My Favorite Movies


  dtimsII's Rating My Rating
1
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
I like this movie, i wish they had made anothere 1 of it.:)
2
Days of Thunder 1990,  PG-13)
Days of Thunder
i love this movie
3
The Transporter 2002,  PG-13)
The Transporter
i llove it
4
Transporter 2 2005,  PG-13)
Transporter 2
i love it
5
xXx: State of the Union 2005,  R)
xXx: State of the Union
i like
6
Bad Boys II 2003,  R)
Bad Boys II
I love bad boys
7
Cradle 2 the Grave 2003,  R)
Cradle 2 the Grave
i like
8
Guess Who 2005,  PG-13)
Guess Who
FUNNY
9
Gladiator 1992,  R)
Gladiator
IT WAS OK
10
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
it was the best movies i ever seen
11
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
it was very good
12
Aftershock: Earthquake in New York 1999,  Unrated)
Aftershock: Earthquake in New York
OK
13
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
I LOVE THIS MOVIE
14
Behind Enemy Lines 2001,  PG-13)
Behind Enemy Lines
I LIKE THIS MOVIE
15
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil 2006,  R)
Behind Enemy Lines II: Axis of Evil
I LIKE
16
Enemy of the State 1998,  R)
Enemy of the State
I LIKE
17
A Thin Line Between Love and Hate 1996,  R)
A Thin Line Between Love and Hate
I LIKE
18
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
I LOVE THIS MOVIE
19
National Security 2003,  PG-13)
National Security
I LIKE
20
Con Air 1997,  R)
Con Air
I LIKE THIS MOVIE
21
The Air Up There 1993,  PG)
The Air Up There
IT WAS OK
22
Air America 1990,  R)
Air America
IT WAS OK
23
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
IT WAS OK
24
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
The Man Without a Face
IT WAS OK
25
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter)
I like this movie
26
Kiss of the Dragon 2001,  R)
27
Jing wu ying xiong (Fist of Legend) 1994,  R)
Jing wu ying xiong (Fist of Legend)
i like i lot of Action
28
The One 2001,  PG-13)
29
Shu dan long wei (High Risk) (Meltdown) 1995,  R)
30
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
This was a cool movies
31
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
32
You Got Served 2004,  PG-13)
33
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
34
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
I love this movie
35
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
I like this movie i can watch over, over again, not get tire of it
36
Ghost Rider 2007,  PG-13)
Ghost Rider
it was ok
37
Knight Rider: The Movie 1985,  Unrated)
Knight Rider: The Movie
I like the Night rider movie
38
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
it was alright
39
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
It was funny, cool
40
The Longest Yard 1974,  R)
The Longest Yard
It was good
41
Wild Hogs 2007,  PG-13)
Wild Hogs
It was good
42
Born to Be Wild 1995,  PG)
43
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
I can watch this movie over, over, not get tire of it
44
Night at the Museum 2006,  PG)
45
Pink Cadillac 1989,  PG-13)
Pink Cadillac
I love Clont Eastwood
46
Cadillac Man 1990,  R)
47
Little Man 2006,  PG-13)
Little Man
IT WAS FUNNY
48
Man of the Year 2006,  PG)
49
Eragon 2006,  PG)
Eragon
It was ok
50
Shooter 2007,  R)
Shooter
This movie was great
51
Hidden Assassin (The Shooter) 1995,  R)
52
Straight Shooter 1999,  R)
53
Pathfinder 2007,  R)
54
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
55
Futuresport (Future Sport) 1998,  R)
56
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
I like it
57
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
58
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
59
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
It was good like all of them i have c
60
The Banger Sisters 2002,  R)
61
Fools Rush In 1997,  PG-13)
62
Hells Angels on Wheels 1967,  R)
63
The Contract 2007,  R)
64
The Break-Up 2006,  PG-13)
The Break-Up
ok
65
Honey, I Blew Up the Kid 1992,  PG)
66
300 2007,  R)
67
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
68
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
I LIKE IT
69
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
i love this movie
70
Patriot Games 1992,  R)
71
The Patriot 1998,  R)
72
Chicken Run 2000,  G)
73
The Cannonball Run 1981,  PG)
74
See Spot Run 2001,  PG)
75
Cannonball Run II 1984,  PG)
76
Nowhere to Run 2003,  R)
77
Midnight Run 1988,  R)
78
Paycheck 2003,  PG-13)
Paycheck
I like
79
Racing Stripes 2005,  PG)
80
Stripes 1981,  R)
81
Hyper Street Racing: Type B 2005,  Unrated)
82
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002,  G)
83
Radio 2003,  PG)
84
I, Robot 2004,  PG-13)
85
Robot Jox 2: Robot Wars 1993,  PG)
86
AVP - Alien Vs. Predator 2004,  PG-13)
87
Aliens vs. Predator: Requiem (AVP 2) 2007,  R)
88
Predator 2 1990,  R)
89
Predator 1987,  R)
90
Aliens 1986,  R)
91
Alien 1979,  R)
92
Alien Resurrection 1997,  R)
93
Alien Nation 1988,  R)
94
Alien3 1992,  R)
Alien3
I LIKE
95
Ballistic: Ecks vs. Sever 2002,  R)
96
Alien Adventure 1999,  Unrated)
97
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
98
