My Favorite Movies


  dutchhost's Rating My Rating
1
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
One of the greatest films out there. I have watched this at least 20 times and i'm still not over it. It made me fall in love with Edward Norton and respect Pitt beyond just a pretty face "On a long enough time line the survival rate for everyone drops to zero
2
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Martin Scorcese is one of the greatest directors of all time. i cant believe this film did not win best direction oscar. Also Leonardo is truly rid of the pretty boy stereotype in this film.
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Remember remember the 5th of November, The gunpowder treason and plot..
4
The Departed 2006,  R)
5
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
6
American History X 1998,  R)
American History X
Edward Norton's performance in this is spectacular as usual. He actually convinced me that those right wing, racist pricks actually had a point and so his learning experience in this helped strengthen my previous views of how severly unjustified they actually are. Also this film does not just allude to things, it shows you everything, there is no sugar coated topping on anything
7
Children of Men 2006,  R)
Children of Men
This film tore me to pieces yet still i love it
8
Garden State 2004,  R)
9
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
10
I Heart Huckabees 2004,  R)
I Heart Huckabees
Watching this is one way to make me weep with joy

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments