My Favorite Movies


  dukeofpearl's Rating My Rating
1
Citizen Kane 1941,  PG)
2
Annie Hall 1977,  PG)
3
The Godfather 1972,  R)
4
Double Indemnity 1944,  Unrated)
5
The French Connection 1971,  R)
6
Network 1976,  R)
7
Raging Bull 1980,  R)
8
North by Northwest 1959,  Unrated)
9
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
11
Chinatown 1974,  R)
12
A Place in the Sun 1951,  Unrated)

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. alush1
    alush1 posted 4 years ago

    Great list! We have alot of the same favorites.