Earth vs. the Flying Saucers 1956,  Unrated)
99
Godzilla Vs Mechagodzilla II (Gojira VS Mekagojira) 1993,  PG)
Godzilla Vs Mechagodzilla II (Gojira VS Mekagojira)
it was ok
100
Alien Apocalypse 2005,  Unrated)
101
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
102
Shaolin Vs Devil's Omen (666 Mo gwai fuk wut) (Shaolin vs. The Evil Dead) (Satan's Return) 1996,  Unrated)
103
Alien Lockdown 2004,  R)
104
Shaolin vs. Manchu 1986,  Unrated)
105
Alien Tracker 2003,  PG-13)
106
G.I. Joe - Valor Vs. Venom 2004,  PG)
107
Dark Fury - The Chronicles of Riddick 2004,  Unrated)
108
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
109
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
110
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
Dr. Dolittle 2
Cool
111
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
112
The Island of Dr. Moreau 1996,  PG-13)
113
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
this was good
114
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
I like this movie
115
Mr. Mom 1983,  PG)
116
Mr. Destiny 1990,  PG-13)
117
Mr. Wrong 1996,  PG-13)
118
Mr. Magoo 1997,  PG)
119
Mr. 3000 2004,  PG-13)
120
Mr. Nice Guy (Yat goh hiu yan) 1998,  PG-13)
121
Mr. Wonderful 1993,  PG-13)
122
Making Mr. Right 1987,  PG-13)
123
Mr. Saturday Night 1992,  R)
124
The Incredible Mr. Limpet 1964,  G)
125
Maid in Manhattan 2002,  PG-13)
Maid in Manhattan
I LIKE THIS MOVIE
126
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
127
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
128
Joan the Maid 1: The Battles (Jeanne la Pucelle I - Les batailles) 2005,  PG)
129
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
this was a funny movie
130
Meet the Parents 2000,  PG-13)
Meet the Parents
it was funny
131
Meet Wally Sparks 1997,  R)
132
The Legend of Zorro 2005,  PG)
The Legend of Zorro
I like this movie
133
Zorro ,  G)
134
Legend of the Red Dragon (The New Legend of Shaolin)(Hong Xi Guan: Zhi Shao Lin wu zu) 1994,  R)
135
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
136
Streets of Legend 2003,  R)
137
Hometown Legend 2002,  PG)
138
The Legend of Suriyothai 2002,  R)
139
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) 2001,  PG-13)
140
The Legend of the Swordsman (Xiao ao jiang hu zhi: Dong Fang Bu Bai) (Swordsman II) 1992,  R)
141
Tremors 4 - The Legend Begins 2004,  PG-13)
142
The Legend (Fong Sai Yuk) 1993,  R)
143
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
144
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
145
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
I like this movie
146
Phantasm III: Lord of the Dead 1994,  R)
147
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
148
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
i like it
149
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I think this was a cool movie
150
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives! 1989,  PG-13)
Eddie and the Cruisers II: Eddie Lives!
I like Eddie, the Cruisers II movie
151
Deck the Halls 2006,  PG)
152
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
153
Two For the Money 2005,  R)
Two For the Money
I like this movie
154
Free Money 1998,  R)
155
The Money Pit 1986,  PG)
156
The Color of Money 1986,  R)
157
For Love Or Money 1993,  PG)
158
Money Train 1995,  R)
159
Mo' Money 1992,  R)
160
Money Talks 1997,  R)
161
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
162
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
163
Mannequin 2: On the Move 1991,  PG)
164
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
I like them all
165
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
IT WAS COOL I LIKE IT
166
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
IT WAS OK 2
167
Lost in Plainview (Moving Too Fast) (Movin' Too Fast) 2005,  R)
168
Fast Company 1978,  R)
169
Fast Getaway II 1994,  PG-13)
170
Fast Getaway 1991,  PG)
171
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I LIKE IT
172
Richard Pryor:Stand Up 2005,  Unrated)
173
The Last Warrior (The Last Patrol) 2000,  PG-13)
174
The Last Samurai 2003,  R)
175
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
I Love Indiana Jones
176
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
This movie was funny
177
Yours, Mine & Ours 2005,  PG)
Yours, Mine & Ours
I LIKE IT
178
Yours, Mine and Ours 1968,  Unrated)
179
Take the Lead 2006,  PG-13)
180
Double Take 2001,  PG-13)
181
The Marine 2006,  PG-13)
182
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
It was cool
183
Shoot to Kill (Deadly Pursuit) 1988,  R)
184
World Trade Center 2006,  PG-13)
185
Annapolis 2006,  PG-13)
186
Superman Returns 2006,  PG-13)
187
Superman II 1981,  PG)
188
Superman III 1983,  PG)
Superman III
I like superman
189
Superman IV: The Quest for Peace 1987,  PG)
190
Superman II: The Richard Donner Cut 2006,  PG)
191
Underworld 2003,  R)
Underworld
I LIKE IT
192
Underworld: Evolution 2006,  R)
Underworld: Evolution
I LIKE IT
193
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
It was ok
194
The Tango Lesson 1997,  PG)
195
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
it was cool
196
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
197
The Pacifier 2005,  PG)
198
Along Came a Spider 2001,  R)
199
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I like this movie
200
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
It was ok the 1, 2 was good then the 3 one
201
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
Goal II: Living the Dream
huummm
202
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
203
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
this was a ok movie
204
Miami Vice 2006,  R)
205
Miami Blues 1990,  R)
206
The Protector 1985,  R)
207
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King) 2006,  R)
The Protector (Tom yum goong) (Warrior King)
it wasok
208
Torrente 3: El protector 2005,  Unrated)
209
The Scorpion King 2002,  PG-13)
The Scorpion King
i like this move
210
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
211
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
HUMM
212
Big Momma's House 2000,  PG-13)
Big Momma's House
FUNNY
213
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
Big Momma's House 2
FUNNY
214
We Are Marshall 2006,  PG)
215
Georgia Rule 2007,  R)
216
Shall We Dance? (Shall We Dansu?) 1996,  PG)
217
Eight Below 2006,  PG)
218
Reign Over Me 2007,  R)
219
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
good
220
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
i like it
221
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
222
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
I LIKE ALL OF THEM
223
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
224
Amazing Grace and Chuck 1987,  PG)
225
The Delta Force 1986,  R)
226
Missing in Action 1984,  R)
227
Old Yeller 1957,  G)
228
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
i like it
229
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
230
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
i love his movies
231
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
I love all of Bruce Willis movies
232
Hard to Die 1990,  R)
233
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
i love it
234
Darkman III - Die Darkman Die 1996,  R)
235
Free Willy 3: The Rescue 1997,  PG)
236
The Kingdom 2007,  R)
237
Broken Arrow 1996,  R)
238
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
239
Mr. Nanny 1993,  PG)
240
The Game Plan 2007,  PG)
241
For Love of the Game 1999,  PG-13)
242
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
243
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
ok
244
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
245
Android Apocalypse (Facing Extinction) 2006,  Unrated)
246
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
247
Daddy Day Care 2003,  PG)
248
Daddy Day Camp 2007,  PG)
249
I Think I Love My Wife 2007,  R)
250
Lucky You 2007,  PG-13)
251
Are We Done Yet? 2007,  PG)
252
Are We There Yet? 2003,  PG)
253
Shall We Dance 2004,  PG-13)
254
The Condemned 2007,  R)
255
Fred Claus 2007,  PG)
256
Bee Movie 2007,  PG)
257
Next 2007,  PG-13)
258
Bloodsport II: The Next Kumite 1996,  R)
259
Revenge of the Nerds III: The Next Generation 1992,  R)
260
The Next Karate Kid 1994,  PG)
261
Bachelor Party 1984,  R)
262
Bachelor Party Vegas (Vegas Baby) 2006,  R)
263
House Party 3 1994,  R)
264
House Party 2 1991,  R)
265
House Party 1990,  R)
266
48 HRS 1982,  R)
267
Another 48 Hrs. 1990,  R)
268
Above the Law 1988,  R)
269
Above the Rim 1994,  R)
270
A View to a Kill 1985,  PG)
271
Hard to Kill 1990,  R)
272
Action Jackson 1988,  R)
273
Back in Action 1994,  R)
Back in Action
I LIKE
274
All of Me 1984,  PG)
275
Every Which Way But Loose 1978,  PG)
276
Assassination 1987,  PG-13)
277
Back to School 1986,  PG-13)
Back to School
funny
278
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
It was ok
279
Back to the Future Part III 1990,  PG)
280
Back to the Future 1985,  PG)
281
*batteries not included 1987,  PG)
282
Cocktail 1988,  R)
283
Commando 1985,  R)
284
Cyclone 1987,  R)
285
The Dead Pool 1988,  R)
286
Deep Star Six 2001,  R)
287
Star Trek: A Captain's Log (William Shatner's Star Trek Memories) 1995,  Unrated)
288
Six Days, Seven Nights 1998,  PG-13)
Six Days, Seven Nights
I like this movie.
289
Deep Blue Sea 1999,  R)
290
Deep Rising 1998,  R)
291
Deep Cover 1992,  R)
292
In Too Deep 1999,  R)
293
Deep Impact 1998,  PG-13)
Deep Impact
I LIKE
294
Delta Force 2: The Colombian Connection 1990,  R)
295
Delta Force 3 1991,  R)
296
Air Force One 1997,  R)
297
In Her Line of Fire (Air Force Two) (Airforce 2 Down) 2006,  R)
298
Maximum Force 1992,  R)
299
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
I LIKE
300
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
301
Dirty Deeds 2005,  PG-13)
302
The Dirty Dozen 1967,  Unrated)
303
The Cowboys 1974,  PG)
304
Space Cowboys 2000,  PG-13)
Space Cowboys
cool
305
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
306
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
307
Roll Bounce 2005,  PG-13)
308
A Few Good Men 1992,  R)
309
Battle: Los Angeles 2011,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments