My Favorite Movies


  dutchraven's Rating My Rating
1
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Saw it in the theatre when I was 8. Quite an epic movie for an 8 year old. I still enjoy watching it. Very beautifully made. (I miss Jim Henson btw. Imo he was a genius.)
2
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
I love the fist Matrix movie, the story, the visuals, the audio.. it was complete.
3
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
A Walk in the Clouds
I am a sucker for romance, and this may be one of the most romantic movies I have ever seen. Its in my top ten.
4
Serendipity 2001,  PG-13)
Serendipity
Another romantic fave of mine. The ending was soooo sweet. :)
5
The Ice Harvest 2005,  R)
The Ice Harvest
I like my humor black, with a little sugar.
6
Kiss Kiss, Bang Bang 2005,  R)
Kiss Kiss, Bang Bang
Might be my favorite comedy ever.. I just keep laughing through the whole thing.
7
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Love the thought behind it.. keep on dreaming. :)
8
Dogma 1999,  R)
Dogma
Cute. Maybe not if you are a true Catholic though, do not watch then .. its quite blasphemous.
9
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Oh I love this one to bits.
10
Splash 1984,  PG)
Splash
Cute movie :)
11
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Adorable
12
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Sci-fi and Fantasy..
A good combination :)
Well designed and entertaining.
13
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
I think I developed a weak spot for Vin Diesel.
14
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
Nice dark movie.
15
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
I just never get tired of this movie, so must be good. ;)
16
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Pirates of the Caribbean, only the few have not fallen in love with it on some level. :)
17
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
19
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I love superhero movies in general, but X-men and Spiderman excel in their genre. The first Spiderman was a real treat of a movie for me.
20
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
21
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
22
The Amazing Spider-Man 2012,  PG-13)
23
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
I hate the ending, but I still adore this movie.
24
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
Best R+J movie imo
25
The Departed 2006,  R)
The Departed
Good acting, depressing ending..
26
Hogfather 2007,  Unrated)
Hogfather
Nice film to watch with the family on a day near christmas..
27
Ghost Town 2008,  PG-13)
Ghost Town
:) made me smile & made me cry

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments