Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  dtgamerat's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
A great sensational crime movie that has a good theme to it.
2
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
It's slick and stylized tenseful sequences and jaw dropping gore effects, diversity, and flawless acting makes it destined to be one of the greatest slashers ever made.
3
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Thrilling.
4
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Frightful, smart, and terrifying.
5
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story) 1986,  G)
The Adventures of Milo and Otis (Koneko Monogatari) (A Kitten's Story)
Moving and heartful fun film for everyone to enjoy. An obvious favorite for many.
6
Psycho 1960,  R)
Psycho
Hitchcock's masterful and frightening creation.
7
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
It's impossible to forget this movie. Purely riveting.
8
The Killing Fields 1984,  R)
The Killing Fields
Stunning, depressing, and extremely effective.
9
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Luc Besson develops a fast pace, high voltage blow 'em up that makes "Speed" look like a slow ride to grandma's house.
10
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
One of the most inspiring crime stories in movie history.
11
All Quiet on the Western Front 1930,  Unrated)
All Quiet on the Western Front
Filmed in 1930, this provocative war story is and always will be a classic full of sensation for decades to come.
12
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
"WOW" is just simply the only thing you can say about this piece of modern art as it leaves you at a loss of words.
13
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
"It's A Wonderful Movie" is what sums it up for me. One of the greatest cinematic achievements that only improves with age
14
Saw VI 2009,  R)
Saw VI
With the high fitting story of the first one, the slick style of the second, and the gore factor of the third, the sixth installment proves that it is not only the best in the series, but also succeeds as a stand-alone Horror film.
15
Saw V 2008,  R)
Saw V
The "Saw" franchise has become a Halloween tradition for something to look forward to every year. I say, keep 'em coming!
16
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
Just like the previous films, "Saw" continues to do what it does best. The perfect Halloween treat
17
Saw III 2006,  R)
Saw III
The best one in the trilogy. Leaves fans and gorehounds satisfied from it's shocking beginning to it's explosive ending.
18
Saw II 2005,  R)
Saw II
A steady and heart pounding jigsaw puzzle that keeps you glued until every piece is complete.
19
Saw 2004,  R)
Saw
A gripping maze of death traps that will squeeze you blood-dry until its shocking conclusion.
20
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
A classic, lovable, well thought out tale that never grows old
21
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Dark, complex and unforgettable, "The Dark Knight" not only succeeds as the best comic adaptation in existence, but also as a thrilling crime saga.
22
The Wild Bunch 1969,  R)
The Wild Bunch
Without a doubt, THE best Western ever made. Sam Peckinpah brings the western wildlife into a spectacular imagery.
23
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Nothing short of perfect. This is Pixar's best creation since "Toy Story". It's full of laughs, romance, and an incredible story well told. Take its outstretched hand and let its big heart grab a hold of yours
24
The Thing 1982,  R)
The Thing
A frightful achievement from the legendary John Carpenter. One of the most astonishing monster films in existence.
25
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
The Coens deliver another clever and masterful laugh fest which happens to be one of the greatest comedies ever
26
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
A cinematic masterpiece in comedy
27
Babel 2006,  R)
Babel
A dramatic art full of hope and spirit. Just the kind of film the world needs.
28
Mean Creek 2003,  R)
Mean Creek
A depressing and heartful film destined to leave you hooked by its astonishing story.
29
Nobody's Fool 1994,  R)
Nobody's Fool
An truly delightful and lively film with memorable characters from a memorable cast.
30
Irreversible 2002,  Unrated)
Irreversible
Gaspar Noé takes his dark idea and develops it into one of the most harrowing and effective films I've ever seen.
31
Jacob's Ladder 1990,  R)
Jacob's Ladder
One of the most bizarre and horrifying films I've ever seen. A must see.
32
The Descent 2005,  R)
The Descent
A screaming claustrophobic nightmare.
33
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
A memorable movie with a language of it's own.
34
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
It's splatter time!
35
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
This extremely gruesome, disturbing, and down right brilliantly well made remake is the kind of movie that will make you check the back seat of your car after leaving the theater.
36
Batman: Mask Of The Phantasm 1993,  PG)
Batman: Mask Of The Phantasm
Ranks in as one of the best and most exciting "Batman" films in existence. It's wonderful dialog and story brings you into the true Batman world
37
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Stanley Kubrick's mesmerizing portrayal of Vietnam makes this a glorious art in film making.
38
The Machinist 2003,  R)
The Machinist
A chilling and breathtaking thriller that delivers all the goods you're expecting.
39
Deliverance 1972,  R)
Deliverance
It's too bad this movie gets most of it's popularity from just one scene. The whole film itself is pure gold. A well crafted piece of movie cinema.
40
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
Planes, Trains and Automobiles
Combine a duo between Steve Martin with John Candy, and what do you get? A gut busting holiday movie.
41
Straw Dogs 1971,  R)
Straw Dogs
A daring and disturbing cinematic view that exposes the truth and violence of everyday society.
42
District 9 2009,  R)
District 9
Undoubtedly the best film of 2009, and the best Sci-Fi film in over 10 years. "District 9" is intriguingly emotional, originally suspenseful, and phenomenally genuine.
43
In the Line of Fire 1993,  R)
In the Line of Fire
Brilliantly directed and superbly acted. One of the best thrillers you'll ever see.
44
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
A completely different type of entertainment. One of the best films of 2006.
45
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
The only film worth being called a "masterpiece" in a long while
46
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
An accomplishment beyond words. One of the best films of the year, maybe even the decade. And that is a promise.
47
The Hurt Locker 2008,  R)
The Hurt Locker
Immensely intense and ferociously inferior. I've officially sided with Kathryn Bigelow and "The Hurt Locker" for this coming Oscar race.
48
JCVD (Van Dammage) 2008,  R)
JCVD (Van Dammage)
What if I told you one of most intriguing, creative, and downright best films of 2008 starred...Jean-Claude Van Damme?
49
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
By far one of the greatest performances witnessed in the last 10 years. Welcome back Mr. Rourke
50
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Disturbingly ingenious.
51
Moon 2009,  R)
Moon
Never in a long time has a sci-fi film been so captivating, even "astonishing" would be an understatement
52
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
Instantly one of the most thought provoking and spirited films the cinema world has seen in a long time. It's a film about importance in human nature
53
The Last Emperor 1987,  PG-13)
The Last Emperor
A masterful creation of its own.
54
In Bruges 2008,  R)
In Bruges
I just loved this movie! Loved it, loved it, loved it
55
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
Helen Mirren's remarkable performance is unbelievable. Watch her, and this dazzling film, sweep the Oscars clean with a paper bag.
56
Begotten 1991,  Unrated)
Begotten
E. Elias Merhige's grotesque portrayal of horrifying art will leave you with it's visions of remembrance.
57
The Rock 1996,  R)
The Rock
Michael Bay's masterpiece. One of the best Action films ever made.
58
The Magnificent Seven 1960,  R)
The Magnificent Seven
Truly one of the greatest westerns to ever grace the film world.
59
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
It's bloody and violent story may leave you a little dirty, but definitely David Fincher's best.
60
Memento 2000,  R)
Memento
A clever and thoughtful thriller.
61
Copycat 1995,  R)
Copycat
A heart-pounding, cat and mouse thriller that keeps the viewers clutched into a frightful view of our depraved society.
62
The Ref 1994,  R)
The Ref
A hysterical Christmas from Hell.
63
Fluke 1995,  PG)
Fluke
You'll NOT forget this one after it sucks you into its big hearted story.
64
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
Stellar performances fitted nicely with a stellar script
65
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
This film is the reason why we go to the movies
66
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Visually stunning camera work, A+ acting, and a superb storyline makes this a classic of it's own.
67
The Dark Hours (Head Games) 2005,  R)
The Dark Hours (Head Games)
Mean and spirited. A rare gem shocker full of pride and bludgeoning force. A true example of what a realistic Horror film should be.
68
Mystic River 2003,  R)
Mystic River
Sean Penn's performance depicts the film into a sensational and dramatic charm.
69
The Mission 1986,  PG)
The Mission
Remarkable and well paced.
70
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Spell binding and dazzling thriller.
71
Nick and Norah's Infinite Playlist 2008,  PG-13)
Nick and Norah's Infinite Playlist
The most feel good movie of the year. A new turn in the teenage romantic comedy department that will warm your heart
72
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama) 2002,  R)
The Other Side of the Bed (El Otro Lado de la Cama)
A bright and lively musical comedy full of great characters
73
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Like a swan dive into a pool of spikes and razor wire.
74
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
A strong, violent film that leaves you hooked from beginning to end.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments