My Favorite Movies


  dvilef's Rating My Rating
1
Pulp Fiction 1994,  R)
2
Fight Club 1999,  R)
3
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
4
300 2007,  R)
5
White Noise 2005,  PG-13)
6
Noise 2007,  Unrated)
7
Beau Travail 1999,  Unrated)
8
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
9
Akira 1988,  R)
10
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
11
Edge of Darkness 2010,  R)
12
The Krays 1990,  R)
13
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989,  R)
14
Angel Heart 1987,  R)
15
Green Zone 2010,  R)
16
Children of Men 2006,  R)
17
The Children of Huang Shi 2008,  R)
18
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
19
Razorback 1984,  R)
20
Eraserhead 1977,  R)
21
Citizen X 1995,  R)
22
An American Werewolf in London 1981,  R)
23
Wolfen 1981,  R)
24
Silver Bullet 1985,  R)
25
The Lost Boys 1987,  R)
26
The Langoliers 1995,  PG-13)
27
Gleaming the Cube 1989,  PG-13)
28
Predator 1987,  R)
29
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
30
D.A.R.Y.L. 1985,  PG)
31
WarGames (War Games) 1983,  PG)
32
The Running Man 1987,  R)
33
The Usual Suspects 1995,  R)
34
Red Dawn 1984,  PG-13)
35
Knight & Day 2010,  PG-13)
36
Collateral Damage 2002,  R)
37
Total Recall 1990,  R)
38
Conan the Barbarian 1982,  R)
39
Commando 1985,  R)
40
Heavy Metal 1981,  R)
41
New Jack City 1991,  R)
42
The Godfather 1972,  R)
43
Aliens 1986,  R)
44
Faces of Death 1978,  Unrated)
45
Tombstone 1993,  R)
46
Inception 2010,  PG-13)
47
Tron Legacy 2010,  PG)
48
TRON 1982,  PG)
49
Altered States 1980,  R)
50
Stargate 1994,  PG-13)
51
Hellraiser 1987,  R)
52
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
53
Platoon 1986,  R)
54
13th Floor 1988,  R)
55
Event Horizon 1997,  R)
56
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
57
A Guide to Recognizing Your Saints 2006,  R)
58
The Saint 1997,  PG-13)
59
The Day After 1983,  Unrated)
60
Outbreak 1995,  R)
61
Appleseed Saga: Ex Machina 2008,  PG-13)
62
The Mack 1973,  R)
63
Macross 2 1992,  PG)
64
Ghost in the Machine 1993,  R)
65
eXistenZ 1999,  R)
66
Hidden in Silence 1996,  Unrated)
67
Shaft 1971,  R)
68
The Last Mimzy 2007,  PG)
69
Ronin 1998,  R)
70
The Matrix Revolutions 2003,  R)
71
The Core 2003,  PG-13)
72
Hitler in Colour 2005,  Unrated)
73
Hitman 2007,  R)
74
The Four Feathers 2002,  PG-13)
75
The Football Factory 2004,  R)
76
Rise of the Footsoldier 2007,  R)
77
Deep Impact 1998,  PG-13)
78
The Shawshank Redemption 1994,  R)
79
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
80
Saw IV 2007,  R)
81
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
82
Avatar 2009,  PG-13)
83
976-Evil 1989,  R)
84
Fright Night 1985,  R)
85
The Frighteners 1996,  R)
86
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
87
The Shining 1980,  R)
88
Wolf 1994,  R)
89
The Mothman Prophecies 2001,  PG-13)
90
Basket Case 1982,  R)
91
The Dark Crystal 1982,  PG)
92
The Blob 1988,  R)
93
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
94
Contact 1997,  PG)
95
The Fourth Kind 2009,  PG-13)
96
Krush Groove 1985,  R)
97
Breaking and Entering 2006,  R)
98
Daybreakers 2009,  R)
99
The Breakfast Club 1985,  R)
100
Breakin' (Breakdance: The Movie) 1984,  PG)
101
La Haine (Hate) 1995,  R)
102
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
103
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
104
Writing on the Wall: Remembering the Berlin Wall 2009,  Unrated)
105
Seven (Se7en) 1995,  R)
106
The Ninth Gate 1999,  R)
107
Fire in the Sky 1993,  PG-13)
108
The Big One: The Great Los Angeles Earthquake 1991,  Unrated)
109
Species 1995,  R)
110
The Matador 2005,  R)
111
Remember Me 2010,  PG-13)
112
Angela's Ashes 1999,  R)
113
Taxi Driver 1976,  R)
114
Creepshow 1982,  R)
115
Creepshow 2 1987,  R)
116
Creepshow III 2007,  R)
117
The Lawnmower Man 1992,  R)
118
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
119
The French Connection 1971,  R)
120
King of New York 1990,  R)
121
Autumn in New York 2000,  PG-13)
122
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
123
Amazing Stories 1993,  Unrated)
124
New Jersey Drive 1995,  R)
125
There Will Be Blood 2007,  R)
126
George Clinton: The Mothership Connection 1998,  Unrated)
127
Purple Rain 1984,  R)
128
Belly 1998,  R)
129
Belly 2: Millionaire Boyz Club 2006,  R)
130
Heat 1995,  R)
131
Krull 1983,  PG)
132
Kids 1995,  NC-17)
133
Tableturns 4 Year Anniversary Party - Great Day in Turntablism 2003,  Unrated)
134
Graffiti Verite 3: A Voyage into the Iconography of Graffiti Art 2000,  Unrated)
135
Led Zeppelin: Physical Graffiti 2008,  Unrated)
136
Graffiti Verite 8: The Fifth Element - The Art of the BeatBoxer 2010,  Unrated)
137
Taken 2008,  PG-13)
138
Over the Edge 1979,  PG)
139
Haven 2004,  R)
140
Stand by Me 1986,  R)
141
Freaks 1932,  Unrated)
142
Slither 2006,  R)
143
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
144
The Bad Seed 1956,  Unrated)
145
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
146
The Thing 2011,  R)
147
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
148
Swamp Thing 1982,  PG)
149
The Elephant Man 1980,  PG)
150
Candyman 1992,  R)
151
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
152
Candyman 2010,  Unrated)
153
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
154
Jeepers Creepers 2001,  R)
155
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
156
Higher Learning 1995,  R)
157
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
158
The Talented Mr. Ripley 1999,  R)
159
Green Lantern 2011,  PG-13)
160
Flash Gordon 1980,  PG)
161
Flashdance 1983,  R)
162
The Flash 2012,  Unrated)
163
Jumpin' Jack Flash 1986,  R)
164
Flashbacks of a Fool 2008,  R)
165
Flashback 1990,  R)
166
The Flash 1990,  Unrated)
167
Rounders 1998,  R)
168
Lowrider: Royal Flush 2007,  Unrated)
169
Stone Cold 1991,  R)
170
Demolition Man 1993,  R)
171
The Manchurian Candidate 2004,  R)
172
House on Haunted Hill 1999,  R)
173
Pi 1998,  R)
174
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
175
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
176
Eddie 1996,  PG-13)
177
Pecker 1998,  R)
178
Scratch 2001,  R)
179
Made 2001,  R)
180
Madeline 1998,  PG)
181
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
182
Repo Man 1984,  R)
183
Turk 182! 1985,  PG-13)
184
Talk Radio 1988,  R)
185
Boys Don't Cry 1999,  R)
186
Eyes Wide Shut 1999,  R)
187
Serenity 2005,  PG-13)
188
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
189
Brazil 1985,  R)
190
Joe's Apartment 1996,  PG-13)
191
Alpha and Omega 2010,  PG)
192
Alpha Dog 2006,  R)
193
Along Came a Spider 2001,  R)
194
Alien Resurrection 1997,  R)
195
Ali 2001,  R)
196
All The King's Men 2006,  PG-13)
197
Copycat 1995,  R)
198
Clueless 1995,  PG-13)
199
The Birdcage 1996,  R)
200
Wonder Boys 2000,  R)
201
Broken 2005,  Unrated)
202
Broken 2005,  Unrated)
203
Brokeback Mountain 2005,  R)
204
Blood and Bone 2009,  R)
205
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
206
Kontroll 2004,  R)
207
Middle Men 2010,  R)
208
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
209
Full Metal Jacket 1987,  R)
210
American Me 1992,  R)
211
American Meth 2007,  Unrated)
212
Zero Effect 1998,  R)
213
The Bridge of San Luis Rey 2005,  PG)
214
City by the Sea 2002,  R)
215
Sleepwalkers 1992,  R)
216
A Bronx Tale 1993,  R)
217
The Untouchables 1987,  R)
218
Once Upon a Time in America 1984,  R)
219
The Believers 2000,  PG-13)
220
Believers 2007,  R)
221
Chariots of Fire 1981,  PG)
222
Earth, Wind & Fire: Live at Montreux 1997-1998 1997,  Unrated)
223
Man on Fire 1987,  R)
224
Last Orders 2001,  R)
225
Last Orders 2008,  Unrated)
226
Nova - Dirty Bomb 2003,  Unrated)
227
Dirty Pretty Things 2002,  R)
228
24 Hours in London 2000,  R)
229
London Dreams 2009,  Unrated)
230
Apt Pupil 1998,  R)
231
Lucky Number Slevin 2006,  R)
232
Wicker Park 2004,  PG-13)
233
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
234
The Faculty 1998,  R)
235
Brother 2000,  R)
236
Fallen 1998,  R)
237
Fallen Champ: The Untold Story of Mike Tyson 1993,  Unrated)
238
U-God - Rise of a Fallen Soldier 2004,  Unrated)
239
Big Daddy 1999,  PG-13)
240
Tyson 2009,  R)
241
Mystic River 2003,  R)
242
The Square 2008,  R)
243
Soho Square 2000,  R)
244
Michael Clayton 2007,  R)
245
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
246
Soupy Sales: In Living Color 2009,  Unrated)
247
Major Payne 1995,  PG-13)
248
Mo' Money 1992,  R)
249
Deep Blue Sea 1999,  R)
250
The Score 2001,  R)
251
I Know How Many Runs You Scored Last Summer 2008,  Unrated)
252
The Perfect Score 2004,  PG-13)
253
Knowing 2009,  PG-13)
254
The Last Boy Scout 1991,  R)
255
Bulletproof 1996,  R)
256
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
257
CB4 - The Movie 1993,  R)
258
Coming to America 1988,  R)
259
Flight of the Phoenix 2004,  PG-13)
260
Eragon 2006,  PG)
261
The Jerk 1979,  R)
262
The Jerky Boys 1995,  R)
263
The Evil Dead 1981,  R)
264
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
265
The Human Centipede (First Sequence) 2009,  R)
266
Angels & Demons 2009,  PG-13)
267
Antz 1998,  PG)
268
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
269
Anastasia 1997,  G)
270
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
271
The Animatrix 2003,  Unrated)
272
The Andromeda Strain 1971,  G)
273
Steamboy 2004,  PG-13)
274
Kiss of the Spider Woman 1985,  R)
275
The Boys in the Band 1970,  R)
276
Liquid Sky 1982,  R)
277
Style Wars 1983,  Unrated)
278
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
279
Disorderlies 1987,  PG)
280
Hitler in Colour 2005,  Unrated)
281
Romper Stomper 1993,  NC-17)
282
Everybody Loves Sunshine (B.U.S.T.E.D.) (Busted) 1999,  R)
283
Kinky Boots 2005,  PG-13)
284
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
285
Do the Right Thing 1989,  R)
286
The Glass House 2001,  PG-13)
287
House Party 1990,  R)
288
Shattered Glass 2003,  PG-13)
289
Shattered 1991,  R)
290
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
291
American Gangster 2007,  R)
292
Cherry Bomb 2004,  Unrated)
293
Mask 1985,  PG-13)
294
Mermaids 1990,  PG-13)
295
Twelve 2010,  R)
296
Lost in Space 1998,  PG-13)
297
Mississippi Burning 1988,  R)
298
Mrs. Frisby and the Rats of NIMH 1987,  Unrated)
299
Dante's Inferno 2009,  R)
300
The Gift 2000,  R)
301
Quadrophenia 1979,  R)
302
Harlem Hostel 2010,  Unrated)
303
Lucas 1986,  PG-13)
304
Little Odessa 1994,  R)
305
Virus 1999,  R)
306
Powder 1995,  PG-13)
307
Sling Blade 1996,  R)
308
Untraceable 2008,  R)
309
Underworld 2003,  R)
310
Unbreakable 2000,  PG-13)
311
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
312
A Prophet (Un prophete) 2009,  R)
313
Unforgiven 1992,  R)
314
Watchmen 2009,  R)
315
Paid in Full 2002,  R)
316
Deep Cover 1992,  R)
317
The Goat 1921,  Unrated)
318
Rebound 2005,  PG)
319
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
320
The Amityville Horror 2005,  R)
321
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
322
The Amityville Horror 1979,  R)
323
Fright Night Part 2 1988,  R)
324
976-Evil II 1991,  R)
325
Little Monsters 1989,  PG)
326
Donnie Darko 2001,  R)
327
Dark Water 2005,  PG-13)
328
A Scanner Darkly 2006,  R)
329
Dark City 1998,  R)
330
Darkman 1990,  R)
331
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
332
Misery 1990,  R)
333
The Kindred 1987,  R)
334
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
335
Spawn 1997,  PG-13)
336
Swordfish 2001,  R)
337
Assault on Precinct 13 2005,  R)
338
The Peacemaker 1997,  R)
339
Dutch 1991,  PG-13)
340
In Bruges 2008,  R)
341
The Recruit 2003,  PG-13)
342
The People Vs. Larry Flynt 1996,  R)
343
Cat People 1982,  R)
344
Howard the Duck 1986,  PG)
345
The People Under The Stairs 1991,  R)
346
The Road 2009,  R)
347
Road to Perdition 2002,  R)
348
Arlington Road 1999,  R)
349
Dogma 1999,  R)
350
Evolution 2001,  PG-13)
351
Black and White 1999,  R)
352
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
353
Green Street Hooligans 2: Stand Your Ground 2009,  Unrated)
354
Undisputed II: Last Man Standing 2006,  R)
355
Last Man Standing 1996,  R)
356
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
357
Cocoon: The Return 1988,  PG)
358
Jersey Girl 2004,  PG-13)
359
Franklyn 2008,  R)
360
Mimic 3 - Sentinel 2003,  R)
361
Mimic 2 2001,  R)
362
Mimic 1997,  R)
363
Strapped 1993,  R)
364
The Relic 1997,  R)
365
Benny Hill - Complete & Unadulterated 2004,  Unrated)
366
A Clockwork Orange 1971,  R)
367
Clockstoppers 2002,  PG)
368
Clockers 1995,  R)
369
Clockwatchers 1997,  PG-13)
370
We Are the World - The Video Event 1985,  Unrated)
371
The Westerner 1940,  Unrated)
372
Spaghetti Western 1978,  PG)
373
KMFDM: Beat By Beat by Beat 1997,  Unrated)
374
Sabotage 1936,  R)
375
Sabotage 1996,  R)
376
The Beastmaster 1982,  PG)
377
Beastie Boys - Sabotage 1997,  Unrated)
378
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
379
Children Underground 2001,  Unrated)
380
Locked Up Abroad 2008,  Unrated)
381
Abroad With Two Yanks 1944,  Unrated)
382
They Live 1988,  R)
383
Lighthouse (Dead of Night) 2000,  R)
384
El Faro (The Lighthouse) 1998,  Unrated)
385
Adam's Apples (Adams æbler) 2005,  R)
386
Appleseed 1997,  Unrated)
387
Old School 2003,  R)
388
School Ties 1992,  PG-13)
389
High School High 1996,  PG-13)
390
Rock 'n' Roll High School 1979,  PG)
391
School Daze 1988,  R)
392
Ernest Goes to School 1994,  PG)
393
Adam 2009,  PG-13)
394
Patch Adams 1998,  PG-13)
395
The Addams Family 1991,  PG-13)
396
Young Adam 2003,  NC-17)
397
Adam's Wall 2008,  Unrated)
398
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
399
Osmosis Jones 2001,  PG)
400
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
401
The Last Airbender 2010,  PG)
402
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
403
What Lies Beneath 2000,  PG-13)
404
Ben-Hur 1959,  G)
405
Benji 1974,  G)
406
Bent 1997,  NC-17)
407
Bebe's Kids 1992,  PG-13)
408
The Bunker 1981,  Unrated)
409
Sphere 1998,  PG-13)
410
Spiral 2007,  PG-13)
411
The Spiral Staircase 1975,  Unrated)
412
One Night at McCool's 2001,  R)
413
The Real McCoy 1993,  PG-13)
414
McVicar 1980,  R)
415
McBain 1991,  R)
416
Bionic Woman 1975,  Unrated)
417
Bionicle - Mask Of Light 2003,  PG)
418
True Romance 1993,  R)
419
The Fall of the Roman Empire 1964,  Unrated)
420
Roman 2006,  Unrated)
421
Yellow Submarine 2012,  G)
422
The Substitute 1996,  R)
423
SubUrbia 1997,  R)
424
Subway 1985,  R)
425
Suburbia 1983,  R)
426
Sub Zero 2005,  PG-13)
427
Pitch Black 2000,  R)
428
The Pit and the Pendulum 1991,  R)
429
The Pit (Teddy) 1981,  R)
430
Pit Pony 1999,  Unrated)
431
Iris 2001,  R)
432
Iris 2004,  Unrated)
433
Irish Empire 2001,  Unrated)
434
Sexy Beast 2001,  R)
435
Bad Santa 2003,  R)
436
Fred Claus 2007,  PG)
437
Biography - Santa Claus 1995,  Unrated)
438
History of Santa Claus 1994,  Unrated)
439
Santa Claws ('Tis the Season) 1996,  R)
440
Stealth 2005,  PG-13)
441
Stealing Harvard 2002,  PG-13)
442
Stealth Fighter 1999,  R)
443
License to Steal 1991,  Unrated)
444
Surveillance 2008,  R)
445
Surrogates 2009,  PG-13)
446
The Sure Thing 1985,  PG-13)
447
Silver Surfer 2012,  Unrated)
448
Surf Nazis Must Die 1987,  R)
449
The Survivors 1983,  R)
450
Shanghai Surprise 1986,  PG-13)
451
The Hobbit 1978,  Unrated)
452
Equality U 2008,  Unrated)
453
Pay It Forward 2000,  PG-13)
454
Paycheck 2003,  PG-13)
455
Payback 1999,  R)
456
Payback 1989,  R)
457
Payback 1990,  R)
458
Without A Paddle 2004,  PG-13)
459
Padre Padrone 1977,  Unrated)
460
Monkey Shines: An Experiment In Fear 1988,  R)
461
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
462
Hide and Seek 2005,  R)
463
See No Evil 2006,  R)
464
Seed Of Chucky 2004,  R)
465
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
466
Seedpeople (Seed People) 1992,  R)
467
Hide and Seek 1996,  Unrated)
468
Centurion 2010,  R)
469
World Trade Center 2006,  PG-13)
470
Pet Sematary 1989,  R)
471
The Cell 2000,  R)
472
Cellular 2004,  PG-13)
473
Pet Sematary Two 1992,  R)
474
The Celestine Prophecy 2006,  PG)
475
Celebrity 1998,  R)
476
Buck Rogers in the 25th Century 1979,  PG)
477
King Kong 2005,  PG-13)
478
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
479
The Kings of Mykonos 2010,  Unrated)
480
King of the Elves 2012,  Unrated)
481
King Arthur 2004,  PG-13)
482
The Last King of Scotland 2006,  R)
483
Kingdom of Heaven 2005,  R)
484
King Kong 1933,  Unrated)
485
Stephen King's It 1990,  Unrated)
486
Three Kings 1999,  R)
487
The Scorpion King 2002,  PG-13)
488
Anna and the King 1999,  PG-13)
489
The Fisher King 1991,  R)
490
The King and I 1956,  G)
491
Kingpin 1996,  PG-13)
492
Stephen King's Desperation 2006,  R)
493
Spy Game 2001,  R)
494
The Crying Game 1992,  R)
495
He Got Game 1998,  R)
496
Game 6 2005,  R)
497
Two Can Play That Game 2001,  R)
498
Rushmore 1998,  R)
499
The Polar Express 2004,  G)
500
Midnight Express 1978,  R)
501
The Sugarland Express 1974,  PG)
502
Tequila Express 2002,  Unrated)
503
Ice-T - The Iceberg Video ,  Unrated)
504
Fire and Ice 1983,  PG)
505
Ice Castles 1978,  PG)
506
The Ice Pirates 1984,  PG)
507
Iceman 1984,  PG)
508
Ice Men 2004,  Unrated)
509
Icebreaker 2000,  PG-13)
510
Iced 1988,  Unrated)
511
DJ Spooky & Matthew Shipp Trio 2009,  Unrated)
512
DJ Spooky's Rebirth of a Nation 2007,  Unrated)
513
Spooked 2007,  Unrated)
514
Macheads 2009,  Unrated)
515
The Maker 1997,  R)
516
The Baby Maker 1970,  R)
517
Enchanted April 1992,  PG)
518
April Fool's Day 1986,  R)
519
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
520
The Morning After 2006,  R)
521
Time After Time 1979,  PG)
522
Afterglow 1997,  R)
523
Mean Girls 2004,  PG-13)
524
The Girl with the Dragon Tattoo 2011,  R)
525
For Colored Girls 2010,  R)
526
Girl 6 1996,  R)
527
Kiss the Girls Goodbye (Five by Six) 1997,  R)
528
Cry of the Owl 2009,  R)
529
The Crypt 2009,  R)
530
Never Cry Wolf 1983,  PG)
531
Cry of the Banshee 1970,  PG)
532
Glue 2006,  Unrated)
533
Wet Cement 1995,  Unrated)
534
Rubicon 2004,  Unrated)
535
Ruffian 2006,  Unrated)
536
Tricky - A Ruff Guide 2002,  Unrated)
537
The Affair of the Necklace 2001,  R)
538
Rough Neck 2003,  Unrated)
539
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
540
The Acid Eaters (The Acid People) 1968,  Unrated)
541
Tezaab (Acid) 1988,  Unrated)
542
The Acid House 1998,  Unrated)
543
Alice in Acidland 1968,  Unrated)
544
Acid Factory 2009,  Unrated)
545
Acid Rain 1998,  Unrated)
546
Virus (Spill) (Acid Death) 1996,  PG-13)
547
Jimi Hendrix - 40 Acid Licks 2005,  Unrated)
548
Bad Acid 2005,  Unrated)
549
Acid Rain 2004,  Unrated)
550
Grails - Acid Rain 2009,  NC-17)
551
Acidente 2006,  Unrated)
552
The Electric Kool-Aid Acid Test 2013,  Unrated)
553
Fort Apache, the Bronx 1981,  R)
554
Emperor of the Bronx 1989,  Unrated)
555
Bronx Executioner 1989,  Unrated)
556
Bronx is Burning 2007,  Unrated)
557
A View from the Stoop: A Bronx Retrospective: 1940-1970 2007,  Unrated)
558
Knights of the South Bronx 2005,  PG)
559
Bronx Paradise 2009,  Unrated)
560
Vintage 1950s Animals & Insects Films -Rare Bronx Zoo Footage & Animal Alphabet Video 1950,  Unrated)
561
The Stunt Man 1980,  R)
562
Stunts 1977,  PG)
563
Stuntwoman 1981,  Unrated)
564
Sin City 2005,  R)
565
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
566
The Other Side 2010,  Unrated)
567
Sinbad: The Fifth Voyage 2012,  Unrated)
568
The Stool Pigeon (Sin yan) 2010,  Unrated)
569
The Blind Side 2009,  PG-13)
570
Signs 2002,  PG-13)
571
Silent Hill 2006,  R)
572
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
573
Dead Silence 2006,  R)
574
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
575
Super Size Me 2003,  PG-13)
576
Sideways 2004,  R)
577
Sixteen Candles 1984,  PG)
578
Sister Act 1992,  PG)
579
Weird Science 1985,  PG-13)
580
Original Sin 2001,  R)
581
Sid & Nancy 1986,  R)
582
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
583
Waco: A New Revelation 1999,  Unrated)
584
In The Line Of Duty: Ambush In Waco 1993,  R)
585
Attack at Waco 2006,  Unrated)
586
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
587
Roughnecks 1980,  Unrated)
588
Brain Smasher... A Love Story (The Bouncer and the Lady) 1993,  R)
589
Bats, Balls And Bouncers 2008,  Unrated)
590
Roll Bounce 2005,  PG-13)
591
Bounce 2000,  PG-13)
592
Nil by Mouth 1997,  R)
593
The Village 2004,  PG-13)
594
Village of the Damned 1995,  R)
595
Village of the Damned 1960,  R)
596
The Pope of Greenwich Village 1984,  R)
597
Village of the Giants 1965,  Unrated)
598
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
599
Maid Service 1994,  Unrated)
600
The Maid 1991,  PG)
601
The Harlem Globetrotters: America's Court Jesters 2000,  Unrated)
602
Steel Toes 2007,  R)
603
Panther 1995,  R)
604
Joe Panther 1976,  G)
605
Cosmic Joke ,  Unrated)
606
The Last Unicorn 1982,  G)
607
Unicorn 1983,  Unrated)
608
Poltergeist 1982,  PG)
609
Unexplained: Poltergeist 1999,  Unrated)
610
Secrets of the Unknown - Poltergeists 1989,  Unrated)
611
Dorian Gray 2009,  R)
612
Charlotte Gray 2001,  PG-13)
613
The Sky Is Gray 1980,  Unrated)
614
House Arrest 1996,  PG)
615
Cardiac Arrest 1980,  PG)
616
From Hell 2001,  R)
617
Hell Night 1981,  R)
618
Motel Hell 1980,  R)
619
Hell's Kitchen N.Y.C. 1998,  R)
620
Hell's Angels 1930,  PG)
621
Tuck Everlasting 2002,  PG)
622
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
623
Evelyn 2002,  PG)
624
Scam (Gafla) 2006,  Unrated)
625
The Princess and the Goblin 1994,  G)
626
Goblin 1993,  Unrated)
627
Sssssss 1973,  PG)
628
Sssshhh 2003,  Unrated)
629
SS Hell Pack 1977,  Unrated)
630
Going Steady 1979,  R)
631
One Way System: No Return, All Systems Go 2003,  Unrated)
632
One Way System - No Return 1982,  Unrated)
633
Shock to the System 2006,  R)
634
Bomb the System 2003,  R)
635
A Shock to the System 1990,  R)
636
The Buddy System 1983,  PG)
637
The System (The Girl-Getters) 1964,  Unrated)
638
Devoured (A System Devoured) 1999,  R)
639
The System Within 2006,  R)
640
A Sound of Thunder 2005,  PG-13)
641
Sounder 1972,  G)
642
El sonido de la muerte (Sound of Horror) 1964,  Unrated)
643
Trimpin: The Sound of Invention 2009,  Unrated)
644
Depeche Mode: The Ministry of Sound 2009,  Unrated)
645
Pierre Henry: The Art of Sounds 2001,  Unrated)
646
Teen Wolf 1985,  PG)
647
10th and Wolf 2006,  R)
648
Gumby 1960,  Unrated)
649
Sex, Gumbo and Salted Butter ,  Unrated)
650
Angry Joe Bass 1976,  Unrated)
651
The Plot to Kill Hitler 1990,  Unrated)
652
The Plotters 2004,  R)
653
Ouija (Seance) 2007,  Unrated)
654
The Blair Witch Project 1999,  R)
655
Season of the Witch 2011,  PG-13)
656
The Witches of Eastwick 1987,  R)
657
The Witches 1990,  PG)
658
Witchboard 1985,  R)
659
Little Witches 1996,  R)
660
Merci Pour le Chocolat 2000,  PG)
661
Boarding School 1977,  R)
662
Boardinghouse 1983,  R)
663
Under The Boardwalk 1989,  R)
664
Before I Self Destruct 2008,  R)
665
Columbo: Murder, a Self Portrait 1989,  Unrated)
666
RocknRolla 2008,  R)
667
Prayer of the Rollerboys 1991,  R)
668
Rollerball 2002,  PG-13)
669
Rollerball 1975,  R)
670
Holy Rollers 2010,  R)
671
Roller Boogie 1979,  PG)
672
Rolling 2003,  Unrated)
673
The Roller Blade Seven 1991,  Unrated)
674
Rolling Vengeance 1987,  R)
675
Head of State 2003,  PG-13)
676
Head 1968,  G)
677
Head Above Water 1996,  PG-13)
678
Headless Horseman 2007,  R)
679
Headrush 2003,  Unrated)
680
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
681
The Edge of Love 2008,  R)
682
Ed Wood 1994,  R)
683
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
684
Edmond 2005,  R)
685
East of Eden 1955,  PG)
686
Caligula 1979,  R)
687
Edison (Edison Force) 2005,  R)
688
The Edge 1997,  R)
689
Exit to Eden 1994,  R)
690
EdTV 1999,  PG-13)
691
On the Edge 2002,  R)
692
Ed Brubaker's Angel of Death 2009,  R)
693
Edges of the Lord 2001,  R)
694
The Cutting Edge 1992,  PG)
695
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! 1989,  PG-13)
696
The Education of Charlie Banks 2007,  R)
697
Surviving Eden 2004,  PG-13)
698
River's Edge 1986,  R)
699
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
700
Bandslam 2009,  PG)
701
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
702
Time Bandits 1981,  PG)
703
Bandits 2001,  PG-13)
704
Bandidas 2006,  PG-13)
705
Kiss Kiss Bang Bang 2000,  Unrated)
706
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
707
Bang Bang Orangutang 2005,  Unrated)
708
Smokey and the Bandit II 1980,  PG)
709
The Six Thousand Dollar Nigger (Super Soul Brother) 1980,  R)
710
Dub 2000,  Unrated)
711
Veronica Guerin 2003,  R)
712
Veronica 2030 1999,  R)
713
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
714
Puppet Master: Axis of Evil 2010,  Unrated)
715
Edge of the Axe 1989,  R)
716
Axe 1974,  R)
717
Vertical Axis - A Skate Film ,  Unrated)
718
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
719
Doctor Who 1996,  Unrated)
720
Doctor Zhivago 2002,  Unrated)
721
The Return of Doctor X 1939,  Unrated)
722
Red Dawn 2012,  PG-13)
723
Superman Returns 2006,  PG-13)
724
Reservoir Dogs 1992,  R)
725
Red Eye 2005,  PG-13)
726
The Reader 2008,  R)
727
Minority Report 2002,  PG-13)
728
Over the Hedge 2006,  PG)
729
Maximum Overdrive 1986,  R)
730
Overnight Delivery 1996,  PG-13)
731
RKO 281: The Battle Over Citizen Kane 1999,  R)
732
Someone to Watch over Me 1987,  R)
733
Overlord 1975,  Unrated)
734
Overheard (Qie ting feng yun) 2009,  Unrated)
735
Hammers over the Anvil 1991,  PG)
736
The Over-the-Hill Gang 1969,  Unrated)
737
Over the Top 1986,  PG)
738
Crossing Over 2009,  R)
739
Thirty Seconds Over Tokyo 1944,  Unrated)
740
The Thirteenth Floor 1999,  R)
741
Nightmare on the 13th Floor 1990,  PG-13)
742
The Floorwalker (Shop) 1916,  Unrated)
743
A Crack in the Floor 2000,  R)
744
The Seventh Floor 1994,  R)
745
The Day the Earth Stood Still 2008,  PG-13)
746
Stop Loss 2008,  R)
747
Next Stop, Greenwich Village 1976,  R)
748
Kwik Stop 2001,  Unrated)
749
The Fog 1980,  R)
750
Fog Island 1945,  Unrated)
751
Out of the Fog 1941,  Unrated)
752
Fog Over Frisco 1934,  Unrated)
753
Doo Wop Riders 1999,  Unrated)
754
Popeye 1980,  PG)
755
Pop 1998,  Unrated)
756
Population 436 2006,  R)
757
Popi 1969,  G)
758
Flash of Genius 2008,  PG-13)
759
Homo Sapiens 1900 2000,  Unrated)
760
Homo Heights 1998,  Unrated)
761
Homo Sapiens 2005,  Unrated)
762
Delirious 2006,  Unrated)
763
Delirium 2007,  Unrated)
764
Silver 1999,  Unrated)
765
BMX Bandits 1983,  Unrated)
766
Bandits 1986,  Unrated)
767
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
768
Devil 2010,  PG-13)
769
Little Nicky 2000,  PG-13)
770
Nick of Time 1995,  R)
771
Nicholas Nickleby 2002,  PG)
772
Nick Fury: Agent of Shield 1998,  Unrated)
773
The Kid From Spain 1932,  Unrated)
774
Letter From Spain 1993,  Unrated)
775
Loch Ness 1995,  PG)
776
The Hurt Locker 2008,  R)
777
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
778
Lock Up 1989,  R)
779
Locked Up (Gefangen) 2004,  R)
780
Robin of Locksley 1996,  PG)
781
Lockdown 2000,  R)
782
The Ape Man (Lock Your Doors) 1943,  Unrated)
783
Take Me Home Tonight 2011,  R)
784
I Spit On Your Grave 2010,  R)
785
Me, Too (Yo, tambien) 2009,  Unrated)
786
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
787
Thank You For Smoking 2005,  R)
788
Gangs of New York 2002,  R)
789
The Young Victoria 2009,  PG)
790
Young Frankenstein 1974,  PG)
791
Escape from New York 1981,  R)
792
New York Minute 2004,  PG)
793
Edwin 1984,  Unrated)
794
The Mighty Celt 2005,  Unrated)
795
Celtic Tiger 2005,  Unrated)
796
Hang 'em High 1968,  PG-13)
797
Hangmen 1987,  R)
798
The Hanging Garden 1997,  R)
799
Hangover Square 1945,  Unrated)
800
Hangin' with the Homeboys 1991,  R)
801
Hangar 18 1980,  PG)
802
The Electric Horseman 1979,  PG)
803
The Horse Boy 2009,  Unrated)
804
The Pale Horse 1996,  Unrated)
805
Hellboy 2004,  PG-13)
806
Hell Ride 2008,  R)
807
In Hell 2003,  R)
808
The Skulls 2000,  PG-13)
809
The Skull 1965,  PG)
810
Skullduggery 1979,  PG)
811
Labyrinth - The History of the Maze 1997,  Unrated)
812
Maze 1983,  Unrated)
813
Leper 1976,  Unrated)
814
Damien the Leper Priest 1980,  Unrated)
815
Sign Posts of Dr. Roy Walford 2007,  Unrated)
816
Tusk 1980,  Unrated)
817
The Tuskegee Airmen 1995,  PG-13)
818
Tusks 1989,  R)
819
It Came from Outer Space 1953,  R)
820
Shivers (They Came from Within) (The Parasite Murders) 1975,  R)
821
Under the Tuscan Sun 2003,  PG-13)
822
Y2K 1999,  Unrated)
823
Labyrinth 1986,  PG)
824
Sleepaway Camp 1983,  R)
825
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
826
Nemesis 2: Nebula 1995,  R)
827
THX 1138 1971,  PG)
828
Electronic Labyrinth THX 1138 4EB 1967,  Unrated)
829
Nemesis 1993,  R)
830
Orions Belte (Orion's Belt) 1985,  PG)
831
Orion's Belt 1987,  PG)
832
Colored Eggs 2002,  Unrated)
833
Ei (Egg) 1988,  Unrated)
834
Peter and the Magic Egg 1983,  Unrated)
835
Millennium 1989,  PG-13)
836
Eastern Promises 2007,  R)
837
Cool as Ice 1991,  PG)
838
The Ice Cream Man 1995,  R)
839
Dice Rules 1991,  NC-17)
840
Fellowship of the Dice 2005,  Unrated)
841
Homeboys 1992,  Unrated)
842
Last Train Home 2009,  PG)
843
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
844
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
845
No Country for Old Men 2007,  R)
846
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief 2010,  PG)
847
Kickin' It Old Skool 2007,  PG-13)
848
Oldboy 2004,  R)
849
Oliver Twist 1999,  PG-13)
850
Olivier, Olivier 1992,  R)
851
Oliver Twist 1997,  Unrated)
852
Jamie's Kitchen 2005,  Unrated)
853
Butch Jamie 2007,  Unrated)
854
Butch Jamie: A Lesbian Actress 2007,  Unrated)
855
Amy 1981,  G)
856
Amy 1998,  PG-13)
857
The Amy Fisher Story (Beyond Control) 1993,  Unrated)
858
Lethal Lolita - Amy Fisher: My Own Story 1992,  Unrated)
859
Amy & Isabelle 2001,  Unrated)
860
The Butcher Boy 1997,  R)
861
The Butcher's Wife 1991,  PG-13)
862
The Butcher 2007,  Unrated)
863
Butcher House 2006,  Unrated)
864
The Butchers 1988,  Unrated)
865
Love Butcher 1982,  R)
866
Butch Camp 1998,  Unrated)
867
Due Date 2010,  R)
868
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
869
The Duchess 2008,  PG-13)
870
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
871
Dune 1984,  PG-13)
872
The Mighty Ducks 1992,  PG)
873
Duets 2000,  R)
874
Duel of the Iron Fist 1971,  R)
875
Walk Hard: The Dewey Cox Story 2007,  R)
876
Mulholland Drive 2001,  R)
877
License to Drive 1988,  PG-13)
878
The Driver 1978,  PG)
879
Drive 1998,  R)
880
Drive-In Massacre 1974,  R)
881
The Quest (The Longest Drive) 1976,  PG)
882
The Last American Hero 1973,  PG)
883
Drive 1996,  R)
884
Drive-In 1976,  PG)
885
Bikini Drive-In 1994,  R)
886
License to Kill 1984,  PG-13)
887
Licensed to Kill 1997,  Unrated)
888
License to Skate - Fundamentals 1991,  Unrated)
889
License to Skate - Freestylin' 1991,  Unrated)
890
License to Skate - Street Master 1991,  Unrated)
891
License to Skate - Ramp Riding 1991,  Unrated)
892
License to Kill 1964,  Unrated)
893
Punch-Drunk Love 2002,  R)
894
Drunken Master (Jui kuen) 1978,  PG-13)
895
Drunks 1997,  R)
896
Drunken Angel 1948,  Unrated)
897
Drunken Sailor (The Tiger Lillies) 2007,  Unrated)
898
Shaolin Drunk Monkey 1985,  Unrated)
899
Dance of the Drunken Mantis 1979,  Unrated)
900
Shaolin Drunken Fight 2003,  Unrated)
901
Little Drunken Masters 1995,  Unrated)
902
Sinbad the Sailor 1947,  Unrated)
903
Sailor Beware 1951,  Unrated)
904
Pirates 1986,  PG-13)
905
Pirates of Silicon Valley 1999,  Unrated)
906
Pirates (Edited Version) 2005,  R)
907
The Pirates of Penzance 1983,  G)
908
The Pirates of Central Park 2001,  Unrated)
909
Sky Pirates 1986,  PG-13)
910
Pirates of Tortuga 1961,  Unrated)
911
Baby Mama 2008,  PG-13)
912
Babel 2006,  R)
913
Babylon A.D. 2008,  PG-13)
914
Rosemary's Baby 1968,  R)
915
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
916
Baby Boy 2001,  R)
917
Brooklyn Rules 2006,  R)
918
Brooklyn Dodgers: Dem Bums 2004,  Unrated)
919
Last Exit to Brooklyn 1990,  R)
920
Brooklyn Bound 2004,  R)
921
Brooklyn Babylon 2000,  R)
922
The Kid from Brooklyn 1946,  Unrated)
923
Brooklyn Bridge 1981,  Unrated)
924
Straight Out of Brooklyn 1991,  R)
925
Over The Brooklyn Bridge 1984,  R)
926
A Brooklyn State of Mind 1997,  R)
927
Brothers 2009,  R)
928
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
929
The Brothers Bloom 2008,  PG-13)
930
In Tranzit 2006,  R)
931
Transit 2004,  Unrated)
932
Incendiary 2008,  R)
933
NY Indies 2005,  Unrated)
934
What is Indie? 2006,  Unrated)
935
Indie Sex: Censored 2007,  Unrated)
936
The Mexican 2001,  R)
937
Grace 2009,  R)
938
Grace Is Gone 2007,  PG-13)
939
Amazing Grace 2007,  PG)
940
3000 Miles to Graceland 2001,  R)
941
Maria Full of Grace 2003,  R)
942
Savage Grace 2007,  Unrated)
943
Grace Jones - State of Grace 1985,  Unrated)
944
Grace Jones - A One Man Show ,  Unrated)
945
State of Grace 1990,  R)
946
Saving Grace 2000,  R)
947
Finding Graceland 1998,  PG-13)
948
Le Coup de Grace (Der Fangschuß) 1978,  Unrated)
949
Falling From Grace 1992,  PG-13)
950
See Grace Fly 2003,  Unrated)
951
House of Grace 2005,  R)
952
Crank 2006,  R)
953
Crank - Darkness On The Edge Of Town 2007,  Unrated)
954
The Prestige 2006,  PG-13)
955
Predators 2010,  R)
956
Dead Presidents 1995,  R)
957
Dominion - Prequel to the Exorcist 2005,  R)
958
Presumed Innocent 1990,  R)
959
All the Pretty Horses 2000,  PG-13)
960
Pretty Persuasion 2005,  R)
961
Prey (Alien Prey) 1978,  Unrated)
962
Clerks 1994,  R)
963
The Gay Shoe Clerk 1903,  Unrated)
964
Agathe Cléry 2007,  Unrated)
965
Cleo From 5 to 7 (Cléo de 5 à 7) 1962,  Unrated)
966
Cleopatra 1963,  G)
967
John Cleese on How to Irritate People 1968,  Unrated)
968
Cleaner 2007,  R)
969
Clean 2004,  R)
970
On a Clear Day 2005,  PG-13)
971
Cleopatra 1999,  Unrated)
972
Caesar and Cleopatra 1946,  Unrated)
973
My Darling Clementine 1946,  G)
974
Clean and Sober 1988,  R)
975
Cleopatra 1934,  Unrated)
976
Cleopatra Jones 1973,  R)
977
Cleopatra 1917,  Unrated)
978
Clean Slate 1994,  PG-13)
979
Cleopatra 2003,  R)
980
Antony and Cleopatra 1974,  Unrated)
981
Robots 2005,  PG)
982
Robots 1999,  Unrated)
983
Attack of the Robots 1966,  Unrated)
984
Macron 1 - Flight of the Battle Robots 1987,  Unrated)
985
Lost in Space - The War of the Robots 1965,  Unrated)
986
Definitive Jux Presents - The Revenge of the Robots 2003,  Unrated)
987
Voltron 2011,  Unrated)
988
Gobots - The Original Story ,  Unrated)
989
I, Robot 2004,  PG-13)
990
RoboCop 1987,  R)
991
Robot Jox 2: Robot Wars 1993,  PG)
992
Robowar (Robot da guerra) 1988,  Unrated)
993
Transformers Cybertron - Robots in Disguise, A New Beginning 2001,  Unrated)
994
Robot Jox 1989,  PG)
995
Robo-geisha 2009,  Unrated)
996
Robot Holocaust 1987,  Unrated)
997
Outer Limits - "I, Robot" 1963,  Unrated)
998
Robotix 1985,  Unrated)
999
Robotech: The Shadow Chronicles 2006,  PG)
1000
Climate Of Change 2010,  Unrated)
1001
Suicide Club 2010,  Unrated)
1002
Cloverfield 2008,  PG-13)
1003
Clash of the Titans 2010,  PG-13)
1004
Closer 2004,  R)
1005
Charlie St. Cloud 2010,  PG-13)
1006
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
1007
Bonnie and Clyde 1967,  R)
1008
Clue 1985,  PG)
1009
Red Cliff (Chi Bi) 2008,  R)
1010
Cliffhanger 1993,  R)
1011
Clash of the Titans 1981,  PG)
1012
The Santa Clause 1994,  PG)
1013
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
1014
The Client 1994,  PG-13)
1015
The Jane Austen Book Club 2007,  PG-13)
1016
Club Dread 2004,  R)
1017
The Emperor's Club 2002,  PG-13)
1018
The Midnight Meat Train 2008,  R)
1019
Meat Loaf: In Search of Paradise 2007,  Unrated)
1020
Meatballs 1979,  PG)
1021
Meat Loaf - VH1 Storytellers 1999,  Unrated)
1022
Meat Market 2002,  Unrated)
1023
Red Meat 1996,  Unrated)
1024
Don't Let Your Meat Loaf 1995,  PG)
1025
The Hedgehog 2011,  Unrated)
1026
London 2005,  R)
1027
Winning London 2001,  G)
1028
London River 2011,  Unrated)
1029
London Boulevard 2011,  R)
1030
London to Brighton 2006,  R)
1031
London After Midnight (The Hypnotist) 2002,  Unrated)
1032
Tower of London 1962,  Unrated)
1033
London 1994,  Unrated)
1034
London Voodoo 2004,  Unrated)
1035
Mean Machine 2001,  R)
1036
Chaos 2006,  R)
1037
Chaos Theory 2007,  PG-13)
1038
Order of Chaos 2009,  R)
1039
Chaos 2001,  Unrated)
1040
Chaos 2005,  R)
1041
Hollywood Chaos 1989,  Unrated)
1042
The Chaos Factor 2000,  R)
1043
Levellers: Chaos Theory 2007,  Unrated)
1044
Amon Tobin - Chaos Theory: Splinter Cell 3 2005,  Unrated)
1045
Sepultura - Chaos 1991,  Unrated)
1046
Streets of Chaos 2005,  Unrated)
1047
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
1048
Mean Streets 1973,  R)
1049
Orgies and the Meaning of Life 2008,  Unrated)
1050
Mean Streak 1999,  R)
1051
Walkin' the Mean Streets 1987,  Unrated)
1052
Mister Mean 1986,  R)
1053
Six Degrees of Separation 1993,  R)
1054
La Separation 1994,  Unrated)
1055
Separate But Equal 1991,  PG)
1056
Septem8er Tapes 2004,  R)
1057
Septembrie 1978,  Unrated)
1058
September 1996,  G)
1059
The 7th Day (Séptimo día, El) 2004,  Unrated)
1060
Super 2010,  R)
1061
Super Troopers 2002,  R)
1062
The Super Mario Bros. 1993,  PG)
1063
Supergirl 1984,  PG)
1064
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
1065
Superman: Doomsday 2007,  PG-13)
1066
Supernova 2000,  PG-13)
1067
Transformers Energon: Omega Supreme 2004,  Unrated)
1068
Tarzan 1999,  G)
1069
Hard Target 1993,  R)
1070
Tarzan, the Ape Man 1981,  R)
1071
Tarantula 1955,  Unrated)
1072
Quentin Tarantino's Star Wars 1998,  Unrated)
1073
Tarzan the Ape Man 1932,  Unrated)
1074
Tart 2001,  R)
1075
Babies 2010,  PG)
1076
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
1077
Baby-Sitters Club, The - The Baby-Sitters Remember 1993,  Unrated)
1078
Baby Boom 1987,  PG)
1079
Telets (Taurus) 2001,  Unrated)
1080
The Virgo, The Taurus and The Capricorn 1977,  Unrated)
1081
The Buccaneer 1958,  Unrated)
1082
The Buccaneer 1938,  PG)
1083
Buccaneers 1995,  Unrated)
1084
Legend of the Candy Cane 2001,  Unrated)
1085
Hard Candy 2005,  R)
1086
Candy 2005,  R)
1087
Candy Candy 1981,  Unrated)
1088
Stealing Candy 2002,  R)
1089
Candy Mountain 1987,  R)
1090
The Candy Snatchers 1974,  R)
1091
Candy 1968,  R)
1092
Candy Von Dewd 2003,  Unrated)
1093
The Candy Shop 2008,  Unrated)
1094
Candy 1995,  Unrated)
1095
Candy Claus 1987,  Unrated)
1096
Stickmen 2001,  R)
1097
The Sticky Fingers of Time 1997,  Unrated)
1098
Stick 1985,  R)
1099
Sticks And Stones 1996,  PG-13)
1100
Magic Sticks 1987,  Unrated)
1101
Stick Up 1987,  Unrated)
1102
Sticks 1998,  R)
1103
Sticking Together 1996,  Unrated)
1104
Sticky Fingers 1988,  PG)
1105
Stick to Your Guns 1941,  Unrated)
1106
The Stick Up Kids 2008,  R)
1107
Hell's Wind Staff 1998,  Unrated)
1108
Super Structures of the World: Eurotunnel 1999,  Unrated)
1109
Giant Structures 2006,  Unrated)
1110
Mega Structures 2006,  Unrated)
1111
The Invisible 2007,  PG-13)
1112
The Invisible Man 1933,  Unrated)
1113
Memoirs of an Invisible Man 1992,  PG-13)
1114
The Invisible Circus 2001,  R)
1115
The Invisible Man Returns 1940,  Unrated)
1116
Invisible 2006,  Unrated)
1117
Invisible Child 1999,  Unrated)
1118
The Invisible Boy 1957,  Unrated)
1119
Invisible Agent 1942,  Unrated)
1120
The Invisible Woman 1940,  PG)
1121
The Invisible Kid 1988,  PG)
1122
Invisible Waves 2005,  Unrated)
1123
The Invisible Ray 1936,  Unrated)
1124
The Invisible Man's Revenge 1944,  Unrated)
1125
The TV Set 2006,  R)
1126
Set It Off 1996,  R)
1127
Monochrome Set 1990,  Unrated)
1128
Desk Set 1957,  Unrated)
1129
Setting Sun 1992,  Unrated)
1130
Seth 2006,  PG-13)
1131
Seth 2 2004,  Unrated)
1132
Turn It Up 2000,  R)
1133
No Turning Back 2001,  R)
1134
Suicide: No Turning Back 2004,  Unrated)
1135
A Walk to Remember 2002,  PG)
1136
Nanny McPhee Returns 2010,  PG)
1137
Step Brothers 2008,  R)
1138
Rendition 2007,  R)
1139
Observe and Report 2009,  R)
1140
Michael Jackson's This Is It 2009,  PG)
1141
Rent 2005,  PG-13)
1142
Requiem for a Dream 2000,  R)
1143
rewind 1999,  Unrated)
1144
Rewind 2003,  Unrated)
1145
8-Bit Alchemy: rewind ,  Unrated)
1146
Stereophonics - Rewind 2007,  Unrated)
1147
Shoot 'Em Up 2007,  R)
1148
Up in the Air 2009,  R)
1149
Step Up 3-D 2010,  PG-13)
1150
Pump up the Volume 1990,  R)
1151
The Upside of Anger 2001,  R)
1152
Hanging Up 2000,  PG-13)
1153
Light It Up 1999,  R)
1154
Up Close & Personal 1996,  PG-13)
1155
Frantic 1988,  R)
1156
Splinter 2008,  R)
1157
Splinter 2006,  R)
1158
Splinterheads 2009,  R)
1159
Splinters (Drzazgi) 2009,  Unrated)
1160
Splinter Cell 2006,  Unrated)
1161
Splintered 2010,  Unrated)
1162
Tarka the Otter 1979,  Unrated)
1163
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008,  PG-13)
1164
Dungeons & Dragons 2000,  PG-13)
1165
Dunston Checks In 1996,  PG)
1166
Dune 2014,  Unrated)
1167
Major Dundee 1974,  PG-13)
1168
The Dunwich Horror 1970,  R)
1169
Fireball (Muay Thai Dunk) 2009,  R)
1170
Dune Warriors 1991,  R)
1171
The Dungeonmaster (Ragewar) 1985,  PG-13)
1172
Syndromes and a Century (Sang sattawat) 2006,  Unrated)
1173
A Troll in Central Park 1994,  G)
1174
Journey to the Center of the Earth 1959,  G)
1175
Twentieth Century 1934,  Unrated)
1176
End of the Century - The Story of the Ramones 2003,  Unrated)
1177
South Central 1992,  R)
1178
Zenon: Girl of the 21st Century 1999,  Unrated)
1179
Journey to the Center of the Earth 2008,  PG-13)
1180
Zidane, un Portrait du 21e Siècle (Zidane: A 21st Century Portrait) 2006,  Unrated)
1181
Scott Walker: 30 Century Man 2007,  Unrated)
1182
Prince of Central Park 1999,  PG-13)
1183
John Cena: My Life 2007,  Unrated)
1184
C.R.E.A.M - Cream - Cash Rules Everything Around Me 2006,  Unrated)
1185
112 - Peaches and Cream 2001,  Unrated)
1186
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
1187
Tougher Than Leather 1988,  R)
1188
Bill & Ted's Bogus Journey 1991,  PG)
1189
Journey - Frontiers and Beyond 1983,  Unrated)
1190
Journey Within a Journey 1998,  Unrated)
1191
Journey to the End of the Night 2006,  R)
1192
Journey to the Center of the Earth 1988,  PG)
1193
Sancharram (The Journey) 2004,  Unrated)
1194
Journey From the Fall 2005,  R)
1195
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
1196
Wild Bill 1995,  R)
1197
Bronco Billy 1980,  PG)
1198
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
1199
Billabong Odyssey 2003,  PG)
1200
Heavenly Creatures 1994,  R)
1201
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
1202
Fragments 2008,  R)
1203
Les créatures (The Creatures) 1966,  Unrated)
1204
Creature Comforts 1990,  PG)
1205
Perfect Creature 2006,  R)
1206
Creature from the Black Lagoon 2011,  Unrated)
1207
Revenge of the Creature 1955,  Unrated)
1208
She Creature 2001,  R)
1209
Creature 1985,  R)
1210
Creature with the Atom Brain 1955,  Unrated)
1211
Curse of the Swamp Creature 1966,  Unrated)
1212
Creature 1999,  Unrated)
1213
Black Snake Moan 2007,  R)
1214
Black Swan 2010,  R)
1215
The Black Dahlia 2006,  R)
1216
Men in Black 1997,  PG-13)
1217
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
1218
Black Dynamite 2009,  R)
1219
Black Sheep 1996,  PG-13)
1220
Black Beauty 1994,  G)
1221
Black Christmas 1974,  R)
1222
The Black Cauldron 1985,  PG)
1223
Blackout 2007,  R)
1224
Blackrock (Black Rock) 1997,  Unrated)
1225
Blackenstein (Black Frankenstein)(Return of Blackenstein) 1973,  R)
1226
The Black Stallion 1979,  G)
1227
Black Mask 1997,  R)
1228
The Black Dahlia Murder: Majesty 2009,  Unrated)
1229
The Black Balloon 2008,  PG-13)
1230
Black Rain 1989,  R)
1231
The Black Hole 1979,  PG)
1232
Black Samurai (The Freeze Bomb) (Black Terminator) 1977,  R)
1233
Dr. Black, Mr. Hyde, (Dr. Black and Mr. Hyde) 1976,  R)
1234
Black Dog 1998,  PG-13)
1235
Night of the Creeps 1986,  R)
1236
Phenomena (Creepers) 1984,  R)
1237
Cold Creek Manor 2003,  R)
1238
...And God Created Woman 1956,  PG)
1239
Cremaster 1 & Cremaster 2 1999,  Unrated)
1240
Owl TV - Creepy Creatures & Slimy Stuff ,  Unrated)
1241
King Creole 1958,  PG)
1242
Masters of the Universe 1987,  PG)
1243
Puppet Master 1989,  R)
1244
The Young Master (Shi di chu ma) 1978,  PG-13)
1245
Masterminds 1997,  PG-13)
1246
Time Masters (Les Maîtres du temps) 1982,  Unrated)
1247
Cremaster 1 1995,  Unrated)
1248
Cremaster Cycle 2010,  Unrated)
1249
Cremaster 2 1999,  Unrated)
1250
Cremaster 5 1998,  Unrated)
1251
Cremaster 4 1994,  Unrated)
1252
Cremaster 4 & 5 2010,  Unrated)
1253
Order - From Matthew Barney's Cremaster 3 2003,  Unrated)
1254
Bombshell (Blonde Bombshell) 1933,  Unrated)
1255
Bombay 1995,  R)
1256
Dive Bomber 1941,  Unrated)
1257
Bombs Over Burma 1942,  Unrated)
1258
Time Bomb 2007,  R)
1259
Bombardier 1943,  Unrated)
1260
Sex Bomb 1989,  Unrated)
1261
Trinity and Beyond (The Atomic Bomb Movie) 1995,  Unrated)
1262
Night of the Comet 1984,  PG-13)
1263
The Iceman Cometh 1973,  PG)
1264
Year of the Comet 1992,  PG-13)
1265
Time of the Comet 2008,  Unrated)
1266
Comet Halley Returns 1988,  Unrated)
1267
Iceman Cometh 1991,  Unrated)
1268
Judge Dredd 1995,  R)
1269
The Judge 2001,  PG-13)
1270
Judge Priest 1934,  G)
1271
Judge and Jury 1997,  R)
1272
Tell It to the Judge 1949,  Unrated)
1273
Judge 1993,  Unrated)
1274
Judgement 1975,  Unrated)
1275
Evil Judgement 1984,  R)
1276
Day of Judgement 1981,  Unrated)
1277
Hail Caesar 1994,  PG)
1278
So Proudly We Hail! 1943,  Unrated)
1279
Hail 1972,  PG)
1280
Proudly We Hail 1990,  Unrated)
1281
Hail to the Chief 1996,  Unrated)
1282
Hail Caesar 1997,  Unrated)
1283
Hail Caesar! 2006,  Unrated)
1284
Off on a Comet 1979,  Unrated)
1285
Comet Strikes 1971,  Unrated)
1286
Priest 2011,  PG-13)
1287
Saving Private Ryan 1998,  R)
1288
The Princess Diaries 2001,  G)
1289
A Little Princess 1995,  G)
1290
Let's Go To Prison 2006,  R)
1291
Primeval 2007,  R)
1292
The Prince and Me 2004,  PG)
1293
My Own Private Idaho 1991,  R)
1294
Primer 2003,  PG-13)
1295
Dark Prince: The True Story of Dracula (Dracula - The Dark Prince) 2000,  R)
1296
Prison Break 1938,  Unrated)
1297
The Swan Princess 1994,  G)
1298
Prince of Persia: The Sands of Time 2010,  PG-13)
1299
The Princess Bride 1987,  PG)
1300
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
1301
Princess of Thieves 2001,  Unrated)
1302
Private Benjamin 1980,  R)
1303
The Dark Knight 2008,  PG-13)
1304
Night of the Demons 2010,  R)
1305
Saturday Night 2010,  Unrated)
1306
Fright Night 2011,  R)
1307
30 Days of Night 2007,  R)
1308
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
1309
We Own the Night 2007,  R)
1310
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
1311
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
1312
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
1313
Boogie Nights 1997,  R)
1314
Friday Night Lights 2004,  PG-13)
1315
Saturday Night Fever 1977,  R)
1316
Night Watch (Nochnoi Dozor) 2004,  R)
1317
Night of the Living Dead 1968,  R)
1318
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
1319
One Night With the King 2006,  PG)
1320
My Blueberry Nights 2007,  PG-13)
1321
Night Train 2008,  R)
1322
In the Heat of the Night 1967,  Unrated)
1323
Day for Night 1973,  PG)
1324
Astronome: A Night at the Opera 2010,  Unrated)
1325
A Hard Day's Night 1964,  G)
1326
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
1327
Judgment Night 1993,  R)
1328
Cypress Edge 2001,  Unrated)
1329
The Cemetery Club 1993,  PG-13)
1330
Elephant Cemetary 2005,  Unrated)
1331
Cemetery Gates 2004,  Unrated)
1332
Car Cemetery 1983,  Unrated)
1333
Born on the Fourth of July 1989,  R)
1334
The Fourth Angel (The 4th Angel) 2001,  R)
1335
The Fourth World War 2003,  Unrated)
1336
Encounters of the Fourth Kind - A Report on Communion ,  Unrated)
1337
Lolita 1962,  Unrated)
1338
Lolita 1997,  R)
1339
Amy Fisher: My Story (Lethal Lolita) 1993,  Unrated)
1340
Casualties of Love: The Long Island Lolita Story 1993,  PG-13)
1341
Canciones de amor en Lolita's Club 2007,  Unrated)
1342
Tango & Cash 1989,  R)
1343
Cash Cash - On the Road 2009,  Unrated)
1344
In Bed With Amy Lynn Baxter 2002,  Unrated)
1345
Amy Winehouse - I Told You I Was Trouble: Amy Winehouse Live From London 2007,  Unrated)
1346
Casino Royale 2006,  PG-13)
1347
Casablanca 1942,  PG)
1348
Casanova 2005,  R)
1349
Cast Away 2000,  PG-13)
1350
Cassandra's Dream 2007,  PG-13)
1351
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
1352
Casper 1995,  PG)
1353
Casino Royale 1967,  G)
1354
The Last Castle 2001,  R)
1355
Castlevania 2011,  Unrated)
1356
House of Sand (Casa de Areia) 2005,  R)
1357
My Case (Mon cas) 1986,  Unrated)
1358
Case 39 2010,  R)
1359
Basket Case 2 1990,  R)
1360
Basket Case 3: The Progeny 1992,  R)
1361
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde 1968,  Unrated)
1362
Spaceship 1981,  Unrated)
1363
Spaceship 1983,  PG)
1364
Aliens from Spaceship Earth 1977,  Unrated)
1365
Class of Nuke 'Em High 1986,  R)
1366
Duke Nukem: The Movie ,  Unrated)
1367
Battleship 2012,  PG-13)
1368
Battleship 1992,  Unrated)
1369
Bride of Chucky 1998,  R)
1370
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
1371
The Syrian Bride 2004,  Unrated)
1372
The Bride 1985,  PG-13)
1373
The Bride of Re-Animator 1990,  R)
1374
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
1375
Brideshead Revisited 2008,  PG-13)
1376
Kiss the Bride 2002,  R)
1377
Kiss the Bride 2007,  R)
1378
Brides of Christ 1993,  Unrated)
1379
Incubus: The Morning View Sessions 2002,  Unrated)
1380
Sessions 1983,  Unrated)
1381
Skate Sessions 1996,  Unrated)
1382
Incubus 1965,  Unrated)
1383
Incubus 2002,  Unrated)
1384
Incubus 2005,  Unrated)
1385
The Incubus 1982,  R)
1386
Keb' Mo': Sessions at West 54th 1997,  Unrated)
1387
John Prine - Live From Sessions at West 54th 2001,  Unrated)
1388
Dead Ringers 1988,  R)
1389
Apocalypse Now 1979,  R)
1390
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
1391
Now and Then 1995,  PG-13)
1392
In the Army Now 1994,  PG)
1393
Now, Voyager 1942,  Unrated)
1394
And Now... Ladies and Gentlemen 2002,  PG-13)
1395
Chinatown 1974,  R)
1396
New York Chinatown 1973,  Unrated)
1397
The Merchant of Venice 2001,  Unrated)
1398
The Merchant of Venice 1972,  Unrated)
1399
The Merchant Of Venice 1973,  Unrated)
1400
No Petrol, No Diesel! ,  Unrated)
1401
5 Gallons of Diesel 2005,  Unrated)
1402
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
1403
Smiley Face 2007,  R)
1404
Savannah Smiles 1982,  PG)
1405
Smile Orange 1976,  Unrated)
1406
Scott of the Antarctic 1948,  PG)
1407
Nina Simone: Live from Ronnie Scott's 2003,  Unrated)
1408
Regarding Henry 1991,  PG-13)
1409
Henry V 1989,  PG-13)
1410
Henry Poole Is Here 2008,  PG)
1411
Henry: Portrait of a Serial Killer 1986,  NC-17)
1412
A Bride for Henry 1937,  Unrated)
1413
Henry Miller Odyssey 1974,  Unrated)
1414
Henry Fool 1998,  R)
1415
Henry Hill 1999,  Unrated)
1416
Scooterz 2000,  Unrated)
1417
Odessa Odessa 2004,  Unrated)
1418
Odessa 2004,  Unrated)
1419
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
1420
Motorhead - The Best of Motorhead ,  Unrated)
1421
Girl on a Motorcycle (1968) 1968,  R)
1422
Motorcycle Gang 1994,  R)
1423
Motorama 1993,  R)
1424
Motorcycle Diaries 1997,  Unrated)
1425
44 Inch Chest 2009,  R)
1426
Chéri 2009,  R)
1427
Che: Part One (The Argentine) 2008,  R)
1428
Cherry Falls 2000,  R)
1429
About a Boy 2002,  PG-13)
1430
The Prairie Boys 2011,  R)
1431
Beautiful Boy 2010,  R)
1432
Astro Boy (AstroBoy) 2009,  PG)
1433
Bad Boys II 2003,  R)
1434
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
1435
Bubble Boy 2001,  PG-13)
1436
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
1437
Tommy Boy 1995,  PG-13)
1438
The Boys Are Back 2009,  PG-13)
1439
Biker Boyz 2003,  PG-13)
1440
Boys on the Side 1995,  R)
1441
Boys and Girls 2000,  PG-13)
1442
Lost Boys: The Tribe 2008,  R)
1443
The Dangerous Lives of Altar Boys 2002,  R)
1444
Boys Will Be Boys 1997,  PG)
1445
The Boys from Brazil 1978,  R)
1446
The Fabulous Baker Boys 1989,  R)
1447
The Boy In The Plastic Bubble 1976,  PG)
1448
Bubble 2005,  R)
1449
Bubbles Galore 1996,  R)
1450
The Billion Dollar Bubble 1976,  Unrated)
1451
Snorks - Bubbles of Fun 1981,  Unrated)
1452
Crumb 1994,  R)
1453
Who's Harry Crumb? 1989,  PG-13)
1454
Rumor Has It 2005,  PG-13)
1455
The Rum Diary 2011,  R)
1456
Rumble in the Bronx 1996,  R)
1457
Rumble Fish 1983,  R)
1458
Ready to Rumble 2000,  PG-13)
1459
Rumpelstiltskin 1987,  G)
1460
Rumba 1935,  Unrated)
1461
Rum and Coke 2000,  Unrated)
1462
Rumor of Blue Sky 2009,  Unrated)
1463
There's Something About Mary 1998,  R)
1464
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
1465
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
1466
Mary Reilly 1996,  R)
1467
Mary, Mary, Bloody Mary 1975,  R)
1468
The Queen 2006,  PG-13)
1469
Queen of the Damned 2002,  R)
1470
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
1471
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
1472
The African Queen 1952,  Unrated)
1473
Barbarian Queen (Queen of the Naked Steel) 1985,  R)
1474
Queen - We Will Rock You 1983,  Unrated)
1475
Rocky 1976,  PG)
1476
Rocky V 1990,  PG-13)
1477
Rocky III 1982,  PG)
1478
Rocky Mountain 1950,  Unrated)
1479
Rocky Mountain Redline 1996,  Unrated)
1480
My Bloody Valentine 1981,  R)
1481
Sunday, Bloody Sunday 1971,  R)
1482
Bloody Sunday 2002,  R)
1483
Bloody Mary 2006,  Unrated)
1484
Bloody Birthday 1981,  R)
1485
Bloody Mallory 2002,  R)
1486
On Bloody Sunday 2007,  Unrated)
1487
Bloody Ties 2006,  Unrated)
1488
Bloody Movie 1987,  Unrated)
1489
Scream Bloody Murder (Claw of Terror) (Matthew) (The Captive Female) 1973,  R)
1490
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
1491
Dial M for Murder 1954,  PG)
1492
Murder by Numbers 2002,  R)
1493
The Oxford Murders 2008,  R)
1494
Anatomy of a Murder 1959,  G)
1495
Murder at 1600 1997,  R)
1496
Murder in the First 1994,  R)
1497
Manhattan Murder Mystery 1993,  PG)
1498
Murder by Death 1976,  PG)
1499
Murderball 2005,  R)
1500
Murder, My Sweet 1944,  Unrated)
1501
Radioland Murders 1994,  PG)
1502
Agatha Christie's Murder on the Orient Express 2001,  Unrated)
1503
Murder! 1930,  Unrated)
1504
Murder Party 2007,  Unrated)
1505
Radio 2003,  PG)
1506
Radio Days 1987,  PG)
1507
Radio Flyer 1992,  PG-13)
1508
Radioactive Dreams 1986,  R)
1509
Cosmic Radio 2008,  PG-13)
1510
Radio Corazon 2007,  Unrated)
1511
Radio Cab Murder 1954,  Unrated)
1512
Pirate Radio USA 2008,  Unrated)
1513
Radio Love 2008,  Unrated)
1514
Revenge of the Radioactive Reporter 1991,  Unrated)
1515
Village People Radio Show (Apa khabar orang kampung) 2007,  Unrated)
1516
Radio Inside 1994,  Unrated)
1517
Alfred Hitchcock - Thrillers 1934,  Unrated)
1518
Alfred Hitchcock 2 2008,  Unrated)
1519
Hitch - The Genius of Alfred Hitchcock 1999,  Unrated)
1520
The Prisoner of Zenda 1937,  Unrated)
1521
Women's Prison 1955,  Unrated)
1522
Dracula, Prisoner of Frankenstein 1970,  Unrated)
1523
Zendan-e zanan (Women's Prison) 2002,  Unrated)
1524
Killing Zelda Sparks 2007,  Unrated)
1525
Legend of Zelda 2008,  Unrated)
1526
Valentine's Day 2010,  PG-13)
1527
Valentine 2001,  R)
1528
The Caveman's Valentine 2001,  R)
1529
The St. Valentine's Day Massacre 1967,  Unrated)
1530
The First Valentine 1989,  Unrated)
1531
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
1532
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
1533
A Charlie Brown Thanksgiving 1973,  Unrated)
1534
A Charlie Brown Christmas 1965,  Unrated)
1535
Red Planet 2000,  PG-13)
1536
Red Sonja 1985,  PG-13)
1537
Ashes of Time Redux 1994,  R)
1538
Red Shoe Diaries - The Movie 1992,  R)
1539
Escape Under Pressure 1999,  R)
1540
Pressure Point 1962,  Unrated)
1541
Thelma & Louise 1991,  R)
1542
Cool Hand Luke 1967,  PG)
1543
Lucky Luciano 1973,  R)
1544
Wendy and Lucy 2008,  R)
1545
Lust for Life 1956,  Unrated)
1546
White Men Can't Jump 1992,  R)
1547
Can't Buy Me Love 1987,  PG-13)
1548
The Canterville Ghost 1996,  PG)
1549
A Canterbury Tale 1944,  NC-17)
1550
Hollywood Canteen 1944,  Unrated)
1551
Canta Maria 2006,  Unrated)
1552
White Men Can't Dance ,  PG)
1553
W.C. Fields: You Can't Cheat an Honest Man 1939,  Unrated)
1554
Match Point 2005,  R)
1555
Point of No Return (The Assassin) 1993,  R)
1556
Point of Grace: 7 2003,  Unrated)
1557
Vanishing Point 1971,  R)
1558
Point Blank 1967,  Unrated)
1559
The Point 1971,  G)
1560
Hollow Point 1996,  R)
1561
Point of Origin 2002,  Unrated)
1562
Point Blank 1998,  R)
1563
Good Bye, Lenin 2002,  R)
1564
Bye Bye Birdie 1963,  G)
1565
By Hook Or By Crook 2001,  Unrated)
1566
Cobra 1986,  R)
1567
King Cobra 1998,  PG-13)
1568
Cult of the Cobra 1955,  Unrated)
1569
Cobra 1981,  Unrated)
1570
She's All That 1999,  PG-13)
1571
She's Gotta Have It 1986,  R)
1572
Train - She's on Fire 2002,  Unrated)
1573
Bamboozled 2000,  R)
1574
La Bamba 1987,  PG-13)
1575
Bamboo Saucer 1968,  G)
1576
House of Bamboo 1955,  Unrated)
1577
Omar & The Howlers - Bamboozled 2005,  Unrated)
1578
Shelter 2010,  R)
1579
The Good Shepherd 2006,  R)
1580
She-Devil 1989,  PG-13)
1581
Young Sherlock Holmes 1985,  PG-13)
1582
Ilsa - She Wolf of the SS 1974,  R)
1583
She Hate Me 2004,  R)
1584
Get on the Bus 1996,  R)
1585
Shelter (Riparo - Anis tra di noi) 2007,  Unrated)
1586
Shelter Island 2003,  R)
1587
Shelter 2006,  Unrated)
1588
Shelter Me 2008,  Unrated)
1589
Sheltered Life 2008,  Unrated)
1590
Shelter 1997,  R)
1591
The Family Fallout Shelter 1960,  Unrated)
1592
Shelter Me 2008,  Unrated)
1593
Shelter 2009,  Unrated)
1594
Shelter 2007,  R)
1595
Fallout 1996,  Unrated)
1596
Atomic Bomb Fallout & Radiation Films 2005,  Unrated)
1597
Atomic Age Classics Vol 3 - A-Bombs, Fallout & Nuclear War 1940,  Unrated)
1598
Danger - Fallout 2006,  Unrated)
1599
Missile to the Moon 1959,  Unrated)
1600
Missile 1987,  Unrated)
1601
The Lost Missile 1958,  Unrated)
1602
The Missiles of October 1974,  Unrated)
1603
Cruise Missile 1978,  Unrated)
1604
Con Air 1997,  R)
1605
Next Day Air 2009,  R)
1606
Airplane! 1980,  PG)
1607
Airheads 1994,  PG-13)
1608
Air America 1990,  R)
1609
The Air I Breathe 2007,  R)
1610
The Concorde... Airport '79 1979,  PG)
1611
Airport 1970,  G)
1612
The Haunted Airman 2006,  R)
1613
Supersonic Man 1979,  Unrated)
1614
Sonicsgate 2009,  Unrated)
1615
Sonic Mirror 2007,  Unrated)
1616
Sonic Boom 2002,  Unrated)
1617
Kiss: Sonic Boom ,  Unrated)
1618
Concorde 1979,  Unrated)
1619
Concorde Alpha-Delta: An Intrepid Journey 2005,  Unrated)
1620
Notting Hill 1999,  PG-13)
1621
Notes on a Scandal 2006,  R)
1622
Notorious 2009,  R)
1623
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
1624
Not Easily Broken 2009,  PG-13)
1625
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
1626
The Others 2001,  PG-13)
1627
The Other Man 2008,  R)
1628
Other People's Money 1991,  R)
1629
The Other Conquest 1999,  R)
1630
Nanci Griffith - Other Voices, Other Rooms 1993,  Unrated)
1631
The Other Boleyn Girl 2003,  Unrated)
1632
The Other 1972,  PG)
1633
The Other Sister 1999,  PG-13)
1634
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
1635
Love Actually 2003,  R)
1636
I Love You Phillip Morris 2009,  R)
1637
I Think I Love My Wife 2007,  R)
1638
Love and Basketball 2000,  PG-13)
1639
From Russia With Love 1963,  PG)
1640
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
1641
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
1642
Love Story 1970,  PG)
1643
Wristcutters - A Love Story 2006,  R)
1644
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
1645
The Entity 1982,  R)
1646
Freakshow 2007,  Unrated)
1647
Freakshow 1995,  R)
1648
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
1649
El Topo 1971,  Unrated)
1650
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
1651
Clockwork Orange, A - Discussion 1971,  Unrated)
1652
The Last House on the Left 2009,  R)
1653
The Last House on the Left 1972,  R)
1654
Henry: Portrait of a Serial Killer, Part 2 1997,  R)
1655
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
1656
Irreversible 2002,  Unrated)
1657
Eraserheads: The Reunion Concert 2009,  Unrated)
1658
Sodom and Gomorrah 1962,  PG)
1659
Lot in Sodom 1933,  Unrated)
1660
Sodom the Killer 2007,  Unrated)
1661
All the Sins of Sodom 1968,  Unrated)
1662
Sodoma's Ghost 2007,  Unrated)
1663
Sodom and Gomorrah 1979,  Unrated)
1664
Lot In Sodom 1933,  Unrated)
1665
Salem's Lot 1979,  PG)
1666
A Return to Salem's Lot 1987,  R)
1667
Salem's Lot 2004,  PG-13)
1668
Les Sorcières de Salem(The Crucible) 1957,  G)
1669
Salem Witch Trials 2003,  Unrated)
1670
In Search of History - Salem Witch Trials 2005,  Unrated)
1671
Nighthawks 1981,  R)
1672
Nighthawks 1978,  Unrated)
1673
Last Star Voyage 2009,  Unrated)
1674
The Last Starfighter 1984,  PG)
1675
Yeast 2008,  Unrated)
1676
Synecdoche, New York 2008,  R)
1677
The China Syndrome 1979,  PG)
1678
Omega Syndrome 1987,  R)
1679
Synapse 2007,  Unrated)
1680
Stockholm Syndrome 2008,  Unrated)
1681
Derailed 2005,  R)
1682
Derby (Roller Derby) 1970,  R)
1683
The Spirit of St. Louis 1957,  PG)
1684
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
1685
Early Birds - Birds on Film ,  Unrated)
1686
Warbirds 1988,  R)
1687
Blue Tornado 1990,  PG-13)
1688
Hot Shots! 1991,  PG-13)
1689
Executive Decision 1996,  R)
1690
Battle of Britain 1969,  G)
1691
Wing Commander 1999,  PG-13)
1692
Into the Sun 2005,  R)
1693
Fearless 1993,  R)
1694
Falcon Down 2000,  R)
1695
Red Falcons 1989,  Unrated)
1696
Freefall Flight 174 1995,  Unrated)
1697
Party Monster 2003,  R)
1698
The Raven 1963,  G)
1699
The Raven 1935,  Unrated)
1700
Raven 1997,  R)
1701
The Raven 2006,  R)
1702
The Raven 1915,  Unrated)
1703
Rave 2001,  Unrated)
1704
Raven 2010,  Unrated)
1705
Cubik Rave 1991,  Unrated)
1706
Fat Girl (À ma soeur!) 2001,  Unrated)
1707
The Saint of Fort Washington 1992,  R)
1708
Force 10 from Navarone 1978,  PG)
1709
Shallow Grave 1994,  R)
1710
The Reflecting Skin 1991,  R)
1711
The Loss of Sexual Innocence 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments