My Favorite Movies


  Dthang's Rating My Rating
1
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
a very touching story that also served as a history lesson. also what stuff you can make shrimp out of
2
Memento 2000,  R)
Memento
Memento is a thriller for people who are sick of thrillers, a puzzle movie in which the puzzle is actually worth the time and effort to solve. A very interesting story about a man who needs to solve a mystery but the man has amnesia . a must see
3
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
From the spectacular opening battle scene ... to a final mano-a-mano showdown in the Coliseum, this film is at its best when it's at its bloodiest. a movie every guy should watch. NO EXCEPTIONS
4
Almost Famous 2000,  R)
Almost Famous
As a director [Crowe] has an extraordinary gift for drawing out rounded, complex performances even in supporting roles and for indicating the fine emotional shadings in the relationships among his characters. You don't just watch Almost Famous, you listen to it. You groove on it. oh yeah it also made the song Tiny Dancer cool again.
5
We Were Soldiers 2002,  R)
We Were Soldiers
the ending was classic how they fought for each other in a war that nobody knew what the meaning of was. While some will object to the idea of a Vietnam picture with such a rah-rah, patriotic tone, Soldiers ultimately achieves its main strategic objective: dramatizing the human cost of the conflict that came to define a generation.
6
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Simply rough and thick! Even though it loses punch during its extended running time it is still a vibrant contribution to the film world. Fight Club is not a glorification of violence. It is a deconstruction.
7
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
This is a textbook definition of the ?perfect? summer movie. I had a smile on my face for two days after seeing this, and I can give it no higher praise than that. A terrifically entertaining comic book of a movie that mixes action and romance in ways that give it heft and heart
8
Rocky 1976,  PG)
Rocky
The memorable combination of the torturous gym workouts, the runs through the streets of Philadelphia and the carcass-beating in the abattoir all combine beautifully as Balboa trains 'to eat lightning and crap thunder'. Rocky is an old-fashioned fairytale brilliantly revamped to chime in with the depressed mood of the '70s.
9
Die Hard 1988,  R)
10
Casino Royale 2006,  PG-13)
11
American Pie 1999,  R)
American Pie
the porky's for our generation. i loved the convos that jim has with his dad. so akward but funny
12
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
13
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
15
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
a classic way to end the series. the end battle felt a little long but hey it was still really good
16
Mean Girls 2004,  PG-13)
17
Rudy 1993,  PG)
18
Field of Dreams 1989,  PG)
19
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Perfect movie. The best one that Pixar has ever made.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments