My Favorite Movies


  dt10111's Rating My Rating
1
The Big Lebowski 1998,  R)
2
Ran 1985,  R)
3
Godzilla 1998,  PG-13)
4
Fight Club 1999,  R)
5
Barry Lyndon 1975,  PG)
6
Pi 1998,  R)
7
Blade Runner 1982,  R)
8
Kingdom of Heaven 2005,  R)
9
Eraserhead 1977,  R)
10
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
11
Brazil 1985,  R)
12
The Village 2004,  PG-13)
13
Kundun 1997,  PG-13)
14
Oldboy 2004,  R)
15
Lost Highway 1997,  R)
16
Videodrome 1983,  R)
17
American Psycho 2000,  R)
18
Blood For Dracula 2005,  R)
19
The Fountain 2006,  PG-13)
20
Taxi Driver 1976,  R)
21
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
22
A Scanner Darkly 2006,  R)
A Scanner Darkly
Very interesting sci-fi. The animation was effective, and the performances by the actors were all excellent.
23
Death to Smoochy 2002,  R)
24
MirrorMask 2005,  PG)
25
Nacho Libre 2006,  PG)
26
No Country for Old Men 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments