  PG)
1064
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinitŕ) 1970,  G)
1065
Ace High (I Quattro dell'Ave Maria)(Four Gunmen of Ave Maria)(Have Gun Will Travel) 1969,  PG-13)
1066
Trinity Is Still My Name (...continuavano a chiamarlo Trinitŕ) 1971,  G)
1067
I due superpiedi quasi piatti (Two Supercops) 1977,  PG)
1068
Silent Hill 2006,  R)
1069
The Silencer 1999,  R)
1070
The Valachi Papers 1972,  PG)
1071
Hard Times 1975,  PG)
1072
Death Wish 1974,  R)
1073
Death Wish 2 1982,  R)
1074
Death Wish 4: The Crackdown 1987,  R)
1075
Death Wish V: The Face of Death 1994,  R)
1076
Chato's Land 1971,  R)
1077
Breakheart Pass 1976,  PG)
1078
Mr. Majestyk 1974,  PG)
1079
Telefon 1977,  PG)
1080
This Property Is Condemned 1966,  Unrated)
1081
The Mechanic 1972,  PG)
1082
Death Wish 3 1985,  R)
1083
The White Buffalo (Hunt to Kill) 1977,  PG)
1084
10 to Midnight 1983,  R)
1085
Violent City (The Family)(Cittŕ violenta) 1970,  R)
1086
Borderline 1980,  R)
1087
San Francisco 1936,  Unrated)
1088
Woman of the Year 1942,  Unrated)
1089
Bad Day at Black Rock 1955,  Unrated)
1090
The Old Man and the Sea 1958,  Unrated)
1091
Adam's Rib 1949,  Unrated)
1092
Pat and Mike 1952,  Unrated)
1093
Father's Little Dividend 1951,  Unrated)
1094
A Guy Named Joe 1944,  Unrated)
1095
Boom Town 1940,  Unrated)
1096
Goldie 1931,  Unrated)
1097
Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1941,  Unrated)
1098
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
1099
Father of the Bride 1950,  Unrated)
1100
It Happened One Night 1934,  Unrated)
1101
Teacher's Pet 1958,  Unrated)
1102
Making The Misfits 2002,  Unrated)
1103
Red Dust 1932,  Unrated)
1104
Mogambo 1953,  Unrated)
1105
The Misfits 1961,  Unrated)
1106
Mutiny on the Bounty 1935,  Unrated)
1107
Band of Angels 1957,  Unrated)
1108
Gone With the Wind 1939,  G)
1109
It Started in Naples 1960,  Unrated)
1110
The Virgin Queen 1955,  Unrated)
1111
Pocketful of Miracles 1961,  Unrated)
1112
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
1113
Hush Hush Sweet Charlotte 2005,  Unrated)
1114
The Little Foxes 1941,  PG-13)
1115
The Letter 1940,  Unrated)
1116
The Whales of August 1987,  PG)
1117
Now, Voyager 1942,  Unrated)
1118
Of Human Bondage 1934,  Unrated)
1119
Watch on the Rhine 1943,  Unrated)
1120
All This, and Heaven Too 1940,  Unrated)
1121
Death on the Nile 1978,  PG)
1122
Return from Witch Mountain 1978,  G)
1123
All About Eve 1950,  PG)
1124
Around the World in 80 Days 1956,  G)
1125
Enchantment 1948,  Unrated)
1126
Bonjour Tristesse 1958,  Unrated)
1127
No Deposit, No Return 1976,  G)
1128
The First of the Few (Spitfire) 1942,  Unrated)
1129
Happy Go Lovely 1951,  Unrated)
1130
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
1131
The Dawn Patrol 1938,  Unrated)
1132
Wuthering Heights 1939,  G)
1133
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
1134
Please Don't Eat the Daisies 1960,  PG)
1135
Stairway To Heaven (A Matter of Life and Death) ,  PG)
1136
Soldiers Three 1951,  Unrated)
1137
Four Men and a Prayer 1938,  Unrated)
1138
Escape to Athena 1979,  PG)
1139
Thank You, Jeeves! (1936) 1936,  Unrated)
1140
The Last Boy Scout 1991,  R)
1141
Blind Date 1987,  PG-13)
1142
The Horse Whisperer 1998,  PG-13)
1143
The Natural 1984,  PG)
1144
The Legend of Bagger Vance 2000,  PG-13)
1145
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
1146
Three Days of the Condor 1975,  R)
1147
The Way We Were 1973,  PG)
1148
A River Runs Through It 1992,  PG)
1149
Out of Africa 1985,  PG)
1150
The Milagro Beanfield War 1988,  R)
1151
Spy Game 2001,  R)
1152
Barefoot in the Park 1967,  G)
1153
Indecent Proposal 1993,  R)
1154
Quiz Show 1994,  PG-13)
1155
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
1156
The Great Waldo Pepper 1975,  PG)
1157
Brubaker 1980,  R)
1158
Havana 1990,  R)
1159
The Electric Horseman 1979,  PG)
1160
Legal Eagles 1986,  PG)
1161
The Candidate 1972,  PG)
1162
The Hot Rock 1972,  PG)
1163
Downhill Racer 1969,  PG)
1164
Trudell 2004,  R)
1165
The Unforeseen 2007,  Unrated)
1166
Ordinary People 1980,  R)
1167
The Great Gatsby 1974,  PG)
1168
The Last Castle 2001,  R)
1169
Sneakers 1992,  PG-13)
1170
Big Shots 1987,  PG-13)
1171
Save Me 2007,  R)
1172
Crossfire 1947,  Unrated)
1173
Quigley Down Under 1990,  PG-13)
1174
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
1175
Her Alibi 1989,  PG)
1176
Three Men and a Little Lady 1990,  PG)
1177
An Innocent Man 1989,  R)
1178
Mr. Baseball 1992,  PG-13)
1179
Monte Walsh 2003,  Unrated)
1180
The Shadow Riders 1982,  PG)
1181
The Magic of Flight 1996,  Unrated)
1182
The Sacketts (The Daybreakers) 1979,  Unrated)
1183
High Road to China 1983,  PG)
1184
Runaway 1984,  PG-13)
1185
Running Mates 2000,  Unrated)
1186
Meet the Robinsons 2007,  G)
1187
Dragnet 1987,  PG-13)
1188
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
1189
Top Gun 1986,  PG)
1190
The Trial of Billy Jack 1974,  PG)
1191
Striking Distance 1993,  R)
1192
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
1193
The Truman Show 1998,  PG)
1194
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
1195
The Majestic 2001,  PG)
1196
The Mask 1994,  PG-13)
1197
Once Bitten 1985,  PG-13)
1198
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
1199
Fun With Dick and Jane 2005,  PG-13)
1200
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
1201
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
1202
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
1203
Man on the Moon 1999,  R)
1204
Batman Forever 1995,  PG-13)
1205
Me, Myself & Irene 2000,  R)
1206
Liar Liar 1997,  PG-13)
1207
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
1208
The Number 23 2007,  R)
1209
Living with Wolves 2005,  Unrated)
1210
The Fox and the Hound 1981,  G)
1211
Overboard 1987,  PG)
1212
Tequila Sunrise 1988,  R)
1213
Captain Ron 1992,  PG-13)
1214
Used Cars 1980,  R)
1215
The Best of Times 1986,  PG-13)
1216
Executive Decision 1996,  R)
1217
Unlawful Entry 1992,  R)
1218
The Mean Season 1985,  R)
1219
The Winter People 1989,  PG-13)
1220
Breakdown 1997,  R)
1221
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
1222
Dark Blue 2003,  R)
1223
Swing Shift 1984,  PG)
1224
Miracle 2004,  PG)
1225
The Computer Wore Tennis Shoes 1969,  G)
1226
The Strongest Man in the World 1975,  G)
1227
The Barefoot Executive 1971,  G)
1228
Poseidon 2006,  PG-13)
1229
Dreamer: Inspired by a True Story 2005,  PG)
1230
Tombstone 1993,  R)
1231
Sky High 2005,  PG)
1232
Silkwood 1983,  R)
1233
Now You See Him, Now You Don't 1972,  G)
1234
Escape from L.A. 1996,  R)
1235
Escape from New York 1981,  R)
1236
Il Piccolo diavolo (The Little Devil) 1988,  Unrated)
1237
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
1238
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick) 1991,  R)
1239
Life Is Beautiful (La Vita č bella) 1997,  PG-13)
1240
La Luna 1979,  R)
1241
Coffee and Cigarettes 2003,  R)
1242
Berlinguer ti voglio bene (Berlinguer: I Love You) 1977,  Unrated)
1243
Son of the Pink Panther 1993,  PG)
1244
Down by Law 1986,  R)
1245
The Flowers of St Francis (Francesco, giullare di Dio) (Francis, God's Jester) 1950,  Unrated)
1246
The Monster (Il Mostro) 1996,  R)
1247
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
1248
The Country Girl 1954,  Unrated)
1249
Riding High 1950,  Unrated)
1250
The Night of the Hunter 1955,  PG)
1251
The Hunchback of Notre Dame 1939,  Unrated)
1252
The Private Life of Henry VIII 1933,  Unrated)
1253
Rembrandt 1936,  Unrated)
1254
The Man on the Eiffel Tower 1949,  Unrated)
1255
Hobson's Choice 1953,  Unrated)
1256
The Big Clock 1948,  PG-13)
1257
Because of Him 1946,  Unrated)
1258
It Started with Eve 1941,  Unrated)
1259
Sidewalks of London 1938,  Unrated)
1260
Piccadilly 1929,  Unrated)
1261
Les Miserables 1935,  Unrated)
1262
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
1263
Advise and Consent 1962,  Unrated)
1264
The Old Dark House 1932,  Unrated)
1265
Jamaica Inn 1939,  Unrated)
1266
Salome: The Dance of the Seven Veils 1953,  Unrated)
1267
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) 1932,  Unrated)
1268
The Kid ,  Unrated)
1269
Modern Times 1936,  G)
1270
The Circus 1928,  G)
1271
City Lights 1931,  G)
1272
Limelight 1952,  G)
1273
The Great Dictator 1940,  G)
1274
The Gold Rush 1925,  Unrated)
1275
Monsieur Verdoux 1947,  Unrated)
1276
Our Hospitality 1923,  Unrated)
1277
The General 1926,  Unrated)
1278
The Goat 1921,  Unrated)
1279
The Navigator 1924,  Unrated)
1280
Balloonatic 1923,  Unrated)
1281
The Three Ages 1923,  Unrated)
1282
Steamboat Bill, Jr. 1928,  Unrated)
1283
College 1927,  Unrated)
1284
Battling Butler 1926,  Unrated)
1285
Seven Chances 1925,  Unrated)
1286
Sherlock Jr. 1924,  Unrated)
1287
Neighbors 1920,  Unrated)
1288
Spite Marriage 1929,  Unrated)
1289
Go West 1925,  Unrated)
1290
Flash Gordon (Atomic Rocketship) 1936,  Unrated)
1291
Flash Gordon's Trip to Mars 1938,  Unrated)
1292
Good Boy! 2003,  PG)
1293
Bean 1997,  PG-13)
1294
Blackadder Back & Forth 1999,  Unrated)
1295
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
1296
Johnny English 2003,  PG)
1297
The Teahouse of the August Moon 1956,  Unrated)
1298
Blackboard Jungle 1955,  Unrated)
1299
The Big Heat 1953,  PG)
1300
The Courtship of Eddie's Father 1962,  Unrated)
1301
The Fastest Gun Alive 1956,  Unrated)
1302
Jubal 1956,  Unrated)
1303
3:10 to Yuma 1957,  Unrated)
1304
Gilda 1946,  PG)
1305
Old Yeller 1957,  G)
1306
Rob Roy 1995,  R)
1307
X-Men 2000,  PG-13)
1308
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
1309
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
1310
Jurassic Park 1993,  PG-13)
1311
Eight Men Out 1988,  PG)
1312
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
1313
Tin Men 1987,  R)
1314
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
1315
Men in Black II 2002,  PG-13)
1316
Men in Black 1997,  PG-13)
1317
Grease 1978,  PG)
1318
Urban Cowboy 1980,  PG)
1319
Saturday Night Fever 1977,  R)
1320
Phenomenon 1996,  PG)
1321
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
1322
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
1323
Staying Alive 1983,  PG)
1324
Blow Out 1981,  R)
1325
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
1326
Swordfish 2001,  R)
1327
Michael 1996,  PG)
1328
A Civil Action 1998,  PG-13)
1329
Battlefield Earth 2000,  PG-13)
1330
Carrie 1976,  R)
1331
Primary Colors 1998,  R)
1332
Broken Arrow 1996,  R)
1333
Spaceballs 1987,  PG)
1334
Silent Movie 1976,  PG)
1335
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
1336
Life Stinks 1991,  PG-13)
1337
The Twelve Chairs 1970,  PG)
1338
Robots 2005,  PG)
1339
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
1340
Dragons of the Orient 1988,  Unrated)
1341
Once Upon a Time in China 1991,  R)
1342
Kiss of the Dragon 2001,  R)
1343
Romeo Must Die 2000,  R)
1344
The One 2001,  PG-13)
1345
Hero 2002,  PG-13)
1346
The Emperor and the Assassin (Jing Ke ci Qin Wang) 1998,  R)
1347
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
1348
Dark Star 1974,  G)
1349
Silent Running 1971,  G)
1350
Ladyhawke 1985,  PG-13)
1351
Mystery Train 1989,  R)
1352
Up in Smoke 1978,  R)
1353
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
1354
Yellowbeard 1983,  PG)
1355
Born in East L.A. 1987,  R)
1356
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
1357
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
1358
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
1359
Cheech and Chong's The Corsican Brothers 1985,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments